Тақырыбы: Жарық. Жарық көздері. Күн жұлдыз.
Мақсаты: Жарық, Жарық көздері, Күн жұлдыз мазмұнын жаңа тәсілдер арқылы меңгеру және ажырату.
- Оптика ғылымы, жарық көзі , Күн,жарықтың адам өміріндегі маңызы туралы білу, түсіну;
-Жарық туралы білімді жинақтау;өзін-өзі бағалау.
Түйінді идея: Жарық табиғтының күрделілігі,қасиеттері.
күн негізгі жарық көзі екенін біледі жарықтың адам өміріндегі маңызы туралы түсінеді;
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқудаАКТ-ды пайдалану
Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқытудағы басқару және көшбасшылық. Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу.
Шаттық шеңбер: «Шаңырақ»,Топқа бөлу, Ой қозғау,«Миға шабуыл»,«Тұсаукесер»,«Джигсо-2», «Сызбаны толтыру», «Кластер», «Екі жұлдыз бір тілек», "Бір қадам артқа", «Дирижер», Критериалды бағалау:«Ашық журнал», Рефлексия: «Үміт ағашы»
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
2 мин.
3 мин.
"Шаңырақ"
Мақсаты: жылы лебіз айту
" Кәмпиттер"
Мақсаты:Ынтымақтастық атмосферасын құру үшін топтасу.
"Бір қадам артқа"
Мақсаты: таңдап алған кәмпит түрлері туралы ой қозғау
Бағалау парағы таратылады.
Оқушылардың көңіл-күйін сұрап,бір-бірімен қол ұстасып, жылы лебіз айтуларының сұрау.
- -Көңіл-күйлерініз қалай?
- -Бүгінгі сабаққа дайындықтарыңыз қалай?
-
-
Оқушыларға кампиттер таратып беру арқылы төрт, бес оқушыдан тұратын 3 топқа бөлінулерін сұрау.
Таңдап алынған кампиттер бойынша топтарына ат қойып, ой қозғауларын сұрау.
Оқушылар кезектесіпшеңбер бойымен бір – біріне деген жылы лебіздерін білдіріп, қол ұстасады.
Оқушылар таңдап алған кампиттер арқылы төрт, бес оқушыдан тұратын 3 топқа бөлінеді.
Кәмпит түрлері бойынша топтарына ат қояды.
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша, керемет!»
Кәмпиттер,
топ атаулары жазылған парақшалар,
маркерлер
Компьютер
Бағалау парағы.
Топ басшысы бағалап отырады.
Жаңа материалдың
тұсаукесері
3 мин.
2 мин
2 мин
«Миға шабуыл»
Мақсаты: тақтада ұсынылған қима қағаздағы сұрақтарарқылысын тұрғысынан ойланып,жауабы мен суреттерді сәйкестендіру арқылы пайдалануға дағдылану.
«Жарық көздері» суреттер
Мақсаты: тақырыптың мазмұнын ашу, түсіну, білу.
«Үміт ағашы»
Мақсаты:Бүгінгі сабаққа деген мақсатын қоя білу
Тақтадан ұсынылған қима қағаздағы сұрақтарға жауабын сұрау .
Оқушылардантақтада ұсынылған қима қағаздағы сұрақтар бойынша сын тұрғысынан ойланып,жасырылған суреттерді сәйкестендіріп көрулерін тапсырады.
Оқушыларға жаңа тақырып бойыншаалма стикеріне «Бүгінігі сабақта нені қалайды, не білгілері келеді?» жазғызу.
Оқушылар ұсынылған қима қағаздарына сәйкес суреттерді көреді. А, В -оқушылары өз ойларын толық жеткізеді,С – оқушылары сұраққа жауап береді.
Оқушыларға жаңа тақырып бойыншаалма стикеріне «Бүгінігі сабақта нені қалайды, не білгілері келеді?» жазады.
«Тамаша, керемет!»
«Жарайсыңдар!»
Таныстырылым.
Тақтадаұсынылған суреттер, қима қағаздар.
Алма ағашының суреті.
Стикерлер.
Жаңа материалды тәжірибе жүзінде қолдану
10 мин.
10 мин.
2 мин
3 мин.
«Джигсо-2»
Мақсат: сын тұрғысынан ойлау арқылы, мәтіндегі негізгі ойды талдау.
«Постер»
Мақсаты: Болашақ баламалы энергиясын іздеу жолдарын анықтау
«Дирижер»
Мақсаты: бойды жазып,ойды сергіту.
- оқулықтағы берілген тақырыпты оқып, топта талдауларын сұрау.
Экспо-2017 халықаралық көрмесінің «Болашақ энергиясы» жобасы бойынша әр топқа сәйкесінше макет,постер жасайды.
Әр топ түрлі аспаптарға сәйкес мұғалімнің басқаруымен іс қимылдарымен әуен бойынша келтіру.
Жұптаса, топтаса отырып, белсенді әрекет жасайды.
Экспо-2017 халықаралық көрмесінің «Болашақ энергиясы» жобасы бойыншаәр топ сәйкесінше макет,постер жасады.
А -топтың жұмысын қорғайдыВ – белсенді қатысып отырадыС – флипчарт жасауға көмектеседі
Түрлі аспаптарға сәйкес мұғалімнің басқаруымен іс қимылдарымен әуен бойынша келтірді.
«Тамаша, керемет!»
«Жарайсыңдар!»
Оқулық.
Электрондық оқулық.
Компьютер
Қорытынды
2 мин.
3 мин.
3 мин.
“Сызбаны толтыру ”
Мақсаты: Күн құрылысына ой шақыру.
«Кластер»
Мақсаты: Жарықкөздерін сәйкесінше топтастыру.
«Үміт ағашы»
Мақсаты: Сабаққа қойылған мақсатына жеткенін анықтау.
Күн құрылысын анықтауды сұрайды.
Люминесценциялық, плазмалық, шағылған жарық көздерін топтастыруды сұрайды.
Топ басшысына«Критериалды бағалау»парақшасы арқылы өз тобының оқушыларын бағалауды тапсырады.
Бүгінгі сабақ бойынша оқушылардың қойылған мақсатына қаншалықты жеткенін анықтау ретінде стикерді жабыстыруды ұсыну.
Күн құрылысын анықтайды.
Кластерді толтырып, толықтырады.
Топ басшысы әділ түрде өз топ мүшелерінің жұмысына баға береді.
Бүгінгі сабақ бойынша оқушылардың қойылған мақсатына қаншалықты жеткенін анықтау ретінде стикерді жабыстырады.
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша, керемет!»
«Бәрекелді!»
Оқулық
Кері байланыс
Критериялды бағалау парақшасы
Стикерлер.
Ағаш суреті
Үй тапсырмасы
u§ 61Жарық.Жарық жылдамдығы. §62 Күн жұлдыз
uЭкспо-2017 халықаралық көрмесінің «Болашақ энергиясы» жобасын үміткерлері туралы ақпарат
Күнделіктеріне жазып алады
Оқулық