Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Синонимдер

Предмет: Биология
Категория материала: Другие методич. материалы
Автор:

Сабақтың тақырыбы: Синонимдер

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: оқушыларға синонимдер туралы мағлұмат беру.

2.Дамытушылық: оқушыларды іздендіре отырып, оқу еңбегңнің түрлері мен тәсілдерін үйрету арқылы оқушы бойындағы іскерлік пен дағдыны дамыта түсу.

3.Тәрбиелік: оқушыларды жеке және топпен ұжымдық жұмыс істеуге баулу.Өзара көмекке, ынтымақтастыққа ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: ашық сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, дамыта оқыту, іскерлік ойындар, Венн диаграмма.

Сабақтың көрнекілігі: кесте, лексикалық ойын, сөзжұмбақ, үлестірмелі карточка.

Пән аралық байланыс: әдебиет, орыс тілі

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, үй тапсырмасын сұрау.

Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

1.Омоним дегеніміз не?

2.Омоним қай сөз табына жатады?

3.Қандай сұраққа жауап береді?

Жаңа сабақ:

1.Сабақты сөзжұмбақтың шешуінен бастаймыз.

 

 

 

1.

а

с

 

 

 

 

 

2.

и

н

е

м

ә

т

і

н

 

 

 

 

 

4.

о

ю

 

 

5.

н

а

н

 

 

 

 

 

6.

и

т

 

 

7.

н

а

м

ы

с

 

1.пища

2.иголка

3.текст

4.орнамент

5.хлеб

6.собака

7.честь

Сонымен бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз «Синонимдер»

 

2.Кестемен жұмыс.

Сөздер тобының мағыналық қатарлары

Сөздер лескика-семантикалық мағынасы бойынша

Мағыналары бірдей сөздер синонимдер деп аталады.

Мысалы: оқушы-шәкірт

мұғалім-ұстаз

Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер антонимдер деп аталады.

Биік-аласа

Үлкен-кіші

Жазылуы бірдей, бірақ мағынасы басқа сөздер омонимдер деп аталады.

Ат-лошадь

Ат-имя, ат-стреляй

 

3.Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. 47 бет.Мына синоним сөздерді дәптерлеріне көшіріп жазыңдар.

Әдемі – сұлу- көркем /красивый/

Апта-жұма-жеті күн /неделя/

Аспан-көк-әуе /небо/

Кір-лас /грязный/

 

Адам-кісі /человек/

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 54 Kb
Количество скачиваний: 9
Просмотров: 158
