Ашық сабақ Қаз. әдебиет

Предмет: Директору-завучу
Категория материала: Конспекты
Автор:
Сабақтың тақырыбы:  М.Әуезов  “Көксерек” әңгімесіСабақтың мақсаты: 1.Жазушының табиғат тақырыбы мен адамдар тағдырын қатар суреттеген  “Көксерек” әңгімесінен алған білімдерін жүйелеу, әңгіме мазмұны арқылы басты кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне, автордың көзқарасына бойлау;2.Оқушылардың пәнге қызығушылығын ояту, мағынаны тануға,түсініп  оқуға дағдыландыру, шығармашылыққа баулу;3. Табиғатты қорғауға, табиғаттың әрбір перзенттінің орны ерекше екенін айтып түсіндіріп, табиғат пен адам қарым-қатынаста болатынын түсіндіру;Сабақтың типі: қайталау сабағыСабақтың түрі: білімді жинақтау,бекіту сабағы.Сабақтың әдіс-тәсілі:  Оқытудың жаңа әдіс-тәсілдеріСабақтың көрнекілігі: Жазушы суреті, Табиғат аясындағы қасқырдың суреті.   Кесте, кеспе қағаздар, кітап көрмесіПәнаралық байланыс: Экология ,География, Өзін-өзі тануСабақтың барысы:І.  Ұйымдастыру кезеңі.ІІ.  Еске түсіру. (миға шабуыл) тестІІІ. Түсіну. (Әңгіме бөлімдеріне ат қойып,мазмұнын баяндау) “Эстафета”ойыны “Талдап білу”стратегиясы-5 ұпай Шығарма жазудағы жазушының  мақсаты, тақырыбы, идеясын ашып көрсету.Шығарма  жазудағы  жазушының  мақсаты: Табиғатты қорғау, Әрбір табиғат перзенті өмір сүруге құқылы екенін ұғындыру.Шығарманың тақырыбы:  Адам  мен табиғат арасындағы  байланыс пен қайшылық.Шығарманың  идеясы: Табиғаттағы байланыс үйлесімде болу  керек екендігін, адамдар табиғаттың заңдылығын бұзса, апатқа әкелетіндігін ұғындыру.. Суреттеңіз.   Көксеректің портреті және Көксерекке, Құрмашқа, Әжесіне мінездеме беру.Көксеректің портреті. (.. Жотасы күдірейген, құйрығы шоп-шолақ, бойы тау басында тайдай көрінеді. Нағыз көкжал, сұсты, көзі жап-жасыл.)Құрмаш                                                                              КөксерекӘже “Салыстыру”стратегиясы- 3 ұпай. Салыстырыңыз. Ауыл иттерінен  Көксеректің ерекшелігі қандай?(Айлакер, ашқарақ, дыбыс шығармайды,сұсты, жасымайды.)( Қолдан тамақтанады, өз иесіне бауырбасады, еркелейді, тілін алады, иесіне  қызмет етеді). Қолданыңыз.   Көксерек туралы ел не дейді?.( -Кәпір,қырыс, тағы емес пе! Кеудесін бермейді, жасымайды!-Ұры, Асырасаң да мал болмайды, тұқымы жау емес пе! т.б)“Дәлелде”стратегиясы-2 ұпай. Дәлелдеңіз.  Көксеректің Құрмашқа бас салуының себебі неде?(Біріншіден аш, екіншіден адамдарға  деген өшпенділік және ол бөрі,тағы аң оның иесі болмайды).. Топтау.   Шығармадағы  басты кейіпкерлер қасиетін ашу.  Ұқсастығы бар ма? (сәйкестендіру кесте)Кейіпкерлер   Тән қасиеттерДала санитары Саналы Табиғат перзенті Адам Жыртқыш Қасқыр Еңбектенуші Дала тағысы Әрекеттенуші Аса сақ, қу Ұрпақ тәрбиесіне берік,жауапты Қайсар Ой иесі V Талдау.“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар)1.Көксерек Құрмаштан гөрі  ақ қасқырмен неге тез бауырласыты?2. Қасқырлар іс-әрекеті мен адамдар іс-әрекетінде  ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?3. Құрмаштың өліміне кім кінәлі?4. Қасқырларды қолға үйретуге бола ма?“Композициялық талдау”стратегиясы – 5 ұпай Шығарманы құрылысына талдау.Композициялық элементтер Композициялық  жоспар тәсілдері 1)Шығарманың жазылу себебі Қабырға күнтізбесіндегі қысқы түнде жортқан қасқыр суреті. Жазушының бала кезіндегі аңшылардан естіген әңгімесін еске түсіруі. жазу2) Оқиғаның басталуы Қасқырлар мекені, тағылар тағдыры. Суреттеу,3)Оқиғаның байланысы Бөлтіріктерге жасаған адамдар қаталдығы. Баяндау4) Оқиғаның дамуы Қарадыр еліндегі мазасыздық Әңгімелеу5) Оқиғаның шиеленісуі Көксеректің адамдардан көрген жәбірі. Суреттеу,баяндау6)Оқиғаның  шарықтау шегі Көксеректің сатқындығы, Құрмаш қазасы. Суреттеу7)Оқиғаның  шешімі Аққасқаның Көксеректі өлтіруі, Көксеректің жазасы. Суреттеу , баяндау“Түсініктеме күнделігі”стратегиясыЖоқтау –аза ғұрпын көтере түсетін, қайғыны басатын, қазаға аса лайықты қаралы салттың бірегей түрі. Қайтыс болған адамның жақсылығын, еліне істеген қызметін, жақсы қасиеттерін паш ететін тұрмыс – салт дәстүр. “Пікір алысу”  (қорытынды )Шығарманың авторы, атыШығарма несімен ұнады?Сүйікті кейіпкеріңЖасалған    қорытындыМ.Әуезов “Көксерек” Қызықты, тартымды.   Шығарма Көксеректің ойымен баяндалады. Құрмаш,Әжесі Қасқырдың болымысы адам тәрбиесіне көнбейді екен. Түз тағысы да өмір сүруге құқылы. Адамдар табиғат заңдылығын бұзса, ол өзіне қатер төндіреді. Бағалау.Үйге тапсырма. «Табиғатты аялай да, бағалай да білейік» тақырыбында шығарма жазу.   
Тип материала: Архив ZIP (zip)
Размер: 975.28 Kb
Количество скачиваний: 3
Просмотров: 224
