Здесь была ссылка на работу Қ. Аманжолов «Өзім туралы» автора Тлеукабылова Жулдыз Тлековна.
Ссылка на нее удалена по требованию посредника Инфоурок.
Если вы являетесь автором этой работы и хотите подтвердить её публикацию на этом сайте,
.
Сабақтың тақырыбы: Қ. Аманжолов «Өзім туралы» Сабақтың мақсаты: 1. Қ. Аманжоловтың өмірімен шығармалары туралы толық мағлұмат беру. 2.Оқушылардың қызығушылығын арттыру өз ойларынан қорытынды жасай білуге дағдыландыру, сөйлеу шеберлігін жетілдіру. 3. Шыдамдылыққа, адал достыққа, ер-намысын қорғайтын азамат болуға тәрбиелеу. Көрнекілігі : Қ.Аманжолов, үлестірмелі қағаздар, топтама жасау, ақын өлеңі, балықтар. Сабақ әдісі: Ізденімпаздық, зерттеу, шығармашылық. Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, Әдебиет, Музыка. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру(екі топқа бөлу). Дәптерлерін ашып күн ретін жазу. Жаңа сабақ: Қ.Аманжолов «Өзім туралы» Кіріспе: Қ. Аманжолов 1911 жылы Қарағанды облысы, Қарқаралы өңірінде дүниеге келіп, 1955 жылы 17 қаңтарда Алматы қаласында қайтыс болады. Қасым жастайынан жетім қалады. Семейде балалар үйінде тәрбиеленіп, сонда бастауыш білім алады. Семейдегі мал дәрігерлік техникумын бітірген. Кейіннен Пушкин атындағы педагогикалық институтын бітірген. Тұңғыш өлеңі Орал қаласындағы «Еңбекші қазақ» газетіне жариялаған. Ұлы Отан соғысына қатысып, жаудан елін қорғаған жауынгер. Қасымның поэзиясы отанды, туған жерді сүюге, қастерлеуге үндейді, қаһармандыққа баулиды. Ондай өлеңдері «Сарыарқа», «Ертіс», «Жайық», «Мен табиғат бөбегі». Поэмалары «Ақын өлімі туралы аңыз», «Қытай қызы», «Бикеш», «Естай Қорлығайын» драмалық дастаны. Қасым өмірді мейлінше сүйген ақын. Бүгін біз ақынның «Өзім туралы» атты өлеңімен танысамыз. 1. Мәнерлеп оқимын. 2. Түсіндіремін. 3. «Күй» сөзіне жан бітіре жырлайды. 1. Мұнда ақынның биік арманының көбін сол арманға жете алмай, көре алмай кететінін жырлаған. (Қазіргі тәуелсіздік бастауын) (эпитет) 2. Метафора тіркестері қырда көрпе қымтап жабуы тірілерге ілесе алмауы айғақтайды. Тірлік пен өлім қарама-қарсылығы ақынның аянышты тағдыры көзге ұрады. Өлеңнің толық мазмұнын түсіндіру. Мұның бәрі нені аңғартады. 1. Оқушылар мәнерлеп оқу, жатқа оқу 2. Тапсырмаларды орындау 3. Ақынның поэтикалық тіліне талдау жасау. 1. Теңеу дегеніміз не? 1. Эпитет дегеніміз не? Өлеңнен теңеу сөзді тап. Өлеңнен эпитетті тап. 2. Метафора дегеніміз не? 2. «Туған жер» өлеңін жатқа айт. Өлеңнен метафораны тап. Ханнан хат келді 1. Көктем келді тамаша Ана бақыт, ана жыр Үндесіп жатқан ұлылық іздемеу (өз бетінше тапсырма берілген) Қандай материал таптыңдар (өздері сөйлеу) «Адамгершілік» туралы мақал-мәтел «Балық аулау» сабақты қорыту 1. а) Қасым қай жерде туған, қай жылы? ә) Қасымның қандай поэмаларын білесіңдер. (Семейде балалар үйінде тәрбиеленген) 2. Жастық шағы. Қандай оқу бітірген (Семейдегі мал дәрігерлік оқуын, кейіннен Пушкин атындағы п.гі бітірді)? 3. Теңеу дегеніміз не? Өлеңдерін атаңдар. 4. Қандай өлеңін жатқа білесіңдер? Эпитет дегеніміз не? 5. Алғашқы өлеңі қай газетте шықты? «Еңбекші қазақ» Метафора дегеніміз не? Үйге тапсырма: Қ. Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңін жаттау. Шығарма «Өлді деуге бола ма ойлаңдаршы»