Сабақтың мақсаты.Оқушыларды ұшуға байланысты құс құрылысындағы ерекшеліктермен таныстыру, құстардың шығу тегі, олардың жорғалаушыларға ұқсастығы мен айырмашылығы , оның себебі туралы білім беру. Сабақтың тәрбиелілігі : құстарды қорғауға тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже : оқушылар құс құрылысындағы ерекшеліктер, олардың құстың ұшуындағы маңызы , құстың шығу тегі туралы біледі. Сабақтың типі :жаңа сабақ. Сабақтың өту әдісі : СТО стратегиясы,топтық жұмыс. Қолданатын әдіс : БЛУМ стратегиясы
Сабақтың барысы :
уақыты
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Жұмыс түрі
Ұйымдастыру
3 минут
Оқушылармен сәлемдеседі, топқа бөледі,бүгінгі көңіл-күйлерін анықтау үшін смайликтер береді, бағалау бетшелерін таратады .
Топқа бөлінеді,бүгінгі көңіл күйін смайликтен көрсетеді,назарын сабаққа аударады ,оқу құралдарын дайындайды.
Ұжымдық жұмыс
ІІ. Білу деңгейі
Қызығушылы
ғын ояту кезеңі
Жаңа сабақ :
7 минут
10
минут
Қанадай пікір дұрыс "иә", "жоқ
Жорғалаушылар- алғашқы нағыз құрлық омыртқалылары.
Кесірткенің мойын бөлімі сегіз омыртқадан тұрады.
Қазіргі жорғалаушыларды 7 отрядқа біріктіреді.
Жорғалаушылардың денесі мүйізді қабыршақтармен қапталған.
Бақаның кеуде қуысы бар.
Жорғалаушылардың терісі құрғақ, тері бездері болмайды.
Кесірткелер терісімен және өкпесімен тыныс алады.
Жорғалаушылардың жүрегі үш камералы,қарыншасы толық бөлінбеген.
Кесірткелердің мишығы жақсы дамыған.
Жорғалаушылардың белсенділігі қоршаған ортаның температурасына байланысты.
Білемін
Білгім келеді
Үйрендім :
Сұрақтары: өткен сыныптардағы білім деріне сүйену керек : 1.Құстың жорғалаушылардан қандай ерекшеліктері бар ?
2.Құс қалай көбейеді :
3.Ұшуға байланысты ерекшеліктері қандай ? Одан ары,мұғалім толықтыра отырып , кітаппен жұмыс жасауды ұсынады.
Оқушылар өздері таңдаған ұяшықтардағы сұрақтарға жауап береді, ұпай жинайды ,бірін-бірі толықтырады, өз білгендерін ортаға салады.
Тақырып бойынша не білетіндерін қол көтеріп айтуға болады немесе естеріне түсіріп, дәптерлеріне жазып айтады.
Жеке және топтық жұмыс
Жеке жұмыс