Қазақ тілі 2- сынып Тақырыбы: "Қарама-қарсы мағыналы сөздер"

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Конспекты
Автор:

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы:

2 "А" сынып Буентаева Гүлмира Абилгазиевна

Уақыты:

Сабақтың тақырыбы:

Қарама – қарсы мағыналы сөздер

Ма

Пәні:

Қазақ тілі

Сыныбы:

2 "А" сынып Буентаева Гүлмира Абилгазиевна

Уақыты:

Сабақтың тақырыбы:

Қарама – қарсы мағыналы сөздер

Мақсаты

Алған білімдеріне сүйене отырып, қарама-қарсы мағыналы сөздер ұғымын меңгерту;

Сөйлем ішінен қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажырата білуге дағдыландыру;

Тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту;

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Ынтымақтастық, ізгілендіру

Сабақтың әдісі:

Көрнекілік, практикалық

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану

Оқыту құралдары:

Оқулық, топшамалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І.Ұйымдастыру бөлімі.

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар? Отырыңыздар

-Көңіл-күйіміз қалай? Бүгінгі сабаққа барлығымыз дайынбыз ба?

- Жақсы, олай болса сабағымызды бастайық.

- Амандасады. Отырады.

- Жақсы, дайынбыз.

- Сабаққа кіріседі.

Оқушылардың зейіні сабаққа ауады.

Мәнерлі жазуды қайталайды

ІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық.

Сөз дегеніміз не?

Сөздер нелерден жасалады?

Сөз-заттың, сапаның, қимылдың, санның атауы.

ІІІ.Оқушылардың білімдеріне сүйене отырып жаңа материалды меңгертуді ұйымдастыру.

Көркем жазу

Оқулықпен жұмыс

Суреттегі заттарды мына сөздерді пайдаланып салыстыр:

От қандай?

Қар қандай?

Күн мен түннің айырмашылығы неде?

Осы сөздердің мағыналары қандай?

Сөздердің қандай мағынасымен танысамыз екен?

Күн ,түн сөздерін жаздыру

237-жаттығу

Мәтінді оқыту, ат қою

Оқушыларға сұрақтар қою

1-топ

-Мәтінде не туралы айтылған?

1-топ

-Сиыр адамдарды қандай деді?

2-топ

-Неліктен адамдар жақсы?

3-топ

-Сыңар мүйізді ешкі не деді?

4-топ

-Неліктен ешкі адамдарды жаман деді?

5-топ

Қалтайдың қылығы дұрыс па?

Суреттерді салыстыра отырып қарсы-мәндес сөздерді ажыратады

Сөздерді жазады

237-жаттығу

Мәтінді түсініп оқиды

Сұрақ жауаптары

Мәтінде ешкі мен сиыр туралы айтылған

Сиыр адамды жақсы дейді

Адам сиырға шөп береді, су береді.

Сыңар мүйізді ешкі адамды жаман деді.

Ешкінің мүйізін Қалтай ұрып сындырды.

Қалтайдың қылығы дұрыс емес

Жаңа тақырыпты ден қойып тыңдап, жалпы мен жалқы есімдерді ажыратуға дағдыланады

Мағынасын ажыратады

Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтін мазмұнын ашады, қарсы мәндес сөздерді табады

қсаты

Алған білімдеріне сүйене отырып, қарама-қарсы мағыналы сөздер ұғымын меңгерту;

Сөйлем ішінен қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажырата білуге дағдыландыру;

Тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту;

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Ынтымақтастық, ізгілендіру

Сабақтың әдісі:

Көрнекілік, практикалық

Пәнаралық байланыс:

Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану

Оқыту құралдары:

Оқулық, топшамалар

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І.Ұйымдастыру бөлімі.

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар? Отырыңыздар

-Көңіл-күйіміз қалай? Бүгінгі сабаққа барлығымыз дайынбыз ба?

- Жақсы, олай болса сабағымызды бастайық.

- Амандасады. Отырады.

- Жақсы, дайынбыз.

- Сабаққа кіріседі.

Оқушылардың зейіні сабаққа ауады.

Мәнерлі жазуды қайталайды

ІІ. Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық.

Сөз дегеніміз не?

Сөздер нелерден жасалады?

Сөз-заттың, сапаның, қимылдың, санның атауы.

ІІІ.Оқушылардың білімдеріне сүйене отырып жаңа материалды меңгертуді ұйымдастыру.

Көркем жазу

Оқулықпен жұмыс

Суреттегі заттарды мына сөздерді пайдаланып салыстыр:

От қандай?

Қар қандай?

Күн мен түннің айырмашылығы неде?

Осы сөздердің мағыналары қандай?

Сөздердің қандай мағынасымен танысамыз екен?

Күн ,түн сөздерін жаздыру

237-жаттығу

Мәтінді оқыту, ат қою

Оқушыларға сұрақтар қою

1-топ

-Мәтінде не туралы айтылған?

1-топ

-Сиыр адамдарды қандай деді?

2-топ

-Неліктен адамдар жақсы?

3-топ

-Сыңар мүйізді ешкі не деді?

4-топ

-Неліктен ешкі адамдарды жаман деді?

5-топ

Қалтайдың қылығы дұрыс па?

Суреттерді салыстыра отырып қарсы-мәндес сөздерді ажыратады

Сөздерді жазады

237-жаттығу

Мәтінді түсініп оқиды

Сұрақ жауаптары

Мәтінде ешкі мен сиыр туралы айтылған

Сиыр адамды жақсы дейді

Адам сиырға шөп береді, су береді.

Сыңар мүйізді ешкі адамды жаман деді.

Ешкінің мүйізін Қалтай ұрып сындырды.

Қалтайдың қылығы дұрыс емес

Жаңа тақырыпты ден қойып тыңдап, жалпы мен жалқы есімдерді ажыратуға дағдыланады

Мағынасын ажыратады

Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтін мазмұнын ашады, қарсы мәндес сөздерді табады

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 88 Kb
Количество скачиваний: 61
Просмотров: 308
