Ашық сабақ математика 6-шы сынып

Предмет: Математика
Категория материала: Другие методич. материалы
Автор:

Сыныбы: 6

Пәні: математика

Сабақтың тақырыбы: Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтап жүйелеу. Алгебралық өрнектерді түрлендіруді,ықшамдауды пысықтау;

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Математика сабағында ойын технологияларын пайдалана отырып, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, жауапкершілігін, сүйіспеншілігін арттыру.

3. Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта,карточкалық тапсырмалар.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: пысықтау

Байланысы: тарих пәнімен

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап,есептер шығару,ой туғызу

 

Сабақтың барысы:

1)Ұйымдастыру кезеңі

а) оқушылармен амандасу,түгендеу,сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу

ә)олардың көңіл-күйіне,денсаулығына баса назар аудару.

б)топқа бөліп отырғызу

2)Топтардың өзін таныстыруы

Қазақстан тәуелсіздік төрінде,

23 жыл болды егеменді еліме.

Бостандықтың қырандары қалықтап,

Ырыс- дәулет шалқығандай жеріме.

деп бүгінгі сабағымызды тәуелсіздіктің 23—жылдығына арнаймыз.

Сабақ ойын түрінде өтеді.1-кезекте екі топқа деңгейлік тапсырмалар беріледі.2-кезеңде,математикалық лото ойыны ойналады.3-кезеңде капитандар сайысы «Блиц турнир». Әр топтың шығарған есептеріне қарай фишка беріліп отырады.

Ауызша есепте:

42:3=14 48: (-12)=-4

78: (-26)=-3 28: (-7)=-4

45:15=3 (-15)•4=-60

-3•(-8)=24 27•(-2)=-54

 

Қайталау сұрақтары:

1.Алгебралық өрнек дегеніміз не?

2.a(b+c)=ab+ac көбейтудің қандай қасиеті

3.Айнымалы дегеніміз не?

4.3а- өрнегіндегі коэффициентті көрсет

5.(a•b) •c=a•(b•c)-көбейтудің қандай қасиеті?

6.Алгебралық қосынды дегеніміз не?

 

1-кезең.Деңгейлік тапсырмалар

1-деңгей.

1)Алгебралық өрнек құрастыр:

А)-0,8m,-0,7n,9k,-q

b)7a,-3c,9в 6,2d

 

2)Өрнектің мәнін тап:

А)7a- 2b, a=1,b=-2

7- 2•(-2)=3

b)3x – y,x=-1,y=-8

3•(-1)-(-8)=5

 

3)Өрнектің мәнін тап:

А)cd+5, c=0,3, d=-5

0,3•(-5)+5=3,5

b)7- mn, m=-6,n= 1/2

7-(-6) 1/2 = 10

 

2-кезең «математикалық лото»ойыны

1.Алгебралық қосындыны ықшамда:

А)-3,7+b-1,3=b-5

2.Жақшаныаш:

7(3a-b)=21a-7b

3.a/ac

4.Бөлшектіқысқарт: 2m/5m

 

5.2•m•(-3)=-6m

6.25 раушангүліненжәне 21қалампыргүліненгүлшоқтарыдайындалды.Раушангүлінендайындалғангүлшоқтарыныңәрқасында 5гүлден,алқалампыргүлдерінендайындалғангүлшоқтарыныңәрқасында 3гүлден.Барлығынешегүлшоғыдайындалды?

Ш:25:5+21:3=12

 

1.Алгебралық қосындыны ықшамда:

-6,7-с-3,3=-c-10

2.Жақшаны аш:

8(2а-3)=16a-24

3.3xy/8x = y/8

4.ab/ac =b/c

5.-6•n•(-5)=30n

6.Оқушы 3дәптер және 3альбом сатып алды.Дәптердің бағасы а тг,альбомның бағасы в тг.Оқушы неше теңгеге сауда жасады? a=90,b=150

 

3-кезең капитандар сайысы Блиц турнир

1.Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосынды өзгере ма?

2.8а өрнегінде коэффициентті ата?(8)

3.ҚР ресми тілі?(орыс)

4.Жақша алдында «+»таңбасы болса,жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштар қалай өзгереді?(өз таңбалары қалады)

5.2,1с- өрнегіндегі айнымалы қайсы?(с)

6.ҚР БҰҰ құрамына қай жылы мүше болды?(1992)

 

1.Көбейткіштнрдің орнын ауыстырғанан көбейтінді өзгере ма?

2.ҚР мемлекеттік тілі?(қазақ)

3.7в – өрнегіндегі айнымалы қайсы?(в)

4.Жақша алдында «-» таңбасы болса,жақшаны ашқанда ішіндегі қосылғыштардың таңбалары қалай өзгереді?(қарама-қарсы таңбаға өзгереді)

5.-12а – өрнегіндегі коэффициентті ата?(-12)

6.ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды (1995)

 

Әр топтың жинаған фишкалары саналып жеңімпаз анықталады.Сабаққа белсене қатысқан оқушылар бағаланады.

 

Үйге тапсырма:№731,732 есептер

Білімдіден шыққан сөз,

Талаптыға болсын кез.

Нұрын,сырын көруге,

 

Көкірегіңде болсын кез деп Абай атамыз айтқандай бүгін сабақтағы еңбектеріңіз үшін көп рахмет айта отырып, келесі сабақтарда табыс тілеймін.

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 19.86 Kb
Количество скачиваний: 34
Просмотров: 146
