Жәй бөлшектерді қысқарту 5 сынып

Предмет: Математика
Категория материала: Презентации
Автор:
Сыныбы: 5сынып математика Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қысқарту. Сабақтың мақсаты: 1.     білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтап жүйелеу.Жай бөлшектердің қасиеттерін пайдаланып, жай бөлшектерді қысқартуды үйрету. 2.     дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой- өрісін кеңейту, теориялық білімдерін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру. 3.     тәрбиелік: Оқушылардың ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу. Сабақтың түрі :қайталау Сабақтың әдісі: ұш өлшемді әдістемелік жүйе Сабақтың типі: проблемалық оқыту Сабақтың барысы:  I Ұйымдастыру кезеңі.                                   II Үй жұмысын тексеру № 453 1)               2)          3)      4)            5)           6)     I кезең. «Көпір» тапсырмалары. 5-7 мин «Көпір» тапсырмалары өткен тақырыптар бойынша жаа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау тапсырмалар 1.     Үлес дегеніміз не? 2.     Жай бөлшектің алымы дегеніміз не? 3.     Жай бөлшектің бөлімі дегеніміз не? 4.     Санның бөлшекпен берілген бөлігін қалай табамыз? 5.     Бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды қалай табамыз? 6.     Қысқартылатын бөлшектер? 7.     Қысқартылмайтын бөлшектер? II кезең    10 мин Теориясы «Білу» (тақырып мазмұны бойынша кім? не? Қандай? Қалай? Нені? Қашан? Не істеді? Деген сұрақтарға жауап береін толық ақпарат іріктелу керек ) Бос орынға қажетті сөзді жаз: 1.      Тең бөліктер үлестер деп аталады. 2.      Санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін, санды сол бөлшектің бөліміне бөліп, нәтижесін бөлшектің алымына көбейту керек. 3.     Бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін, бөлшекке сәйкес санды бөлшектің алымына бөліп, нәтижесін бөліміне көбейту керек. Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың ортақ бөлгішіне (1-ден өзге) бөлуді бөлшекті қысқарту  деп атайды.   Теориясы: «Түсіну» Неге? Неліктен? Не үшін? деген сұрақтарға жауап береді. 1.     Неліктен біз жай бөлшекті қысқартылатын жай бөлшек дейміз? 2.     Неліктен біз қысқартылмайтын бөлшек дейміз?   Теориясы: «Талдау» Салыстыру, айрмашылығы мен ұқсастығн табу Венн диаграммасын толтыр        Негізгі қасиеттері                                    қысқарту                                            ұқсастығы Теориясы: «Жинақтау» Қорытынды шығару       III кезең ( кері байланыс – бағалау кезеңі)  Жеке жұмыс  12 минут   I деңгей ( 5балл) Теориясы: «Білу» Кім? не? Калай? Қандай? Нені? қашан? Деген сұрақтарға жауап береді.  № 450     Бос орынға тиісті санды жаз:   1)               4)     2)              5)   3)         II деңгей  (5балл  +4балл=9балл) Теория «Түсіну» Неліктен? Не үшін? деген сұрақарға жауап береді № 454 ббөлшекті қысқартындар                                                                              III деңгей   ( 9балл+3балл=12 балл)     № 461  қысқартылмайтын бөлшек түрінде жаз  мұндағы х=35, 11.                  мұндағы х=26, 2                       мұндағы у=18, 31   Бекіту Сөзжұмбақ   1.        қысқарт.      (бес) 2.     Бөлшек сызығының төменгі жағында орналасқан сан ( бөлімі) 3.     Бөлшек сызығының жоғарғы жағында орналасқан сан (алымы) 4.        қысқарт    ( үш ) 5.     Өзара тең бөліктер   ( үлестер) 6.     Бос орынға сан қой.     (екі)   Үйге тапсырма:  №  464 Бағалау
Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 314.5 Kb
Количество скачиваний: 204
Просмотров: 651
