“Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары.” .
Предмет: | Физика |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Канатова Багила Елсуеровна
|
Сыныбы: 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: “Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары.” .
Мақсаты:Білімділік:Су ішінде денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті
анықтауды үйрете отырып білім және білік
дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушыларды ой өрісін дамытуға, өз бетімен
ізденуге, қорытынды жасауға, өзін-өзі бағалап, сын
көзбен қарауға машықтандыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке,
ізденімпаздыққа, еңбексүйгіштікке, өз елін сүюге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақ типі: жаңа тақырыпты меңгеру.
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парақтары, портрет, интерактивті
белсенді тақта, activote құрылғысы, балауыз, шам, су, стакан.
Пәнаралық байланыс:математика, тарих, география, әдебиет, информатика.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу және сынып тазалығына көңіл бөлу.(2мин)
2. Өткенді қайталау.(12мин)
3. Жаңа сабақты түсіндіру.(20мин)
4. Жаңа сабақты бекіту. (activote құрылғысын пайдаланып тест
тапсырмаларын орындау).(5мин)
5. Сабақты қорытындылау.(3мин)
6. Оқушыларды бағалау.(2мин)
7. Үйге тапсырма.(1мин)
II.Үй тапсырмасынтексеру.
1) Сұрақ-жауап арқылы сұрақтар беріп білімдерін тексеру.
1. Күштің түрлерін ата?
тартылу күші
ауырлық күші
үйкеліскүші серпімділік
3. Күшті қандай құралмен өлшейміз?
Күшті өлшеу үшін аранайы құралдар – динамометрлер (грекше динамис-күш және метро-өлшеймін) қолданылады.
4. Бірқылыпты қозғалыс деген не?
Дене бірдей тең уақыт аралығында ұзындығы бірдей жол жүрсе, ондай қозғалыс бірқалыпты қозғалыс деп аталады.
5. Бірқылыпсыз қозғалыс деген не?
Дене тең уақыт аралығында әр түрлі жол жүріп өтсе, ондай қозғалысты бірқалыпты емес қозғалыс деп атайды.
6.Неге жаңбыр жауар алдында адамның сүйек буындары
сырқырайды. (Атмосфералық қысым кемиді,содан адамның қан
айналым жүйесі бұзылады. )
7. Қатынас ыдыстарды бөліп ал. (Шәугім,шәйнек,суқұйғыш.)
2. Физикалық шамаларды өлшем бірліктерімен тұтастырыңдар.
1).
Сұйық тығыздығы g кг/м3
Тұрақты шамалар V 9,8Н/кг
Дене көлеміρ м3
2)
3 . «Сиқырлы текше» эксепримент жүргізу.
Ыдыс ішінде су бар. Ыдыс түбінде тиын жатыр. Қақпақ, сіріңке, қағаз, пинцет, стақан сияқты құралдардың қайсысын пайдаланып, қолды су қылмай, тиынды қалай алуға болады? (2 жұлдыз) (пробка ішіне қағаз салып оны өртеу керек те, үстінен стаканмен жабу керек.)
III. Жаңа сабақтытүсіндіру.
1. “Ой қозғау” сөз жұмбақ шешу
Оқушылар бұл сөз жұмбақты шешу арқылы, өткен сабақтағы білімін нақтылап, оны өз дәрежесінде көрсетеді.
2.кеңістікте белгілі пішіні және нақты көлемі бар жеке тұрған нәрсе?
3.Астрономияда өшпес із қалдырған Ұлықбектің аты?
4.Дененің сапалық тектілігін сипаттайтын материя түрі?
5.Аспан денелері туралы ғылым?
6.Киімге жаққан әтір иісінің ауаға жайылуы қандай құбылыс?
7.Табиғат туралы ғылым?
8.Термометрдің өлшем бірлігі?
9.Денелердің өзара әрекеттесуші сандық өлшемі?
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 78.76 Kb |
Количество скачиваний: | 10 |