М.Дулатов «Бөрік» мәтіні.Буын 62-64 жаттығу

Предмет: Классному руководителю
Категория материала: Конспекты
Автор:

Сабақтыңтақырыбы:М.Дулатов«Бөрік»мәтіні.Буын62-64 жаттығуСабақтың мақсаты:1.Білімділік мақсатыОқушылардың буын туралы білімдерін қалыптастырып,жинақтау. М.Дулатов туралы түсінік беру. Оқушылардысұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға үйрету.2.Тәрбиелік мақсаты. Оқушылардыеңбекқорлыққа, білімділікке, сөз тапқырлыққа, өз ойларын еркін айтуға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу3.Дамытушылық мақсаты. Оқушылардыңой өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту, мәнерлеп оқуға, сұрақтарға толық жауап беругедағдыландыру. Сауаттыжазуға машықтандыру.Әдіс-тәсілдер: Баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсініп оқу.Сабақтың түрі: саяхат сабақСабақтың көрнекілігі: М.Дулатовтың суреті «Бауырсақ» ертегісініңсуреттері, слайд.Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңіОқушылар:Үлкенгедесіз,Кішіге де сіз.Сәлем бердіксіз,Құрметпененбіз.Мұғалім: 1,2,3Сынып ішітып-тынышЖалқаулықты тастаймызСабақты біз бастаймыз.ә) Үй тапсырмасын сұрау1)Ә.Дүйсенбиевтің«Не деу керек» өлеңін жатқа сұрау.2) Өлеңдегі сауалдарғажауап алу.ІІЖаңа сабақ-Біздің бүгінгі сабағымызерекшеболмақ. Бүгінгі«Бауырсақ»ертегісіне саяхатқашығамыз. Ертедешал мен кемпірболыпты. Шал кемпірінебауырсақ пісіріп берші дейді.-Балалар, бауырсақтың суретінеқарайықшы. Бауырсақ қандай геометриялықпішіннентұрады?( дөңгелек, шеңбер )-Дұрыс, балалар. Бауырсақта суыту үшінтерезенің алдынақояды. Бауырсақ домалап қашып кетеді. Домалап келе жатса алдынан қоян шығады. Қоян бауырсақты жегісі келеді. -Қане, балалар бауырсақты қояннан құтқарыпалайық. Тапсырманыорындасақ, қоян бауырсақты жемейді.а) Жұмбақ есепті шығару арқылыжаңатақырыпты ашу.1)Алма ағашта5 алма2)5 алманың үшеуінҚандай тәтті жесе алмаДосың сұрап аладыБесеуіндежеп қойсам.Айтшы сонда нешеуіҚалады онда неше алмаӨз қолыңда қалады.

О2

БӨ

3)Көлден ұшты7 қаз4) Табақта5 өрікҚайтып келді 2 қазҚолымда 4 өрікҚонбады оның нешеуіҚосқанда барлығынҚане, кімтез шешеді.Болады неше өрік59РІ

5) Алмаға кепкүн араҚонушы еді1 араБүгінгі 9 туысынЕртіп келді бұл араСонда бүгіналмағаКеліпқонды қанша ара10К

ә) « Бөрік»сөзіне дыбыстықталдау жасатуб) М.Дулатов туралытүсінік беру

М. Дулатов(1885-1935)

Еңбегі

«Оян қазақ»,

«Есеп құралы»,

«Азамат», «Күз».

Қызметі

Ақын, қайраткер

ағартушы,

педогог,

журналист .

Өмірі

Қостанайобл.

Торғайөңіріндегі

Сарықопа жерінде туған.

-«Бөрік»мәтінін оқып , түсіндіру.- Бөрік түрлеріментаныстыру-Мәтінді іштей оқыту-Мәтінді тізбектей оқытуҚоянғасәбіз теругекөмектесейік. Ол үшін сәбіздіңартындағы сұрақтарғажауап беруіміз керек.

1 Нұрмаш әкесінің бөрік не үшінкигісі келеді?2 Әкесінің бөркін кигенНұрмашты сипаттаңдар?3 Бекбай атай неліктенбөріккетіл қатты?4Өзіңнің үлкендерге ұқсағың келе ме?Неліктен?- Жақсы, балалар , бауырсақтықояннан құтқарып алдық. Бауырсақормағақарайдомалапкетті. Алдынан қасқыр шығып, бауырсақты жегісікелді.-Балаларбауырсақты қасқырғажегіземіз бе?-Ендешеқасқырдыңтапсырмасын орындайық.

ІІДәптерменжұмысКүнніңжадын жазу. Көркемжазу62-жаттығуД/О «Адасқан сөздер»

  • 1.Буынға бөлінген сөздердіоқыңдар.
  • Алмаорманқоян..-....-....-..
  • 2.Төмендегісөздерді буынғабөліп, бағандағы тиісті сөздердің астынажазыңдар.Ұс-таАс-тықки-ікән-шіәс-керпи-язеш-кі
  • 3.Сөз буындарының неше дыбыстан құралғанын айтыңдар. Екі дауыссыздыбыс қатаркелген сөздерді атаңдар.ІІІ Сергіту сәтіҚандай суық қыс дегенҚалтырады құс дегенҚұлақшынды кимесеңҚұлағыңды тістеген-Сөйтіп бауырсақты қасқырдан құтқарып алдық. Бауырсақ орманда домалып келе жатса, алдынан аю шығады. Аю бауырсақты жегісі келеді. Бауырсақты аюдан құтқарайық.

Аюдың тапсырмасы.63-жаттығуАюға «құлпынай теруге»көмектесейік.1. Құлпынайдағысөздерді буынға бөліп тиісті себетке жинауымыз керек.Бал-ғажал-бызи-ықжыл-қыдәп-тери-екдүр-біқыр-мани-іс

2. сөз буындарының нешедыбыстан құралғанын айтыңдар. Екі дауыссыз дыбыс қатар келген сөздердіңатаңдар.

Бауырсақты аюдан құтқарып алдық. Бауырсақ орманда домалап кележатса алдынан түлкішығады. Түлкіден бауырсақты құтқарайық.64-жаттығу.Венндиограммасы

  • 1.Буынға бөлінген сөзді оқыңдар.
  • 2.Берілгенсөздердіңбуынға бөліп, тиісті сөздердіңастына орналыстырыңдар.жұмыртқа, шегіртке,ұртта,айтпа

ерт-те

құ-мырс-қа


Балалар сендер сабаққа жақсы қатысу арқылыбауырсақты құтқардыңдар.Балалар, бізге қонаққа келген аңдарғасыйлық сыйлайық.Қоянғане сыйлаймыз, қоян нені жақсы көреді?-Сәбіз-Қасқырға не сыйлаймыз?-Ет-Аюғане сыйлаймыз? -Бал-Түлкігенесыйлаймыз?-ірімшікІVСабақты қорыту-Біз бүгінқандай тақырыппен таныстық?-Бөрік-Бөріктің қандай түрлері бар?VҮйге тапсырма:-«Бөрік» мәтінін оқып келуVІБағалау Күніміз ашықболсын Түнімізтыныш болсынАуамыз таза болсынДаламыз гүлге толсынБәріміз аман-сау болайық.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 34.77 Kb
Количество скачиваний: 10
Просмотров: 91
