Урок з математики на тему "Пропорція. Розв язування вправ"
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Тихая Инна Владимировна
|
Урок – подорож (змагання)
Клас: 6
Тема: Пропорція. Розв’язування вправ
Тип уроку: удосконалення вмінь і навичок
Форма роботи: групова
Мета уроку:
- навчальна: повторити означення пропорції, основну властивість пропорції; формувати навички розв’язування вправ на пропорції, уміння знаходити невідомий член пропорції; формувати навички роботи у групі; ознайомити з історією походження поняття «пропорція»;
- розвивальна: активізувати пізнавальну діяльність учнів; розвивати математичне мовлення; сприяти розвитку логічного мислення учнів;
- виховна: виховувати почуття відповідальності, старанність, позитивне ставлення до навчання.
Обладнання та наочність: картки з завданнями, телевізор, ноутбук, презентація «Пропорція. Розв’язування вправ»,портрети вчених – математиків, аудіо запис «Шум прибою», маршрут подорожі (додаток №1), таблиці контролю (бортовий журнал) (додаток №2), таблички з номерами груп, жетони – кораблики, головне вбрання капітанів.
Підготовчий етап: напередодні уроку поділити клас на чотири групи, підготувати картки з завданнями, таблички, жетони , інтерактивний плакат.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
- використовувати засвоєні математичні поняття, терміни під час розв’язування вправ;
- знаходити невідомі члени пропорції;
- застосовувати основну властивість пропорції під час розв’язування задач;
- аналізувати вивчений матеріал;
- поглибити свої знання з історії математики;
- розширити кругозір.
Хід уроку
І. Мотивація (2 хв).
Учитель: Доброго дня, учні. Сьогодні у вас незвичайний урок – подорож до острова «Пропорція». Щоб дістатися до острова, ви повинні подолати особливий морський шлях – математичний.
Мета нашої подорожі: повторити означення пропорції, основну властивість пропорції; формувати навички розв’язування вправ на пропорції.
Інструктаж
На попередньому уроці ми сформували чотири групи – команди матросів на чолі з капітанами (капітани одягають капелюхи). Я буду штурманом кораблів і слідкуватиму, щоб ви не зійшли з правильного маршруту, тому склала карту (маршрут подорожі), на якій позначені острови, які ви не зможете оминути на своєму шляху до мети (учитель показує карту - маршрут подорожі, розміщену на дошці). Оцінювання відбуватиметься наступним чином: капітани груп (кораблів) мають бортовий журнал ( табличка – контролю) з назвою етапів уроку та прізвищами матросів команди. За кожен етап капітани будуть виставляти оцінки членам своїх команд у бортовий журнал. За роботою капітанів буду слідкувати я. Ще впродовж уроку кожен учень зможе отримати жетон – кораблик за правильні відповіді, активність, кмітливість. Від кількості жетонів буде також залежати перемога команди у змаганні. Етапи уроку і завдання будуть відображатися на екрані телевізора, щоб всі учні мали змогу проявити себе та отримати додатковий жетон – кораблик.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (7 хв)
Учитель: Перш ніж розпочати математично – морські пригоди перевіримо домашнє завдання, яке складалось з двох етапів: виконати вправи за підручником та підготувати повідомлення з теми: «Історія розвитку поняття відношення та пропорції».
Учні обмінюються зошитами (взаємоперевірка ) Відповіді до завдань виводяться на екран.
Чотири учні (представники від кожної групи) повідомляють результати своєї пошукової роботи з означеної вище теми.
Виступ учнів (додаток №3) .
ІІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв).
(Звучить мелодія – шум моря)
Учитель: Шум моря говорить про те, що подорож почалась і перша наша зупинка на острові «Повчальні картки». Кожна команда отримує картку з двома запитаннями, вам дається хвилина на обговорення.
Представники команд зачитують та дають відповіді на запитання. Учні з інших команд можуть доповнювати відповіді та наводити свої приклади.
Учитель роздає жетони, капітани виставляють оцінки учням, які відповідали, у бортовий журнал (таблиця контролю).
ІV. Удосконалення вмінь і навичок (27 хв).
Учитель: Ми продовжуємо математично – морську подорож і наступна зупинка – острів «Рівняння». Проводимо математичну естафету. Учень від кожної групи записує роз´язок рівняння на дошці та передає естафету іншому представнику своєї групи, якщо капітан підтверджує правильність знайденого кореня рівняння. Перемагає та команда, яка перша правильно розв’яже всі рівняння №672 (додаток №4).
(Робота у зошитах за підручником та біля дошки).
Учитель роздає жетони - кораблики, капітани виставляють оцінки учням, які розв’язували рівняння біля дошки, у бортовий журнал (таблиця контролю).
Фізхвилинка
Учні виконують фізичні вправи, які відображаються на екрані телевізора.
Учитель: Ми відпочили і наша подорож триває. Ми допливли до острова «Задачі». Цей етап уроку покаже наскільки підготовлені та кмітливі наші капітани. Я маю чотири картки, на яких записані умови задач. Капітани способом жеребкування обирають задачу, яку будуть роз´язувати на дошці. Всі задачі необхідно розв´язати за допомогою пропорції. На екрані будуть відображатись умови всіх задач. Члени груп розв´язують у зошитах спочатку задачу, яку обрав їх капітан, а потім можуть перейти до інших задач та отримати додатковий жетон.
Умови задач:
- З 600 кг макулатури отримали 156 кг паперу. Скільки паперу отримають з 825 кг макулатури?
- Відстань між двома пунктами на місцевості дорівнює 405 км, а на карті – 5,4 см. Знайдіть масштаб карти.
- З 30 кг свіжих слив отримують 10,5 кг сушених. Скільки треба взяти свіжих слив, щоб отримати 14,7 сушених слив?
- Відстань на карті між двома пунктами становить 4,3 см. Яка відстань між цими пунктами на місцевості, якщо карта має масштаб 1:1000000?
(Робота у зошитах та біля дошки).
Учитель роздає жетони – кораблики найкмітливішим учням та оцінює роботу капітанів.
(Звучить мелодія – шум моря)
Учитель: Шум моря ледве чутно і це означає, що ми дуже близько до мети. Остання зупинка – острів «Вірні пропорції». Пропоную вам виконати наступне завдання: на екрані ви бачите пропорції поряд з якими записані букви; ви повинні виписати ті букви, які відповідають вірній пропорції та скласти з них слово. Група, яка впорається з завданням найшвидше отримає додатковий жетон.
( Групова робота).
Одержане слово відображується на екрані.
V. Підбиття підсумків уроку (3 хв).
Учитель: Нарешті ми дісталися до острова «Пропорція» і можемо сміливо сказати, що знання набуті впродовж подорожі, стануть нам у нагоді. Залишилося лише виставити оцінки та прокоментувати роботу команд.
Капітани здають бортові журнали з оцінками та повідомляють учителю загальну кількість жетонів – корабликів. Команда з найбільшою кількістю жетонів оголошується переможцем змагання. Учитель виставляє учням оцінки за урок, аналізує роботу груп.
Учитель: Мені було приємно з вами працювати. Тому бажаю усім, щоб щастя додавалось, горе - віднімалось, щоб достаток множився, а любов ділилася.
VІ. Домашнє завдання (1 хв).
Завдання за підручником: №697, № 788
Підготувати повідомлення з теми: «Золотий переріз» (завдання не є обов’язковим для всіх, за бажанням).
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 479.34 Kb |
Количество скачиваний: | 33 |