Математика: Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Рабочие программы |
Автор: |
Ажибекова Дина Турсынбековна
|
Математика 6 сынып
Ажибекова Дина Тұрсынбекқызы
№11 М.Байзақов атындағы жалпы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер» тарауын
қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тереңдетіп,жинақтау,
жүйелеу
Дамытушылық: логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру,
белсенділіктерін арттыру
Тәрбиелік: оқуға ,саналы сезімге жауапкершілікке,өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,қайталау
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар,кестелер,АКТ
Сабақтың түрі: бекіту сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастырукезеңі:
Оқушыларды түгелдеп, сабаққа ынтасын аудару
Сабақ жоспары:
1.Білу «Ой қозғау»
2.Түсіну «Қайталау –оқу айнасы»
3. Қолдану «Кім жылдам» (оқулықпен жұмыс )
4.Талдау «Білімдіге –биік орын » семантикалық кесте
5.Жинақтау « Математикалық лото» сәйкестендіру тест
6. Бағалау
Сабақтың эпиграфы:
“Адамның басшысы-ақыл, шолушысы -ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны –арман, ең қымбаттысы- ар сақтау, бәрінен ардақтысы- өмір сүру, соның ішінде ең тәттісі – сыйластық!”
Төле би
1.Білу
«Ой қозғау» Осы тараудағы өтілген тақырыптарды еске түсіру
2.Түсіну.
«Қайталау –оқу айнасы » тақырыптар бойынша ережелерді еске түсіріп, оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар:
1.Санды теңсіздік дегеніміз не?
2.Санды теңсіздіктердің қасиеттерін айт?
3.Қандай теңсіздіктерді мүшелеп қосуға болады?
4. Қандай теңсіздіктерді мүшелеп азайтуға болады?
5.Қандай теңсіздіктерді көбейтуге болады ?
6.Теңсіздіктерді қалай бөлінеді ?
7. Қандай сан аралықтарын білесіңдер ?
8. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?
9. Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не ?
10. Теңсіздікті шешу дегеніміз не ?
3. Қолдану.
«Кім жылдам ? » Әр қатардағы оқушылар оқулықтағы есептер шығарады.
№1042
1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:
15 > -3 және 5 > -2 20 > -5
1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:
6 < 10 және -3 < 2 3<12
1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:
-1 < 2 және 3 > -2 -2<3 -3<5
2. Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:
-3 < 2 және 1 >-1 -1<1 -4<1
№1043
2. Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:
-3 < 2 және 1 >-1 -4<3
2. Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:
4 > 1 және 2 < 5 2>-4
2. Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:
7 > 3 және 4 > -1 -1<4 8> -1
3.Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:
-8 < 1 және 5 < 7 7> 5 -15 < -2
№1044
1.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:
3 < 7 және 2 < 3 6<21
3.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:
4 < 6 және 2 < 5 8< 30
3.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:
6 < 7 және 0,5 < 2 3<14
4.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:
12 > 9 және 5 > 4 60 > 36
№ 1045
1.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:
15 > 7 және 3 < 7 1/3>1/7 3>1
2.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:
21 < 35 және 7 > 5 1/7<1/5 3< 7
2. Теңсіздікті мүшелеп р:
10 > 8 және 4 > 2 1/2> 1/4 5>2
4.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:
12 < 9 және 3 < 6 1/6 < 1/3 2<3
4.Талдау.
«Білімдіге-биік орын» оқушылар семантикалық кестені толтырады.
5.Жинақтау
«Математикалық лото» сәйкестендіру тесті. Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешуге есептер шығартамын
6.Бағалау
Логикалық есеп
Атасы 58 жаста , оның баласы 32 жаста,немерелері 11 жаста ,7жаста . Неше жылдан кейін атасының жасы баласы мен немерелерінің жастарының қосындысына тең болады?
х+58=х+32+х+11+х+7
58-50=3х-х
2х=8
х=4
Қорытындылау:
1.Санды теңсіздік ұғымын қалай түсіндіңдер?
2.Пәндермен байланыстырып, мысал келтір.
7.Бағалау:
Үйге тапсырма: Санды теңсіздіктердің түрлеріне есептер тауып шығарып келу.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 66.5 Kb |
Количество скачиваний: | 16 |