Открытый урок по английскому языку на тему " In the Jungle "

Предмет: Иностранные языки
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

тый урок по теме « In the Jungle » 2 класс.

Цель урока: 1.Обобщение материала по теме «Животные в нашей жизни».

2.Тренировка лексико-грамматических навыков.

Оборудование: «бананы», «кости», картинки, игрушки, карточки с заданиями.

Ход урока:

I. Организационный момент.

- Good morning, children.

- Today we have a special lesson. It’s game-lesson ‘Jungle Call’. Today you will recite poems, ask and answer questions and solve riddles. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it. And now let’s start our lesson.

- I want you to divide into two groups. One group is ‘The Beasts of Prey’ and the second group

is ‘The Beasts of Grass’. ‘The Beasts of Prey’ will have bones for good answers and doing tasks and ‘The Beasts of Grass’ will have bananas.

Well, teams you have some time to choose the captain and decide how to present your team.

II. Проведение конкурсов.

Конкурс 1. «Визитка»

Команды рассказывают о себе и представляют своих капитанов.


Пример. We are “The Beasts of Prey”. We are very quick, clever and energetic. In our team we have such animals as A Wolf-Sasha. A Fox-Lena, A Crocodile-Petya, A Tiger-Dima, A Bear- Tanya. Our captain is brave and strong Lion Pasha.
За лучшую визитку команда получает банан (для «Травоядных») или кость (для «Хищников»).

Конкурс 2. «Загадка»

Учитель просит команды по очереди отгадки учителя. Если команда не дает правильного ответа, право ответить получает команда соперников. За каждую разгаданную загадку команда получает кость или банан

Загaдки.

-This animal lives in the forest. It’s neither big no small. It likes to eat carrots and it is afraid of fox and wolf. This animal runs very fast. (A hear).

-This animal is very big. It is grey and sometimes white. It has a very long nose. It lives in India and Africa. It likes to eat leaves and grass. (An elephant).

-This animal lives at home or in the street. It’s man’s friend. It can run, but can’t fly and climb. It is very clever and friendly. (A dog).

-This animal lives in the river or near the water. It is green. It can jump and swim, but it can’t neither run nor climb. (A frog).

-This animal is red and sly. It likes hens, cocks, hares and ducks. It lives in the forest. (A fox).

-Gena isn’t a boy. He is big, long and green. He is very clever. It can swim. He has a friend Cheburashka. (A crocodile).

- It is very grey. It can run, jump and walk. It is very small. It likes bread and cheese. It lives in the house. (A mouse).

-This animal can be black, grey, white or red. It lives in the house. It can catch a grey mouse. It likes meat, fish and milk.

It can run, climb and walk. (A Cat).
Конкурс 3. «Один- много»
Учитель вывешивает картинки или показывает игрушки животных, людей или какие-либо предметы. Задача детей – написать, что они видят на картинках, а затем поставить данное существительное во множественном числе.
Пример : fish-fish, dog-dogs, cat-cats, fox-foxes, child-children, sheep-sheep, insect-insects, ets.
За каждую правильную пару слов команда получает кость или банан.
Конкурс 4. «Актер»

  • Children, I know you like animals and like to watch them. Now you can tell us about your favorite wild or domestic animal. But you can’t use your tongue to do it. You will show us the animal using your body.
Ученики из команд-соперниц по очереди должны изобразить какое-нибудь животное, изображая его повадки, походку или движения. Задача другой команды - «узнать» животное. За каждого угаданного героя команда получает кость или банан.
Конкурс 5. «Капитаны»
-It’s a competition for our captains. Here are the cards. Your task is to put missing words.

Капитаны вставляют пропущенные слова в стихотворения:


1) My dear … 2) Little mouse, little mouse

Sleeps in the hat. Left her flat for bigger …

The hat is tall, There are ten rooms in it.

The cat is … . … can the mouse sit?

(Cat, small) (House, where)
Конкурс 6. «Предложения »
Команды получают карточки. Им необходимо составить и записать правильные предложения. За каждое верное предложение команда получает кость или банан.

Пример :

I have just watched the interesting film.

You has never cleaned his teeth.

She already played the piano at home.

He read fairy tales to my sister.

We bought toys to her daughter.


Конкурс 7. «Песни и стихи »
Каждая команда выставляет участников, которые должны рассказать различные стихотворения или исполнить песни на тему «Животные в нашей жизни». В данном конкурсе выбираются лучшие исполнители, который приносит кость или банан своей команде.
III. Итог урока
Подсчитывается количество костей и бананов, полученных командами, и определяется команда победительница.
- Thank you for the lesson. Did you like it? Do you want to have such lessons more often? Good-bye, everybody. See you on Tuesday.
Тип материала: Презентация Power Point (pptx)
Размер: 1.01 Mb
Количество скачиваний: 5
Просмотров: 88
