Презентация на тему "Food revolution"
Предмет: | Иностранные языки |
---|---|
Категория материала: | Презентации |
Автор: |
Кирина Елена Юрьевна
|
Цель урока: Обобщить и систематизировать пройденный лексический и грамматический материал по теме «Еда»
Задачи уроки:1.Развивать коммуникативные навыки, умения монологического высказывания с опорой на лексические образцы и наглядность, умения работать в парах, в группах
2. Обеспечить обучающимся, как практическое овладение основами иноязычного общения (преодоление языковых барьеров, приобретение практических навыков поведения в конкретных речевых ситуациях), познакомить с инструкцией приготовления блюд.
3.Обогащать учащихся новыми социокультурными знаниями, способствовать формированию положительного отношения к кулинарии, способствовать развитию творческой активности учащихся, расширению их кругозора
Оборудование:интерактивная доска, карточки, компьютер
Ход урока
1.Орг. момент. Сообщение цели урока.
Т: Good morning boys and girls and our guests! I am glad to see you! Sit down, please. How are you? The theme of our lesson is `Food Revolution`. We have already learned many words and word combinations. We`ve done some exercises, we can act dialogues. Today we`ll watch a TVshow , cook different food and learn some new facts about food. Let`sstartourlesson.
2 .Фонетическая зарядка
(Показ презентаций: слайд №1)
T: Let’s train our tongues and practice the English sounds. Look at the screen carefully and read the words with sounds.
(Учащиеся читают звуки и слова к ним по одному)
3.Проверка ранее усвоенных знаний. Работа с лексикой.
(слайд №2)
T: Ok. Now let’s remember the words. Here some pictures of food. You should name it and divide them into groups. F/e This is an apple . It’s a fruit
4 Речеваязарядка
(слайд №3)
T: We have learned more about Englishmen food likings. We know that they have sweet tooth, they have traditional 5 o’clock tea.
Let’s remember what we have known about the British food likings? Look at the board, read the sentences and say if the information is true or false.
5. FOOD RAP
Учащиеся заполняют пропуски в рэпе известными им словами по теме "Еда".
Here is a food rap, fill in the missing words.
6. 1. What is your favourite type of food?
2. How often do eat it?
3. Do you think it is good for you?
4. Do you know any interesting facts about food?
7. Look at the board. Who do think this man is?
6. Let’s watch the video.
http://www.youtube.com/watch?v=vrSdPWV5Tjo
7.Физкультминуткасмузыкальнымсопровождением
8. Before we make our own dish and write its recipe let’s remember some grammar rules.
9. And to finish with a small quize for you.
10.Подведение итогов урока. Объяснение домашнего задания.
T: Write down your homework. Make up a recipe of your favourite food. Dear children! You work hard today. You spoke English, read and did different tasks at the lesson. You got good and excellent marks. The lesson is over. Good bye.
Тип материала: | Презентация Power Point (ppt) |
---|---|
Размер: | 3.73 Mb |
Количество скачиваний: | 10 |