Урок по математики "Ондық бөлшектерге амалдар қолдану"(5 класс)
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Дюзбаева Салтанат Мусаиповна
|
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерге амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тиянақтау, тексеру
2.Дамытушылық: Оқушылардың өз ойларын жинақтап математикалық тілдетұжырым жасай білу қабілеттерін дамыту,білім танымын дамыту,теориялық білімдерін практикамен байланыстыра білу.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды берілген тапсырмаларды тиянақты орындайбілуге, тез есептеп ,тез ойлауға,ізденімпаздыққа, шапшаңдыққатәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Қайталау-жинақтау сабағы
Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, карточкалар, интерактивті тақта,слайд
Сабақтың ұстанымы: а) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Бүгінгі сабақтағы ұстанымымыз;
« Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, білімің мен еңбегің екі жақтап » ( Абай )
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі:
II. а) Сұрақ жауап( ауызша сұрақтар беру арқылы «Қайталау –оқу анасы» сөзі шығады. )
1)Бөлімі 10,100,1000 және т.с.с. жай бөлшектерді бөлімсіз қалай жазуға болады?( Қ )
2)Ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда қойылады?( А )
3) Ондық бөлшектің жазылуындағы қай цифрлар ондық таңбалар деп
аталады ? ( Й )
4)7,126 ондық бөлшегінің , бөлшек бөлігінің разрядтарын ата ? ( Т )
5)Координаталықсәуледе ондық бөлшектер қалай кескінделеді? Мысалкелтір.( А )
6) 1,75немесе 0,48 ондық бөлшегін коорлинаталық сәуледекескінде. (Л )
7)Ондық бөлшектерді салыстыру деген не ?( А )
8)Ондық бөлшектер қалай қосылады?( У )
9)Ондық бөлшектер қалай азайтылады ?( О )
10)Натурал саннанондық бөлшекті азайту деген не ? ( Қ )
11)Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтіледі ?( У )
12)Ондық бөлшектінатурал санға бөлу дегеніміз не? (А )
13)Ондық бөлшекті10,100,1000разряд бірліктеріне бөлуді түсіндір. ( Н )
14)Ондық бөлшекті ондық бөлшеккебөлу ережесін тұжырымда.( А )
15)Ондық бөлшекті0,1; 0,01; 0,001разряд бірліктеріне бөлуді түсіндір ( С )
16)Мысалды есепте16 - 9,23( Ы )
III.Топтастыру стратегиясы
IV. Өз беттеріншетапсырмалар
1. Сандарды ондық бөлшек түрінде жаз:
3/10;17/100;
2. Салыстыр :
а ) 0,047 және 0,24
б ) 2,7 және 1,567
3. Амалды орында:
а ) 3,6 + 15,4; б )7-2,6; в ) 4,2 : 7 ; с ) 3,76*10; д ) 0,72*1,
V. Графикалық диктант
иәжоқ
1. Ондық бөлшектің жазылуындағы бөлшек бөлігінің сандары ондық таңбалар деп аталады.
2.Ондық бөлшектердің соңына нөлдер тіркеп жазса,бөлшек өзгереді.
3. 0,70=0,07 теңдігі дұрыс па ?
4.Ондық бөлшек2 бөліктен тұрады
5. 3,2 бөлшегі координаталық сәуледе 2мен 3сандарының арасында орналасқан
6.Кез-келген ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруға болады
7.13,12*0,01=0,1312 шығады
8.Ондық бөлшектерді салыстырудың 3 тәсілі бар.
9. 0,100*10=10
10. Ондық бөлшектерді көбейткеннен кейін үтірді көбейткіштердегі үтірдің астына қою керек.
Графикалық диктанттың жауабы
0-1- қате«5»
2-3 қате«4»
4-5 қате«3»
5 қатеден көп- «2»
VI . Сергіту сәті
VII. Деңгейлік тапсырмалар ( бағдаршам суреті көрсетіледі де, түстеріне қарай деңгейлік тапсырма орындалады )
А ) тобына :2,8 : 0,7 – 0,63
В) тобына:9,1 + 11,5 : 5 – 5,6
С) тобына :9/20 : 0,09 + 3,61 : 1/5 – 18,63
VIII. Оқулықпен жұмыс№1238
IX. Сабақты қорытындылап, білімдерін бағалау.
X. Үйгетапсырма беру
XI.Рефлекция
Бүгінгі сабақ маған
Келесі сабақтан күтетінім
Осы сабақтағы жетістігім
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 74.03 Kb |
Количество скачиваний: | 14 |