В гостях у казки

Предмет: ИЗО, МХК
Категория материала: Презентации
Автор:

Тема:                           „В гостях у казки”

 

Мета: познайомити учнів з  творчістю   видатного російського художника В.Васнєцова; ознайомити учнів з поняттям „ілюстрація до твору” та „картина” (тематична композиція); знаходити відмінність ілюстрації і  художнього твору; проілюструвати  народну казку; вдосконалювати вміння учнів визначати композиційний центр малюнка (кольором, тоном, розміром); формувати  образне мислення учнів;  виховувати художні смаки  дитини, розвивати її здатність до творчості за законами краси.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок – казка

Матеріали учнів: аркуші паперу, кольорові олівці, фломастери.

Методи та прийоми, що використовуються вчителем на уроці: бесіда,  розповідь;мультимедійна  демонстрація наочності; організація    сприймання,   самостійна робота,  стимулювання творчої діяльності     учнів;        інтерактивні методи : «Мозковий штурм»,       «Зацікав», «Порівняльний   аналіз», «Відгадай загадку», «Мікрофон»,

Види діяльності учнів на уроці: пізнавально-оцінювальна;сприймання;    образотворча; групова, аналітико-синтетична; оцінювальна.

Місце проведення: класна кімната

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

·       розповідати  про основні етапи життя  та творчості В.Васнєцова, як неординарної особистості;

·       пояснювати зміст термінів „ілюстрація”, „картина”;

·       знаходити відмінність ілюстрації і  художнього твору;

·       знати послідовність  виконання ілюстрації;

·       виконувати ілюстрацію до української народної казки «Колобок».

 

Практична робота:  проілюструвати  народну казку «Колобок».

Обладнання: персональний комп’ютер, СD-диск з репродукціями картин В.Васнецова; листи із завданням.

 

Хід уроку.

 

І. Організаційний момент.

Інтерактивний метод   «Мозковий штурм»,

 

Фольклорний  розповідний твір

Про вигадані,  а часом фантастичні події –

Називається ……………..(казка)

 

    (Оголошення теми уроку,  завдання уроку)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.   Бесіда за питаннями:

-                    Які казки ви читали?

-Хто ще, крім письменника, бере участь у створенні 

       дитячої книги?

-Що вас цікавить більш -  текст, чи малюнок?  Чому?

      

 2. Вступне слово вчителя з використанням електронного супроводу   „Зустріч з художником та його творами ”

(Презентація, створена в комп’ютерній програмі

                                                                                  PowerPoint).

Інтерактивний прийом  «Зацікав»

Сторінки з біографії.

        Віктор Михайлович  Васнєцов (1848-1926рр.) – великий російський художник.

Перші художні навички він отримав у місті В’ятка, коли був учнем духовної семінарії і одночасно брав уроки малювання.

З 1868 по 1875 Віктор Михайлович вчився в Петербурзький Академії Мистецтв.

З дитинства він любив читати та слухати казки. Дивовижний світ народної фантазії  – ось що постійно манило і хвилювало художника. В усіх картинах Васнєцов велике місце віддає пейзажу. Жодна деталь не відволікає  глядача від головного, й в той же час картину Васнєцова можна розглядати в усіх деталях, знаходячи все новий матеріал для розкриття задуму художника.

В творчості Васнєцова можна добре побачити його декоративний дар. Майстерне використання форм та орнаменту старовинного народного костюму надавало його картинам відтінок народності. Його мистецтво, засноване на народних уявленнях про красу та правду.

3.           Запрошуємо до картинної галереї художника Віктора Васнєцова.            Організація       сприймання.

 (    Демонстрація репродукції картин художника

 в комп’ютерній програмі PowerPoint.   Звучить музика.)

 - Чи зрадіє, ваш молодший брат, якщо ви подаруєте йому  книжку без картинок? 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Інтерактивний прийом  «Порівняльний   аналіз».

1.               Давайте з’ясуємо, що таке «картина» та «ілюстрація»?

Мистецький твір (картина,  полотно) - закінчений твір станкового живопису, який має власне значення.

Ілюстрація – це  різновид художньої графіки, який є супроводом, образним поясненням, доповненням до тексту.

Ілюстрація (від латинського illustratio – наочне зображення, опис) є різновидом мистецтва графіки. Ілюстрація, зображення в книжці чи журналі, завжди допомагає читачеві глибше зрозуміти ідейний зміст твору, характери персонажів, тобто без текстового пояснення зображення не сприймається.. Вдало проілюстровані книги та журнали краще сприймаються читачами, зміст їх краще запам’ятовується.

 

2.              Ознайомлення з вимогами до створення ілюстрацій та  мистецького твору.

 (Учням пропонується розглянути схему на слайді презентації,   визначити вимоги до створення ілюстрацій).  (Схема №1)

 

Коментар вчителя.

Створити гарну ілюстрацію до літературного твору – справа не з легких. Художник, що ілюструє книгу чи певний текст, повинен насамперед глибоко осмислити задум автора, добре знати епоху, описану в творі, характери героїв, їх зовнішній вигляд, побут, одяг, речі вжитку і т.д., щоб ілюстрація цілком відповідала ідеї твору, не суперечила історичній достовірності.

Насамперед, треба ознайомитися з  текстом літературного твору, усвідомити провідну ідею і визначити, через які образи та конкретні епізоди найбільш виразно можна передати її мовою ілюстрації.

 Продумавши і уявивши тему майбутнього малюнка, роблять один або кілька ескізів композиції зменшеного формату, уточнюють, де і як розмістити постаті дійових осіб, у яких позах, на якому фоні, в якому костюмі. Коли ескіз у всіх деталях продуманий, переносьте рисунок на аркуш паперу потрібного формату і промальовуйте все детальніше.

 

3.              Найпоширеніший вид графіки — книжкова.

   Вже перші рукописні книжки були гарно оздоблені, мали велику кількість мініатюрних рисунків.

          Коли було винайдено  книго­друкування,  закони побудови книжки, започатковані в рукописній книжці, залишилися. І так само, як у рукописних книжках, велика роль в оформленні друкованих книжок належить художникові.

        Художник розробляє всі елементи оформлення книжки, кожен з   яких   відображає   її   зміст   і   підпорядковується   загальній  композиції.

-                  Всі ви читали книжки, розглядали їх. Скажіть, будь ласка, з яких елементів складаються книжки?

Інтерактивний прийом  «Порівняльний   аналіз».

Перше знайомство книги починається з  обкладинки. На ній вміщені і автора і назва твору, а також ілюстрація, за якою можна визначити, про що йдеться в тексті.

Титульна  — перша сторінка книжки. Тут  же зазначається автор, назва та рік і  місце видання книжки.

Початок певної частини тексту прикрашають буквицею, традиція оформлення якої пов'язана з рукописною книжкою.

І завершує сторінку розділу або всього тексту книжки малюнок-кінцівка. Малюнок-кінцівка може ілюструвати зміст книжки, а може бути просто декоративним елементом.                             

4. Послідовність виконання ілюстрації.

Щоб виконати ілюстрацію нам необхідно знати послідовність  виконання ілюстрації:             

1.          Прочитайте твір і виберіть характерні епізоди, що розкривають зміст тексту.

2.          Зробить кілька ескізів. На цьому етапі відмовтесь від дрібних деталей, а розміщуйте тільки головне.

3.          Головних дійових осіб виділяйте розміром, місцем, світлом, кольором. Для характеристики героїв продумайте, позу, одяг, оточення.

4.          Виконайте ескіз ілюстрації у кольорі. Для цього, насамперед, вирішіть, як кольором виділити головне, пам’ятаючи, що колірним поєднанням можна передати і любов та симпатію до героїв, і негативне ставлення до них.

5.          Зробіть начерки постатей людини в рухах, потрібні вам за задумом.

6.          За ескізом і зібраним матеріалом виконайте композицію в потрібному розмірі. 

 

ІV. Самостійна творча робота

Інтерактивний метод   «Відгадай загадку».

Дуже звірів я люблю

Все про них читаю,

Книгу хочу я таку

Де про них – узнаю.

 

Що втікало від баби  з дідом,

Не сиділось на вікні.

А зустрілось з зайчиком –

Й ну співать йому пісні.                                

                         (Колобок)

Стимулювання творчої діяльності учнів.

   Сьогодні ми з Вами виконаємо ілюстрації до української народної казки «Колобок».  Завдання  буде творчим, ми змінимо героїв нашої казки і створимо книжку.

(Зачитується українська народна  казка «Колобок»;  змінюються герої казки;   діти продумують  образи героїв;   ілюстрації до казки  учні виконують групами.              

                  Звучить музика О.Спарінські «Колобок».  )

Текст казки.    

КОЛОБОК

Жилисобі дід та баба, та такі убогі, що нічого в них нема. От раз до­жились уже до того, що не стало у них і хліба — їсти нічого. Дід і каже.

— Бабусю! Піди у хижку, назмітай у засіці борошенця та спечи мені ко­лобок.

От баба так і зробила: витопила в печі, замісила яйцями борошно, що назмітала, спекла колобок і положила на вікні, щоб простиг. А він з вікна — та на призьбу, а з призьби — та на землю та й побіг дорогою.

Біжить та й біжить, а назустріч йому їжачок.

—  Колобок, — каже, — колобок, я тебе з'їм!

А він каже:

— Не їж мене, їжачок-тисяча колючок, я тобі пісні заспіваю.

—  Ану, якої?

—  Я по коробу метений,

На яйцях спечений,

 — Як од баби та од діда втік,

Так і од тебе втечу!

Та й побіг.

Біжить та й біжить. Зустрічає його   ворона.

—  Колобок, колобок, я тебе з'їм!

—  Не їж мене, вороно-білобока, я тобі пісні заспіваю.

—  Ану, якої?

—  Я по коробу метений,

 На яйцях спечений,

— Як од баби та од діда втік,

Так і од тебе втечу!

Та й побіг.

Знову біжить та й біжить. Зустрічає

його зайчик.

—  Колобок, колобок, я тебе з'їм!

—  Не їж мене, зайчику-братику, я тобі пісні заспіваю.

—  Ану, якої?

—  Я по коробу метений,

На яйцях спечений,

— Як од баби та од діда втік,

Так і од тебе втечу!

Та й маху...

Біжить та й біжить. Зустрічається з лисичкою.

—  Колобок, колобок, я тебе з'їм!

— Не їж мене, лисичко-сестричко, я тобі пісні заспіваю.

—  Ану, якої?

—  Я по коробу метений,

На яйцях спечений,

 — Як од баби та од діда втік,

Так і од тебе втечу!

— Ану-ну, ще заспівай! Сідай у мене на язиці, щоб мені чутніше було.

От він сів та й давай співати:

—  Я по коробу метений,

На яйцях спечений...

А лисичка його — гам! Та й проков­тнула.

 

(Діти  працюють над створенням ілюстрації до казки).

 

V. Підведення підсумків роботи на уроці.

 

Учитель аналізує виконані замальовки, оцінює рівень знань і вмінь учнів.

Інтерактивний метод   «Мікрофон».

Учні відповідають на запитання:

1.   Що було джерелом натхнення видатного російського художника В.Васнєцова?

2.Яким темам присвятив свої картини художник?

3.   Які картини художника ви запам'ятали?

4.   За допомогою чого художник визначає композиційний центр картини?

 

VІ. Домашнє завдання: альбом, простий олівець, гумка, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва.

Завдання на творче відтворення знань. 

 (Додаток роздається учням )

 

-      В чому полягають відмінності ілюстрації та мистецького твору?          Заповніть таблицю в тестовій карточці.

Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 1.99 Mb
Количество скачиваний: 8
Просмотров: 101
