" 7 саны және цифры "
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Рабочие программы |
Автор: |
Калиева Раиса Мадияровна
|
Сабақтың тақырыбы: «7 саны мен цифры».
Сабақтың мақсаты:
1. 7санының пайда болуын енгізу, 7 цифрын жазуды үйрету. Білім қорларын молайту.
2. Салыстыра білуге, таза, әдемі жазуға дағдыландыру. Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін арттыру.
3. Тазалыққа, ұқыптылыққа, білімсүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, көрнекілік, ойын, т.б.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Көрнекілігі: Суреттер, кеспе сандар, қима қағаздар, үлестірмелі материалдар т.б.
Сабақ барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі.
- Сабаққа назарларын аудару;
- Тренинг өткізу «Күлкі сыйлау».
Отбасының гүліміз,
Көңілді өтер күніміз.
Қайырлы күн деп айтамыз,
Бірге үйге қайтамыз.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Берілген есептерді шығарып, сандар қатарын жазып келгендерін тексеру;
0-ден 6-ға дейін тура және кері санап, өткен сабақтарды еске түсіру.
Ойын: «Үйін тап»
III.Жаңа сабақ.
Геометриялық пішіндер арқылы көпір құрастыру
1. Ауызша 6 санының пайда болуын, 0,1, 2, 3, 4, 5, 6 сандар қатары қайталанып, 6-ны басқа сандармен салыстыру пысықталып, 7 санының пайда болуы, кестені пайдаланып 7 санының шығару. 0,1,2,3,4,5,6,7 сандар қатарын құрастыру, 7-ні 6-мен салыстыру.
Жазда шөпті шабар
Қыста тыныш табар
Шалғы бар әр үйде,
7 – ге ұқсас бәріде.
2. Оқулықпен жұмыс.
№1 Теңдік қалай құрылғанын түсіндіру. 6+1=7 7-1=6
Кесіндінің ұзындығын өлшеу 7см 7см > 6см, 5см, 4см, 3см, 2см, 1см т.б.
№2 7 цифрының кітапта және дәптерде жазылу үлгісін көрсету. Суретке қарап 6 мен 7-ні салыстырып, >,< таңбалары арқылы жазып, оқу керек.
Ойын: «Кім жылдам?»
№3 Тақтамен жұмыс. Жазуды толықтыру
0>6 6 <0 6 = 0
0+0=6 6- 0=0
3. Дәптермен жұмыс.
Әрбір оқушы өз бітімен орындау. Таяқшалардың суретін пайдалану арқылы қосындылар мен айырманың мәндерін дұрыс табу, 7-ні басқа сандармен, 7 см-ді басқа ұзындықтармен салыстыру. 7 цифрын жазып жаттығу.
6+1= 7-1=
4 <7 7 >3 2< 7 7 >1 0 <7
7см> 5см 5см <7см
4. Сергіту жаттығулары.
Көбелекке ұқсап ап,
Ұшайықшы бәріміз.
Оңға қарай бір ұшып,
Солға қарай бір ұшып.
Шарлайықшы жер шарын
1,2,3 көбелекше ұш.
№4. Өздік жұмыс. әйнекшелердің орнына теңдік немесе теңсіздік дұрыс болатындай етіп сандарды тауып қою. Үшбұрыштарды санау, салыстыру
IV.Қорытынды.
«Балапандарды құтқару» ойыны.
Жұмбақ есептер
Алдында 3 балапан,
Артында 3 балапан,
Ақ тауықты қосқанда
Айтшы санын балақан?
Бір алманы төртке бөлдім.
Бір бөлігін жеп те көрдім
Қалған үлкен 3 бөлігін,
Қасымдағы 3 досқа бердім.
Аулада 5 үйрек,
Қорада 2 үйрек.
1 үйрек тығылды,
Қалғаны неше үйрек?
Табақта 4 алма,
Қолымда 3 алма,
Қосқанда барлығын
Болады неше алма?
Ал,енді балалар сабағымызды қорытындылай келе, құрамында саны бар мақал-мәтел айтайық.
Жеті рет піш,
Бір рет кес.
***
Тоқсан ауыз сөздің,
Тобықтай түйіні.
***
Жігітке жеті өнер де аз.
***
Алтау ала болса,
Ауыздағы кетеді.
***
Төртеу түгел болса,
Төбедегі келеді.
V.Бағалау.
VI..Үйге тапсырма беру.
7 санын жазып жаттығу, есептер шығару
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 15.17 Kb |
Количество скачиваний: | 10 |