Дүниетану "Бунақ денелілер, жануарлар, сүтқоректілер. Олардың түрлері, мекендеу ортасы" 1 сынып

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Конспекты
Автор:

Үстірт орта мектебінің бастауыш сынып пәні мұғалімі

Ыкласова Тарбияның 1«Б» сыныбына арналған
дүниетану пәнінен қысқа мерзімдік жоспары

Сабақтың тақырыбы: Бунақ денелілер, жануарлар, сүтқоректілер. Олардың түрлері, мекендеу ортасы.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды өзіндік пікірін ашық айта алатын, дәлелдей алатын, өз іс-әрекетіне жауап бере алатын құзіреттілікке дейін жеткізу.

Міндеті :

Б.Оқушыларды жануарлардың топтарымен таныстыру, олар жайлы қысқаша мағұлмат беру, олардың тіршілік етуіне қажетті жағдайларды білу;

Д. Оқушылардың танымын кеңейту, материалды тез қабылдауына жол ашу, өз пікірін айтуға төселдіру:

Т. Қоршаған ортаны, жануарларды қорғауға, аялауға тәрбиелеу. Сөздік қорларын байыту.

Оқытудың нәтижелері:

  • Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып, тереңірек ойлауға дағдыланады.
  • АКТ-ны пайдалану арқылы жаңа түсініктер қалыптасады.
  • Сыни тұрғыдан ойлау модулі бойынша берілген тапсырмаларды орындау барысында идея, жоспарлар, тәжірибенің қорытындысы турасында пікірлер қалыптасады.
  • Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай отырып, қорытынды жасай алады.
  • Топпен жұмыс барысында оқушылардың таланттылығын анықталады, яғни көшбасшылар анықталады.

Қамтылатын модульдер:

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль СТО. Әдіс: Ассоциация, суретпен жұмыс, топтастыру, 3-модуль –бағалау, 4 –модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық), .7 модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)

Қадамдар:

  • Үй тапсырмасын тексеру
  • Интерактивті тақтамен жұмыс
  • Топпен жұмыс.
  • Рефлексия
  • Бағалау

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Ұйымдастыру
  • Психологиялық тренинг. « Шаттық шеңбері» тренингі.
  • Оқушының зейінін сабаққа аудару
  • Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, басшы,бақылаушы, хатшы,репортер баяндаушы тағайындау.
  • Мәтінді тарату
  • Деңгейлік тапсырма
    • Жануарлардың топтары:

Ұйымдастыру бөлімі; Психологиялық тренинг

І.Үй тапсырмасын тексеру

1- тапсырма. Өсімдіктердің көбеюі сұрақ – жауап алысу. Балықтардың суретін салған оқушыларды тексеру.

2-тапсырма. Модуль АКТ-ны пайдалану.

1-Суретке назар аудар.

-Бұл не? СТО модулі «Миға шабуыл»

3-тапсырма.

ІІ- Жаңа сабақтың мазмұнын ашу. Модуль СТО. Әдіс: Суретпен жұмыс.

«Жануарлар тіршілігі». Жануарлардың тіршілігіне не қажет?

  • Сүтқоректілер
  • Құстар
  • Жорғалаушылар
  • Қосмекенділер
  • Балықтар
  • Бунақденелілер
    • Жануарлар тіршілік ету үшін қажетті жағдайлар:
  • Ауа
  • Қорек
  • Жылу
  • Жарық
  • Су
    • Сүтқоректілер (1 сүтқоректінің суретін салу)
  • Сүтқоректілер – жануарлардың аздаған тобы. Олар құрлықта да, суда да өмір сүре береді. Олардың миы басқа жануарлармен салыстырғанда үлкен болады. Құрлық пен теңіздің ең үлкен сүтқоректілері – кит пен кіл.
  • Ең ірі кеміргіш – Су шошқасы
  • Ең ірі аю – Поляр аюы (500 кг)
  • Ең ұйқышыл сүтқоректі – Ұйқышыл тышқан
  • Ағашта тіршілік ететін ең ауыр сүтқоректі – Орангутанг (90 кг – ға дейін)
  • Құс жұмыртқалары
  • Түйеқұс ең үлкен жұмыртқа саладыв. Оның жұмыртқасының ұзындығы – 20 см , оддан 24 омлет дайындауға болады.
  • Ең кішкентай жұмыртқа колибри салады. Оның ұзындығы 1 см.
  • Құстың миы ма, әлде ақылы ма?
  • Қарғалар мен көгершіндер қарапайым сандарды қоса санай алады.
  • Тотықұстар және қарала торғайлар адамның сөзін ұқсата алады, ал кейбір тотықұстар заттарды атап, санай алады.

Чемпион сүтқоректілер

Рекорд

Иегері

1.4. Құстар (1 құстың суретін салу)

- Құстар – омыртқалы жануарлар. Олардың қауырсындары жылуды сақтауға және ұшуға көмектеседі. Олар артқы екі аяқтарымен жүреді, ал алдыңғы аяқ – қолдары қанатқа айналған. Құстардың барлығы жұмыртқа салады.

Ұзақ өмір сүретін құстар:

Сібірлік ақ тырна, какаду және қаз рекорд жасап, 80 жыл өмір сүрген

4-тапсырма бекіту сұрақтары. Модуль: СТО. Әдіс: топтастыру

деген тақырыпта кластер қорғау.

Бунақденелілер


Сүтқоректілер

пппБООбдьд

Жануарлар


Ой толғаныс:

  • Қысқа азық қорын жинайтын аңдарды ата:
  • Жыртқыш жануарларды тауып белгіле
  • Сүтқоректі жануарларды ата:
  • Түйе қандай жануар?
  • «Қызыл - кітап» не үшін керек?
  • Қорғауға алынған жануарларды ата
  • Шөлге шыдамды жануарды тап
  • «Қызыл – кітапқа» - кірген жануарларды ата?

А) қоян, тиін

Ә) тиін, тышқан

Б) аю, ақкіс

А) жолбарыс, сілеусін қасқыр

Ә) бұғы, аю, киік

Б) түлкі, елік, қоян

А) қасқыр

Ә) бақа

Б) балық

А) жыртқыш

Ә) жабайы

Б) шөлге төзімді

А) жануарларды қорғау үшін

Ә) суретті кітап

Б) оқып, білім алу үшін

А) қасқыр, түлкі, қарақұйрық

Ә) аю, дуадақ, бүркіт

Б) қарақұйрық, дуадақ, құлан

А) түйе

Ә) аю

Б) піл

А) түлкі

Ә) құлан

Б) қоян

ІІІ Қорытындылау

Бағалау . Смайликтермен бағалау.

Үйге тапсырма. Жануарлар жайында жұмбақтар жасап іздестіріп, сурет салып келу.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 29.17 Kb
Количество скачиваний: 18
Просмотров: 113
