Қазақ елі туралы ашық сабақ
Предмет: | История |
---|---|
Категория материала: | Презентации |
Автор: |
Serikbaeva Indira Amankeldievna
|
Пәні
Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті
Пән мұғалімдері
Серикбаева И.А., Архамбекова М.К.
Сыныбы 9 «Ғ»
Күні: 11.03.15
Сабақтың тақырыбы
Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы
Мақсаты
Қайта оралған ақын-жазушылар Ж.Аймауытов, А.Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаевтардың өмірі мен шығармашылығы туралы білім алу
Міндеттері
1.1920-1930 жылдардағы әдебиеттің (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М. Дулатұлы, М. Жұмабаев
шығармалары) дамуын түсінуге жағдай жасау.
2. Жүсіпбек Аймауытовтың азаматтық биік тұлғасын, туған халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып-білу.
3. Еркін сөйлеуге, ашық пікір айта білуге баулу
Сабақтың түрі
Интеграциялық сабақ
Оқытудың тәсілі
ой шақыру, кластер әдісі, диалогтік оқыту, бағалау, АКТ
Күтілетін нәтиже
Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:
Ақын-жазушылардың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі
Жұрт алдында сөйлеу мәдениеті қалыптасады.
Пәнаралық байланысты меңгереді,өткен білімді байланыстырады
1. Қазақ әдебиеті: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.
/ Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С. Қалиев, С.Дүйсебаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.
2. Қазақ әдебиеті: Хрестоматия. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралы. / Ұ.Асыл, Т.Жұмажанова, Ғ.Бейсенбаев. Алматы: «Мектеп», 2013 ж.
3. Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. /М.Қозыбаев, К.Нұрпейіс, Қ.Жүкешев.- Алматы: «Мектеп», 2013 ж.
4. Қазақ әдебиетін оқытуға арналған әдістемелік нұсқаулық.
5. Қ. Бітібаева. Әдебиетті оқыту әдістемесі. Алматы, «Рауан», 1997 жыл.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері
Тарих пәні мұғалімі әрекеті
Әдебиет пәні мұғалімі әрекеті
уақыты
Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу.
Сыныпты кинотеатр билеттері арқылы
«Ахмет аулы»,
«Мағжан аулы»,
«Шәкәрім аулы»,
«Міржақып аулы» деген төрт топқа бөлу.
Топ жетекшілеріне бағалау парағын тарату, нұсқаулықпен таныстыру.
Критерийлер арқылы бағалаумен таныстыру. (слайд 3)
2 минут
Оқушылар топқа бөлінеді.
Әр топ өз топ басшысын таңдайды.
Топ басшысы оқушылардың жұмыстарын бағалайды.
АКТ
«Алаш алыптары» деректі фильмінен үзінді көрсетіледі.
3 минут
Оқушылар қайта оралған ақын-жазушылар туралы қосымша мәліметтермен танысады.
Қызығушылықты ояту
Қайта оралған ақындардың өмірі мен шығармашылығы туралы оқулықтағы мәтіндермен танысуға тапсырма береді.
(Слайд 4)
1-топ: А.Байтұрсынұлы туралы,
2-топ: М.Жұмабаев туралы,
3-топ: Ш.Құдайбердіұлы туралы,
4-топ:М.Дулатұлы туралы баяндайды.
- Топтардың аттарына мән беріңдерші. Бұл есімдер сендерге қандай ой салады?
«Бес арыс» туралы білетінімізді еске түсірейік.
- «Бес арыс» деп кімдерді айтамыз?
- Олардың мұраларын еске түсіріп көрейік.
10 мин
Әр топқа жеке тапсырамалар беріледі.
«Қазақстан тарихы» оқулығымен жұмыс. Топта талқылап, дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар интерактивті тақтадағы тірек-сызба арқылы мәтінге сүйене отырып автор туралы айтып береді.
1. Өмірінен мәлімет (ата тегі, туған жері, білім алған ордалары, қызметі)
2. Шығармашылығы
Оқушылар өз тобының атауын қорғап шығады.
Формативті бағалау
2 минут
Топтар бір-бірін бағалайды. Топта ақылдасып, сыныптастарын суретпен бағалайды.
Мағынаны тану.
«Кластер» стратегиясымен жұмыс
1. Ж Жүсіпбек Аймауытов туралы не білесіңдер?
2. Қандай шығармаларымен таныссыңдар?
(«Әнші» әңгімесі)
(Слайд 5)
9 минут
1-топ: Ж.Аймауытовтың өмірі туралы
2-топ: Ж.Аймауытов – ақын, жазушы
3-топ: Ж.Аймауытов – драматург, аудармашы
4-топ: Ж.Аймауытов - публицист, ғалым
Оқушылармен бірлесіп жұмыс жасайды. Оқулықтан басқа ақпараттар пайдаланады. (Ұялы телефондарын пайдалануға болады).
Плакатқа жазып, қорғауға дайындалады. Топтар дайын болғанда өздерінің тақырыптарымен ортаға шығып өз ойларын қорғайды.
Слайд 1
Деректі фильмнен үзінді көрсетіледі.
(Слайд 6)
2 минут
Ойтолғаныс
Бүгінгі тақырыпты қорытындылауға арналған сәйкестендіру тесті беріледі.
(Слайд 7)
Жеке жұмыс. Бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылау үшін оқушылар тест орындайды. Интерактивті тақта арқылы өз жұмыстарын тексеріп, топ басшысына береді.
Бағалау
(Слайд 7)
Топ басшылары қорытынды ұпайды шығарып,
топ жұмысына баға береді.
Кері байланыс
Оқушылар кері байланыс парағын толтырады
Үйге тапсырма
«Қартқожа» романын оқу.
Сабақта ұнағаны
Сабақта ұнамағаны
Сабақта нені өзгерткің келеді
Бағалау парағы
№
Оқушының аты жөні
Үй тапсыр масы
Тақырып-ты түсіндіре білуі
қосымша сұраққа жауап беруі
Топтастарына көмек көрсетуі
Жобаны қорғауы
Қорытынды
1
2
3
Бағалау
-критериалды бағалау.
Тақырыпты толық ашуы
Сөйлеу мәдениеті
Сабаққа белсенділігі
Ойын жеткізу қабілеті
Ортақ баға
АСТАНА ҚАЛАСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
№54 МЕКТЕП-ЛИЦЕЙІ
Интеграциялық сабақ
Ақын-жазушылардың мұраларының қайта жаңғыруы және
Жүсіпбек Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы
9 «Ғ» сыныбы
Қазақстан тарихы пәнінің мұғалімі:Серикбаева И.А.
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Архамбекова М.К.
2015 жыл
№
Сұрақтар
Жауаптар
1
А. Байтұрсынұлының мақаласы
«Есеп құралы»
2
Ш. Құдайбердіұлының аудармасы
«Оян, қазақ!»
3
М. Жұмабаевтың поэмасы
«Қазақтың бас ақыны»
4
М. Жұмабаевтың оқу құралы
«Дубровский»
5
Ж.Аймауытовтың романы
«Батыр Баян»
6
Ш. Құдайбердіұлының поэмасы
«Мағжанның ақындығы туралы»
7
А. Байтұрсынұлының оқу құралы
«Қалқаман-Мамыр»
8
М.Дулатовтың өлеңі
«Педагогика»
9
Ж. Аймауытовтың мақаласы
«Ақбілек»
10
М.Дулатовтың оқу құралы
«Әдебиеттанытқыш»
Бағалау
Бағалау парағы. І топ
№
Оқушының аты-жөні
Дөңгелек стол
Топтастыру
Семантикалық кесте
Түртіп алу
Кубизм
Эссе
Топ басшысының бағасы
Мұғалімнің бағасы
1
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 37.63 Kb |
Количество скачиваний: | 15 |