Презентация по английскому языку на тему "Shopping" (6класс)

Предмет: Иностранные языки
Категория материала: Презентации
Автор:

Конспект урока английского языка по теме:

 «Do you like to go shopping? » (6 класс)

 

Цели и задачи:

·                     Практическая: систематизировать и обобщить лексический и грамматический материал.

·                     Обучающие:

o                               учить монологической и диалогической речи учащихся;

o                               формировать навыки чтения с извлечением необходимой информации.

·                     Развивающие:

o                               развитие языковых навыков;

o                               развитие познавательной и мыслительной деятельности;

o                               развитие зрительной памяти учащихся.

·                     Воспитательные:

o                               воспитывать умение работать в парах и коллективе;

o                               поощрять умение творчески относиться к делу;

o                               аккуратность, усидчивость и ответственность.

Тип урока: систематизация и обобщение лексического и грамматического материала.

Методы и методические приемы:

Беседа с учащимися, игровые моменты, аудирование, чтение, монологические высказывания учащихся, парная работа учащихся.

Оборудование:

Учебник, тетрадь, наглядные пособия и раздаточный материал.

 

Ходурока

 

1. Оргмомент.

 

– Good morning , dear friends. I am glad to see you. Let me begin our lesson with some riddles. If you guess them, you will know what we are going to speak about . Listen to me and think.

 

2.. Определение темы урока учащимися по проблемному заданию, ознакомление учащихся с целями и задачами урока.

 

Usually two or more people take part in this process.

We do it in a special place.

We do it very often.

Usually women like to do it, men don’t like.

We can’t do it without money.

 

T: What is it?

P: Shopping

T: Yes, We are going tо speak about shopping.

 We`ll  revise new words, you will listen to the text and do some exercises. We have a lot of work. Let’s start.

 

3. .Фонетическаязарядка.

 

[ t ] – tomato, meat, bottle, tin, a toyshop, trainers, trousers, sweater, certainly, little, a little;

 

[ d ] – doll, doll’s house, teddy bear, dress, a dairy;

 

[ b ] – bread, butter, a baker’s, a butcher’s, buy, ball, boots;

 

[ t∫ ] – change, chocolate, cheese, cheap;

 

[ ∫ ] – shoes, sure, a shoe shop, shirt, T-shirt, a fishmonger’s;

 

[ ð ] – this, that, these, a clothes shop;

 

[ r ] – orange, carrot, try, right, a grocer’s, a greengrocer’s.

 

                                       

 

4.     Лексическаязарядка.

 

Which of these words are the names of the shops?

 

Eggs, the dairy, a can of Coke, tins, the butcher’s, flour, the greengrocer’s, customers, the baker’s, packets, the grocer’s, a box of sweets, music shop.

 

5       Активизация ранее изученной лексики по теме «Покупки».

 

Look! Shop windows are so bright!

They are coloured, they are light.

Window-shopping says, “Oh, hi!

Would you like to come in and buy?”

 

You know we buy different things in different shops. Will you remind me where you can buy sweets (milk, fish, bread, meat, sugar, potatoes, bananas, cheese, a carton of juice…)

 

 

 

 

WE BUY…. AT THE….

 

BUTCHER’S

GROCER’S

FISHMONGER’S

BAKER’S

GREENGROCER’S

DAIRY

SWEET SHOP

 

 

 

 

Funny riddles:

 

It is tasty, it is white and brown.

It can be square, oval and round. (Bread.)

 

They are coloured and sweet like honey.

 I like to buy them. (Sweets)

 

It is tasty, cold and white.

We can lick it like an ice. (Ice-cream.)

 

It’s nice. I eat a piece or three.

And we like with it

Drinking tea. (A cake.)

 

-Past Progressive

 

Мы используем это время, когда описываем действие, происходящее в определенный момент или в течение определенного момента в прошлом.

                      was /were + Ving

 

    My mum was shopping all day long yesterday.

 

-What were you doing yesterday?

 

                                              

6. There are different types of packaging foods.

What are they? Match the words from lists A and B.

7. Практикавсоставлениидиалогов.

Now practice these dialogues working in pairs.

At the Clothes Department

— Can I help you?

— Yes, please. I'm looking for a shirt.

— What kind of shirt would you like?

— The one like those on display in the shop window.

— What about this one?

— It’s just what I wanted. May I try it on?

— Yes, please… How is it?

— It’s nice. How much is it?

— Three hundred rubles.

— Oh, it’s very expensive. Have you got anything cheaper?

— Certainly, look at this one, please. It costs two hundred.

— I’ll take it.

— Here you are.

— Thank you.

At the Food Shop

"Good-morning."

"Good-morning."

"I want a loaf of bread, please."

"Here you are."

"Thank you."

"Do you want anything else?"

"Yes. I'd like a bottle of milk, a packet of sugar, three pounds of apples and two cans of Cola-Cola. How much is all that?"

"Five pounds fifty, please."

"Here's six pounds."

"That's 50 pence change. Thank you very much and come again."

Make up your dialogues in pairs.

8 Аудирование текста и выполнение задания к нему.

Now I will read you the text about Ctristmas Present, you have to listen to me and  match the people and their presents.

Christmas Presents

Some weeks before Christmas shops are very busy. People buy presents for their relatives and friends. When I buy presents I always ask myself "Would he or she like to have this thing? Will he or she like my present?" Choosing presents is a difficult business for me. I never buy whatever comes up. I think twice and try to find reasons before buying this or that. This year I've bought a saucepan for Granny. Her old one is too small for our family. I've bought a new tie for Granddad. His old one isn't trendy at all. I've bought a very beautiful flower for Mum and a nice fish for Dad's aquarium. My little sister Jane likes watching cartoons. So I've bought a disk with her favourite ones. All these presents are from the heart.

             

Are these statements true or false?

1. There are a lot of people in the shops before Christmas. (T)

2. People buy presents for nearest and dearest. (T)

3. Choosing presents is a hard business for Michael. (T)

4. He buys whatever comes up. (F)

5. Michael bought a new saucepan for Mum. (F)

6. Michael bought a fish for Granddad's aquarium. (F)

7. Michael bought a cassette with Jane's favourite cartoons. (T)

9.Заключительный этап. Подведение итогов.

 

Great! Thank you for your work, you were very active, it was such a pleasure to work with you. Especially I like the way… work today. You get “5s”. The rest have “4s”.Your home task will be to put all new words in your vocabularies and to create your own dialogues. Thank you once again. Have a nice day. Goodbye.

 

 

 

 

 

 

Самоанализ:

    

Делая самоанализ урока, я, учитель английского языка Иванова И.А., хотела бы отметить несколько моментов.

1. Тема урока “ Doyouliketogoshopping?” оказалась очень интересна учащимся 6 класса, и они сразу же показали свою увлечённость.

2. Мне удалось привлечь внимание учеников постоянным опросом класса и комментариями. Ученики внимательно следили за ходом урока: смотрели на учителя, на интерактивную доску, внимательно следили за презентацией и вовремя давали ответы, понимая суть вопроса.

3. На уроке были представлены все виды речевой деятельности: аудирование, чтение, говорение и письменная речь, и использовалось несколько видов презентации учебного материала: цветные картинки, интерактивная доска, компьютеры.

4. На уроке были представлены следующие образовательные технологии: групповая, технология коммуникативного обучения и компьютерная.

Учащиеся проявляли инициативность в общении с учителем и одноклассниками. Увлечённость, активность, доброжелательность и желание познания – такая психологическая атмосфера царила на уроке.

Урок построен в соответствии с программными требованиями. При подготовке были учтены все индивидуальные особенности учащихся: высокий интерес к изучению данного предмета, хорошие потенциальные возможности к овладению иноязычной культурой, достаточно высокая мотивация.

Время было использовано достаточно эффективно, я успела провести все этапы урока, которые планировала.

В целом урок прошёл успешно. Поставленные цель и задачи достигнуты.

 

 

 

 

 

Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 3.77 Mb
Количество скачиваний: 71
Просмотров: 338
