Математика пәні. 3 сынып. Жылдамдық.Уақыт.Қашықтық.

Предмет: Математика
Категория материала: Презентации
Автор:

Сабақтың тақырыбы: Жылдамдық, уақыт және қашықтық арасындағы тәуелділік.




Мақсаты:

Уақытты табуға берілген есептерді шығара білуге үйрету.


Күтілетін нәтиже:

- Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алады;

- Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады;

- Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой- қиялдары дамиды;

- Топпен жұмыс істеуге үйренеді.


Міндеттер:

- пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру;

- есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын қалыптастыру;

- жарыс арқылы тез дұрыс есептеуге үйрету;

- ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Партамызға отырып,

Табыс тілеп көзбенен,

Жаңа білім алуға,

Алға қадам аттаймыз.

Оқушылар орындарына отырып, алақандарын біріктіріп, бір-біріне жүректерінің жан жылуын береді.

Бүгінгі күн терезеден,

Бізге, міне, тұр қарап.

Сондай жақсы көңіл күймен,

Басталады бұл сабақ.



Мұғалімнің іс-әрекеті


«Жасырын сөзді тап» ойыны.

ы

т

у

қ

а

65км

70 с

60 км

16 сағ

15 км/сағ

у

а

қ

ы

т

1.Жүк кемесі 20/сағ жылдамдықпен қозғала отырып, 320 км қашықтықты жүзіп өтті.

Жүк кемесі неше сағат жүзді? 16 сағ

2.Велосипедші тас жол бойымен 60 км арақашықты 4 сағ жүрді.Оның қозғалыс

жылдамдығы қандай? 15 км/сағ

3.Екі қаланың арасы 325 км Жолаушы жолдың5/1 бөлігін машинамен жүрді.

Ол қандай қашықтықты жүрген? 65 км

4.Салт атты 15 км/сағ жылдамдықпен 4 сағатта неше километр жол жүреді? 60 км

5.7 м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 10 секундта неше метрді жүгіріп өтеді? 70 с

Жаңа материалды меңгерту.

s – қашықтық

v – жылдамдық

t – уақыт

1.Велосипедші сағатына 20 км жылдамдықпен 40 км қашықтықты жүріп өтті.

2.Ол қанша уақыт жол жүрді?

Уақытты табу үшін қашықтықты жылдамдыққа бөлеміз.

t = s : v

40 км : 20 км/сағ = 2 сағ

3. Топпен жұмыс. Постер қорғау

« Жылдамдық» тобы: Жаяу адам5 км/сағ жылдамдықпен 30 км жүрді.

Ол жолда қанша уақыт болды? ( 6 сағ )

« Уақыт» тобы: Велосипедші 18 км/сағ жылдамдықпен 72 км жүрді.Ол жолда қанша

уақыт болды?( 4 сағ )

« Қашықтық» тобы: Тасбақа 5 м/мин жылдамдықпен 20 м жүрді.Ол жолда қанша

уақыт болды? ( 4 мин )

4. «Кім алғыр?» ойыны

Сергіту сәті.

Интерактивті тақтадан қозғалыс қимыл көрсететін видеоны музыкамен қосып көрсетеді.

Оқушылар осы арқылы сәл демалып алады

және көңілдері де көтеріледі.

5. №3 есеп. Кестені толтыр.

Қозғалыстағы денеЖылдамдықУақытҚашықтық

Автобус45 км/сағ?90 км

Салт атты16 км/сағ?64 км

Жеңіл машина30 м /с? 90 м

«Қонаққа бару»ойыны.ЖИГСО әдісі.

1-топ

Ұшақ 50 км/caғ жылдамдықпен 1000 км, ал тікұшақ 200 км/caғ жылдамдықпен 800 км

ұшты.Қайсысы ұзағырақ ұшты және неше есеұзақ ұшты?

Шешуі:

1000 км : 500 км/сағ =2 сағ

800 км: 200 км/caғ = 4 cағ

4 сағ : 2 сағ = 2

Жауабы:тікұшақ, 2 есе ұзақ

2-топ

Арыстан 23 м/c жылдамдықпен 69 м, ал піл 15 м/c жылдамдықпен 90 м жүгірді.

Қайсысының жүгірген уақыты кем және нешеесе кем?

Шешуі:

69 м : 23 м/с = 3 c

90м : 15 м/с = 6 c

6 с : 3 с = 2

Жауабы:арыстан, 2 есе кем

3-топ

Бір жеңіл машина жолда 12 сағ, ал екіншісі 8 сағ болды.Бірінші машина екіншіге

қарағанда 400 км артық жүрді.Егер олардың

жылдамдықтары бірдей болса, әрқайсысы неше километр жол жүрген?

Шешуі:

400 км : (12 сағ – 8 сағ)=100 км/caғ

100 км/caғ х 12 сағ = 1200 км

100 км/caғ х 8 сағ = 800 км

1200 км – 800 км = 400 км

Жауабы:1200 км, 800 км

7.Логикалық тапсырма

“Сиқырлы шаршының” бос тор көздерін толтыр

292331

213230

332822


«Иә-жоқ» математикалық диктанты

Ой толғаныс кезеңі:

«Жылдамдық» тобы

1. 1 километрде 10 000 метр бар?

2. Шаршының барлыққабырғалары тең?

3. Қашықтықты табу үшін жылдамдықтыуақытқа бөлеміз

4. 7 санының кубы 349-ға тең?

«Уақыт» тобы

1. Екі жағы шектелген түзу сызық сәуле деп аталады?

2.Ауданын табу үшін ұзындықты еніне көбейтеміз?

3. Уақытты табу үшін қашықтықты жылдамдыққа көбейтеміз?

4. Текшенің 6 төбесі бар?

«Қашықтық» тобы

1. Уақыттың өлшем бірлігі сағат?

2. Тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне тең?

3. Қашықтықты табу үшін жылдамдықты уақытқа бөлеміз?

4. 8 санының кубы 513-ке тең?


Қорытынды

«Не білдім?»

«Не түсіндім?»

«Нені ойға түйдім?»




Жаңа тақырып бойынша

түйген ойларын жазады.

Үй жұмысын беру

№7 есеп.125 - бет


Бағалау

Топ басшысының бағалауы

Бағаны не үшін қойды,

қысқаша сипаттама

айтып өтеді.

Рефлексия

Оқушыларға стикерлер таратылады.

Оқушылар

ҰНАДЫ, ҰНАМАДЫ

белгісін жазады.

Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 2.5 Mb
Количество скачиваний: 377
Просмотров: 780
