Сабақтың тақырыбы:Табиғаттағы су 8 сынып. Химия

Предмет: Химия
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

Күні:2.03.2015      сабақ : № 48      пәні:химия     Сыныбы:8 сынып

 

Сабақтың  тақырыбы:   Табиғаттағы су. Су табиғи әмбебап еріткіш, сулыы ерітінділер және жүзгіндер, қоспаларды бөлу жлдары №5 көрсетілім.

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Судың тіршілік үшін  маңызын тиімді  пайдалану  жолдарын түрлі әдістерді  қолдана  отырып,  оқушыларға  меңгерту.

Дамытушылық:  Оқушылардың  реакция теңдеулерін  дұрыс жазуға, теңестіруге  шығармашылық қабілетін  ойын, жаңа  технологияға  сүйене  отырып  дамыту.

Тәрбиелік:  Оқушыларды  еңбек  сүйгіштікке,  экономикалық және  экологиялық тәрбие  беру.

Сабақтың  түрі: аралас

Сабақтың  әдісі : сұрақ-жауап, әңгімелеу,еептеу

Көрнекілігі: интербелсенді тақта, карточкалар

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

1)    Түгендеу, топқа бөлу;                                                                                                               2)Үй тапсырмасын сұрау

2)    Төмендегі реакция теңдеулерін аяқтаңыздар:      №2 есеп

3)    А) Na2 O + … = Na Cl + H2 O

4)    B  Li2 O + … = LiOH.

5)    3. Судың анықтамасын  айт.

6)    4. Судың физикалық қасиеті.

7)    Жауабы :Таза су-түссіз сұйықтық дәмі жоқ иіссіз, агрегатты күйі қатты сұйық газ.

8)    5. Сызба нұсқаны жүзеге асырыңдар.         

9)     H2 O- H2 – HCL – ZnCl2 ;

10)          1.2H 2 O  = 2H 2 +O2

11)          2. H2 +  Cl2 = 2H Cl

12)          3. 2HCl + Zn =  ZnCl2+H2

 Ой  сергіту:  Жұмбақ

 Көтеріліп теңізден,

 Аспанға  биік барамын.

  Биіктен  қайта  түскенде,

  Өңі  кірер даланың. (жаңбыр)

Б) Сыйлап  берген  ...  артық.(су)

  “Су айналымы” қалай  жүзеге  асады?

   Жаңа сабақ:

Глобусты көрсету арқылы түсіндіру. 4слайд.

-Жер бетінде ең көп таралған зат- су. Глобусқа қарасаң жер шарының төрттен үш бөлігі көгілдір түске боялған. Ол-су: мұхиттар, теңіздер, көлдер, өзендер.Тәжірибе: Табиғатта су сұйық, қатты және газ тәріздес бу күйінде кездеседі. Егер күн салқындап, температура нөл градустан төмен түссе, су сұйық күйден қатты күйге , яғни қар мен мұзға айналады.

-Кішкене табақшаға су құйып, бетін ашық қалдырсаң, бірнеше күннен кейін, оның босап қалғанын көресің. Табақшадағы су қайда кетті? Ол із-түссіз жоғалып кеткен жоқ, бір күйден екінші күйге ауысты. Сұйық күйден бу күйіне өтіп, ауамен араласты.

Адам өміріне ең қажетті 5 жағдайды атап, интерактивті тақтада жазу.

(жарық, су, ауа, тағам, жылу)

Ендеше, осы аталған 5 жағдайдың қайсысы шөл далада келе жатсақ керек болады?

-Су

-Судың неше қасиеті бар? ( сұйық, аққыш, еріткіш, иіссіз, мөлдір, түссіз)

-Судың қанша күйі бар?

-Үш күйі бар (сұйық, қатты, бу) жауаптарын жұмбақ шешу арқылы жазады.

1) Жылт-жылт етеді, жылғалардан өтеді (судың сұйық күйі)

2)Өзі судан жаралған, бірақ судан қорқады (мұз , қатты күйі)

3)Көзге көрінгенмен, ұстасаң қолға ілінбейді (газ, бу күйі)

 Теңіз суреті (4 жол өлеңді хормен оқу)

Су деген- тіршіліктің наны емес пе?

Су деген-табиғаттың жаны емес пе?

Су жоқ жерде өмір жоқ, ол-ақиқат

Күміс су қара жердің сәні емес пе?

 

 Су табиғат байлығы. Тіршіліктің қайнар көзі.

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 52 Kb
Количество скачиваний: 55
Просмотров: 214
