Мұхтар Әуезов «Қараш-Қараш оқиғасы"

Предмет: Классному руководителю
Категория материала: Конспекты
Автор:

Тақырыбы:

Мұхтар Әуезов«Қараш-Қараш оқиғасы»(хикаяттан үзінді ) 1-сағат

Сабақтың мақсаты:

Кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне орай баға бере білуін дамыту, оқушы ойын белгілі мәліметтер арқылы дәлелдеуге үйрету;

Күтілетін нәтиже

Кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне орай баға беріп, оқушы өз ойын белгілі мәліметтер арқылы дәлелдеуге үйренеді

Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер:

«Серпілген сауалдар» «Қалың және жұқа сұрақтар»

Тапсырмалар:

Топтық, ұжымдық,

Түйінді идея

Байлардың таңы атқан, кедейдің күні батқан

Дерексөздер:

Оқулық, М.Әуезовтің әңгімелер жинағы

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

Ұйымдастыру

Оқушыларды тізім бойынша төрт топқа бөлу

Б

І

Л

І

М

Шығарманың бас кейіпкері Бақтығұлдың прототипі тарихи тұлға Рысқұл екендігі айтылады. Сейіт – Тұрар Рысқұлов . Осы тұста 1968 жылы «Қазақфильм» мен «Қырғызфильм» киностудиялары бірігіп, «Выстрел на перевале» («Асуда атылған оқ») көркем фильмі түсірілгені айтылады

Түсінік алады.

Т

Ү

С

І

Н

У

Жарасбай мен Сәлменге салыстырмалы мінездеме бер.
Сол билер алдындағы «Егер осы Қоқыш сөзіндей Жарасбайдың айтқаны шын болса, ...» деп басталатын Бақтығұл сөзінің мәнін түсіндір. Осы абзацтыңБақтығұлбейнесінашудамаңызы бар ма?

Ой қорытады

Қ

О

Л

Д

А

Н

У

Билер алдындағы «Не болса да ақпын», «Менде айып жоқ» деген ойынан бастап, Бақтығұл монологын қайта оқып шық. Осы монологтың маңызы неде деп ойлайсың?

Кітаппен жұмыс жасайды

Т

А

Л

Д

А

У

1. Бақтығұлдың барымтаға аттануына, ұрлық жасауына қалай қарайсың?

2.Ақтайсың ба, қаралайсың ба? Жарасбай болысқа баруын құптайсың ба, жоқ па?
3. Бақтығұлдың басты-басты қателіктерін, адасуларын ата.
4.Ол адасуларға тек Сәлмен, Жарасбайлар ғана кінәлі ме? Өзіне кінә қояр ма едің?

Өз пікірін білдіреді. Ой қорытады.

Ж

И

Н

А

Қ

Т

А

У

1.Ақылды, әрі күшті рухы бар Бақтығұл неге қол шоқпар, барымташы, сорлы малайға айналды? 2.«Қараш-Қараш оқиғасы» арқылы жазушы қандай мәселелерді көтерген? Шығарма неге «Қараш-Қараш оқиғасы» деп аталған?
3. Автордың бас кейіпкері Бақтығұлға деген сезімі, қарым-қатынасы қалай? (Мәтіннен үзінді оқи отырып дәлелдеу)

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

Шығарма кейіпкерлеріне талдау жасау

Бағалау

«Бағдаршам» әдісі арқылы сабаққа баға беріледі.

Рефлексия

Егер мен ... бастасам, қазір мен ...

Табыс критериі

Морфологиялық талдау жасау қабілеттері артады.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 30.09 Kb
Количество скачиваний: 49
Просмотров: 283
