AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI TƏHSİL NAZİRLİYİ QAX RAYON TƏHSİL ŞÖBƏSİ
Предмет: | География |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Mustafazade Anar Ibrahim
|
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI TƏHSİL NAZİRLİYİ
QAX RAYON TƏHSİL ŞÖBƏSİ
QARATALA KƏND TAM ORTA MƏKTƏBİN COĞRAFİYA MÜƏLLİMİ MUSTAFAZADƏ ANAR İBRAHİM OĞLUNUN 04 FEVRAL 2014-CÜ İL TARİXDƏ VI SİNİFDƏ COĞRAFİYA FƏNNİNDƏN “SU PLANETİ” MÖVZUSUNDA KEÇİRİLƏN AÇIQ DƏRSİN
İCMALI
QAX – 2014
Alt standartlar:
1.1.1 Qədim insanların yer haqqında təsəvvürlərini şərh edir.
2.1.5. Yer səthində suyun paylanmasını şərh edir
Mövzu: Su planeti
Dərsin məqsədləri:
1. İnsanların okeanlar haqqında qədim təsəvvürlərini şərh edir.
2. Yerin su təbəqəsi haqqında məlumat verir.
3. Okeanların əhəmiyyətini izah edir.
4. İnsanların okeanlardan istifadə məqsədlərini şərh edir.
İnteqrasiya:
Fiz. 2.1.1. Maddələri quruluşuna (aqreqat hallarına) görə fərqləndirir.
Resurslar:
Dərslik, İş dəftəri, kompüter, Coğrafiya Ensiklopediyası (I hissə), Yarımkürələr xəritəsi, İş vərəqləri, Marker, Rubrik, Səviyyə cədvəli, Qlobus.
İş forması
Metod
Qiymətləndirmə üsulu
Qiymətləndirmə vasitəsi
Qruplarla iş
Diskussiya
Rubrik
Qiymətləndirmə şkalası
DƏRSİN MƏRHƏLƏLƏRİ
1. MOTİVASİYA (3 dəq)
Əgər qədim dövrdə yaşasaydınız suyun Yerdə paylanması haqqında təsəvvürünüz olmasaydı hansı fikirləri yürüdərdiniz?
Qlobusa əsasən Yer üzərində suyun paylanmasını necə izah edərdiniz?
Tədqiqat sualı:
Qədim insanların Dünya okeanı haqqında fikirləri necədir? İnsanlar okeanlardan hansı məqsədlə istifadə edirlər?
2. TƏDQİQATIN APARILMASI (15 dəq)
Şairdlər 2 qrupa bölünür və iş vərəqləri təqdim olunur.
İş vərəqi №1
Sual 1. Qədim insanlar okeanları necə təsəvvür edirdilər?
Sual 2. Okeanlardan insanlar qida əldə etmək üçün necə istifadə edirlər?
İş vərəqi №2
Sual 1. Hidrosfer haqqında nə bilirsiniz?
Sual 2. Okeanlardan insanlar xammal mənbəyi və nəqliyyat məqsədilə necə istifadə edirlər?
3. MƏLUMAT MÜBADİLƏSİ (10 dəq)
Qruplar tədqiqat materiallarını təqdim edirlər və təqdimat vərəqləri qrup liderləri tərəfindən izah olunur.
QRUP İŞLƏRİ QİYMƏTLƏNDİRİLİR
4. MƏLUMATIN MÜZAKİRƏSİ (4 dəq)
- Okeanlar haqqında qədim insanların daha hansı fikirlərini bilirsiniz?
- Okeanların insanlar üçün daha hansı əhəmiyyətli tərəfləri var?
5. ÜMUMİLƏŞDİRMƏ VƏ NƏTİCƏ (3 dəq)
- Qədim insanlar qurunun ucsuz-bucaqsız okeanın üzərində olduğunu güman edirdilər.
- Hidrosfer yerin su təbəqəsidir.
- Yer kürəsinin səthinin 29%-i quru, 71%-i isə sudan ibarətdir.
- Okeanlarda yaşayan balıqlardan və yosunlardan qida maddələri kimi istifadə olunur.
- Okeanların dibindəki təbii sərvətlərdən insanlar öz ehtiyacları üçün istifadə edir.
- Okean dalğalarından enerji məqsədilə istifadə olunur.
- Okeanlar ölkələrarası nəqliyyat-ticarət əlaqələrində mühüm rol oynayır.
6. YARADICI TƏTBİQETMƏ (5 dəq)
Dünyanın siyasi xəritəsindən istifadə etməklə səhifə 100-də verilmiş cədvəli iş dəftərində və ya ev tapşığı dəftərində doldurmaq.
Şagirdlərin fərdi iştirakı əsasında səhifə 100-də verilmiş “Nə öyrəndiniz” və “Öyrəndiklərinizi yoxlayın” tapşırıqlarını yerinə yetirmək.
7. QİYMƏTLƏNDİRMƏ VƏ YA REFLEKSİYA (5 dəq)
Şagirdlərin əldə etdiyi nailiyyət səviyyələri üzrə rubrik əsasında formativ qiymətləndirilməsi.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 515.43 Kb |
Количество скачиваний: | 19 |