"Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы" (Алгебра 9-сынып)
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Нусипалиева Гулзат Карсоновна
|
Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы
Алгебра 9-сынып
Керімбай атындағы №12 мектеп-гимназияның
бірінші санатты математика пәнінің мұғалімі
Нусипалиева Гулзат Карсоновна
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланып есептер шығаруды үйрету. Есептер шығару арқылы, оқушының икем дағдысын, машығын қалыптастыру.
Дамытушылық: геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланып есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамыту. Жылдам ой қорыту, тапқырлық қабілетін дамыту, оқушының ынта-жігерін, ізденісін қалыптастыру.
Тәрбиелік: оқушылардың өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету, пәнге деген қызығушылығын ояту. Оқушылардың математикалық тілде сөйлеу мәдениетін, сауаттылығын, есептер шығару барысында қалыптастыру. Ойын ойнату арқылы оқушылардың математика пәніне деген ынта-ықыласының тұрақты болуын қамтамасыз ету.
Сабақтың түрі: интеллектуалды ойын сабақ
Сабақтың типі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың көрнекілігі: кесте, сызба, үлестірмелі қағаз, слайд.
Құрал-жабдық: проектор, шахмат, тоғызқұмалақ, барабан, смайликтер
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Оқушының білімін тексеру
«Барабан» ойыны
ІV. Есептер шығару
1. «Тоғызқұмалақ» ойыны
2. «Шахмат» ойыны
V. Сабақты қорытындылау
VІ. Бағалау
VІІ Үйге тапсырма беру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушыларды түгендеп, оқу, құралдарын және сабаққа дайындығын тексеру.
ә) Рефлексия
Сабаққа деген көңіл-күйлерін смайликтер арқылы көрсету.
«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №236
ІІІ. Оқушының білімін тексеру.
«Барабан» ойыны
ІV. Есептер шығару
«Тоғызқұмалақ» ойыны
Осыдан не байқадыңдар?
Қандай тізбек құрдық?
Бірінші мүшесі нешеге тең?
Еселігі нешеге тең?
Неше мүшесі бар?
«Шахмат» ойыны
Осыдан не байқадыңдар?
Қандай тізбек құрдық?
Бірінші мүшесі нешеге тең?
Еселігі нешеге тең?
Неше мүшесі бар?
1. «Тоғызқұмалақ» ойыны
Кестедегі бос торкөздерді толтыр.
2. «Шахмат» ойыны /Король, ферзь, піл, ладья, ат, пешка/
Пешка
№144
bn=32n-1 берілген, b1, b7 –ні табыңдар.
№147
Егер b2=162 және b4=54 болса, онда b6 неге тең?
Ладья
№142
b5=64, b3=4 болса, онда (bn) геометриялық прогрессияның q еселігін және b1 бірінші мүшесін табыңдар.
Ат
№143
b2=28, b4=448 берілген, онда (bn) геометриялық прогрессияның q еселігін және b1 бірінші мүшесін табыңдар.
Піл
№154
1) 4; 12; 36; .... геометриялық прогрессия берiлген. b6-ны табыңдар.
2) 3; 1; ..... геометриялық прогрессия берiлген. b6-ны табыңдар.
Ферзь
№238 /Оқулықпен жұмыс/
Егер (bn) геометриялық прогрессиясы үшін 1)=3, b1=2, bn=162 болса, онда n-ді анықта.
Ферзь
№238 /Оқулықпен жұмыс/
Егер (bn) геометриялық прогрессиясы үшін 2) = , b1=128, bn=1 болса, онда n-ді анықта.
Король
№146
b5=288, b8=–36 болса, онда геометриялық прогрессияның алғашқы үш мүшесін табыңдар.
Король
№240 /Оқулықпен жұмыс/
Бесеуі де геометриялық прогрессияның тізбектес мүшелері болатындай етіп, 1 және 256 сандарының арасына үш сан орналастырыңдар.
V. Сабақты қорытындылау:
Қандай сан тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды?
Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп атайды?
Рефлексия
Сабаққа деген көңіл-күйлерін смайликтер арқылы көрсету.
«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.
VІ. Бағалау. Жетондарды пайдаланып
VІІ Үйге тапсырма беру: №237, №238 2), 3) .
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 294.15 Kb |
Количество скачиваний: | 132 |