Час общения "О чести и обмане"
Предмет: | Классному руководителю |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Тихая Инна Владимировна
|
Година спілкування
«Про честь і обман»
(вікова категорія аудиторії – 5 - 6 клас)
Мета: виховувати в учнів негативне ставлення до брехні, обману. Під час роздумів, аналізу підвести дітей до висновків:
· будь – який обман із часом викривають, і тому він не є виходом із критичної ситуації;
· неправда, обман викликають негативні почуття та асоціації, і тому компрометують того, хто говорить неправду, в очах інших;
· людина, яка себе поважає, не стане нікого обманювати.
Проаналізувати типові ситуації, коли учні говорять неправду, знайти інший спосіб поведінки. Розвивати вміння дітей працювати в мікрогрупах.
Обладнання: столи зі стільцями, що стоять півколом; на столах – зошити, аркуші паперу; на дошці написана тема; магнітофон, музичні аудіо записи; годинник.
Попередня підготовка: напередодні години спілкування вихователь формує мікрогрупи на чолі з лідером. Склад груп записується на робочих аркушах. Дітям дається завдання підготувати прислів’я про чесність і обман.
Хід заходу
Вихователь. Добрий день! Гарного дня бажаю всім присутнім. Сьогодні наша година спілкування тісно пов’язана з реальним життям. У ньому ми, прагнучи бути ідеальними людьми, маємо пройти довгий шлях до самовиховання. На цьому шляху є зупинка – станції - обов’язки, які ми самі складаємо. Один із таких обов’язків ви вже сформулювали – це «не говорити неправду».
Брехня, або неправда – підступна особа, яка здатна замаскуватися під правду, переконати людину, що в даний момент саме вона, брехня, є найкращим варіантом поведінки, і тільки вона веде до виходу з якоїсь кризової ситуації. Тобто поводиться як підступний ворог. Ми з вами маємо виробити звичку і навичку боротися з цим ворогом. А найкращий спосіб боротьби із брехнею – це побачити, зрозуміти і викрити. Отже, запишемо в зошити тему години спілкування.
(Діти записують в зошити тему години спілкування)
Вихователь. Зараз я кожній групі роздам завдання. Ви матимете 5 хвилин на обдумування та обговорення. Потім лідер висловить думку групи. Якщо з інших груп знайдуться охочі доповнити, підніміть, будь ласка, руки.
(Вихователь роздає завдання (ситуації 1 – 5), вмикає музику)
Ситуація 1
Павло отримав два бали із самостійної роботи з математики. Щоденник на оцінку не подав. На запитання тата «як справи у школі?» відповів «нормально».
Запитання:
Чи можна вважати, що Павло обманув батька? Що б ви порадили Павлові сказати вдома в такому випадку?
Ситуація 2
Соня розлила мамині дорогі парфуми, а сказала, що це ненароком зробив Кеша (папуга). Ось їхній діалог:
- Мамо, а Кеша розлив твої парфуми в рожевій пляшечці.
- Ох, негідник! Доведеться йому надалі сидіти у клітці, а то ще більше нашкодить.
- А може, вибачимо. Він більше не буде.
- Ні , і не проси.
- Добре, мамо.
Завдання:
1. Охарактеризуйте Соніну поведінку.
2. Поставте себе на місце Соні і скажіть, що б ви сказали мамі.
Ситуація 3
Забігши першим до класу, Олексій побачив забутий кимось мобільний телефон. Він узяв його до рук і почав роздивлятися. «Ух ти, який гарний, це твій?» - почув він раптом голос однокласника. «Так. Це мені батьки подарували на день народження».
Запитання:
Які погані вчинки зробив Олексій? Як він може виправити свою помилку?
Ситуація 4
Микола витратив десять гривень, що дали батьки на обід, по-своєму. У магазині він купив солодкої водички, вафлю і цукерки. Прийшовши додому, Микола мав таку розмову:
- Як справи у школі?
- Нормально.
- Ти пообідав?
- Так.
- А що було на обід?
- Картопля, котлета і чай з печивом.
Завдання:
Згодом, виправдовуючись, Микола сказав: «Я ж витратив гроші на їжу! Яка різниця, що саме я купив?!» Чи погоджуєтеся ви з думкою Миколи? Аргументуйте відповіді.
Ситуація 5
Іван ударив Юрка, і це побачила вчителька. Юрко, плачучи, показав їй синця і пожалівся на Івана. Учителька записала Іванові зауваження у щоденник і викликала до школи батьків. Але Юрко нічого не сказав про те, що це він спочатку обізвав Івана після того, як програв йому в шахи.
Запитання:
1. Чому Іван не має рації?
2. Скільки разів зробив помилку Юрко і що це за помилки?
(Аналіз ситуацій, доповнення охочих)
Вихователь. Молодці, а зараз – хвилина відпочинку. Ми послухаємо прислів’я, які ви підготували.
(Діти зачитують прислів’я)
Прислів’я
У кому правди немає, у тому і добра мало. (Російське прислів’я.)
Говориш правду – правду і роби. (Російське прислів’я.)
Краще гірка правда, ніж солодка брехня. (Українське прислів’я.)
Приховати обман – теж обман. (Античний афоризм)
Не шукай правди в інших, якщо її немає в тобі. (Російське прислів’я.)
Правдивій людині неправди не говорять. (Китайське прислів’я.)
Когось обманеш на день, себе – на все життя. (Фінське прислів’я.)
Брехнею світ перейдеш – назад не вернешся. (Українське прислів’я.)
Правда очі коле. (Українське прислів’я.)
Слова ласкаві, а думки лукаві. (Українське прислів’я.)
Правду золотом засиплеш, багном заллєш, а вона все одно випливе. (Українське прислів’я.)
Вихователь. Перший етап години спілкування пройшов дуже гарно. А другий етап має назву «мозковий штурм». Зараз ви почуєте завдання і маєте записати у зошитах перше, що спало вам на думку.
Отже, закінчіть речення:
1. Коли я говорю неправду, я відчуваю…
2. Коли мені говорять неправду, я відчуваю…
3. Людина, яка обманює…
(Усі зачитують відповіді)
Таким чином робимо висновки, що:
1) коли мене обманюють і коли я обманюю, то я переживаю погані почуття;
2) людина, яка обманює, компрометує себе в очах інших, утрачає їхню довіру, хороше ставлення.
А тепер відповідь даємо гуртом.
- Чи поважають людину, яка каже неправду? (Ні.)
- Чи хочемо ми, щоб нас поважали? (Так.)
Тоді повторюйте за мною:
Я хочу, щоб мене поважали, і тому ніколи не говоритиму неправди.
На цьому ми закінчуємо годину спілкування. До побачення!
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 20.4 Kb |
Количество скачиваний: | 4 |