Бердібек Соқпақбаев «Менің атым - Қожа» повесіндегі Қожа бейнесі
Предмет: | История |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Таласкалиева Сая Алпыскызы
|
Таласқалиева С.А
Ақтөбе облыстық (түзетім) есту қабілеті бұзылған балалар меектеп-интернатының қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев «Менің атым - Қожа»
повесіндегі Қожа бейнесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: повесть мазмұнын ұғындыру, Жантаспен салыстыра отырып Қожа бейнесін талдау;
Дамытушылық: оқушының қабылдауы мен ойлау аралығын зерттей отырып, ой қорытындылау. Есту, сөйлеу, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту;
Тәрбиелік: оқушылардың бойына танымдық, эстетикалық, имандылық қасиеттерді бойларына сіңіру, адамгершілікке тәрбиелеу;
Түзетушілік : тіл дыбыстарын анық айтуларын қадағалау, үнемі түзету жұмыстарын жүргізу;
Сабақтың көрнекілігі: Бердібек Соқпақбаевтің портреті, интерактивті тақта, кеспе қағаздар
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау; қызығушылықты ояту, сұрақ – жауап, Венн диаграмасы, тест;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: Амандасу
Қабылдағышты киіңдер: Арайлым сен қалай естисің?
Қазір қандай сабақ болады?
ІІ. Тіл жаттығулары:
-Қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс айларын ата
- Айбек, Бексұлтаннан сұра: «Менің атым - Қожа» повесінің авторы кім?
-Арайлым, Айбектен сұра: Повестің алғашқы атауы қандай?
- Қожаның анасының аты кім?
- Қожаның әкесіне борышты адам кім?
ІІІ. Кезекші дыбыспен жұмыс: Балалар бүгін бізде кезекші дыбыс М-Н дыбыстары
ІV. Үй тапсырмасын сұрау. Үйге қандай тапсырма берілді?
Үйге тапсырма кейіпкерлер әлеміне шолу.
VI. Қызығушылықты ояту: «Мынау кім?» ойыны
- Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап – сыпсыңдағыш? ( Жантас)
- Мен оқулық, емес қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар, қоя беріңіз.
(Қожа )
- Біз екеуміз таныс шығармыз деймін. (Майқанова)
- Мен сенің әкеңе қарыздыгер адаммын. Менің мойынымда оның тиыны емес, бақандай бір қарасы жүр. (Сәйбек қарт )
- Келесі сабақта қайсысың бақа ұстап әкелесіңдер? ( Оспанов )
« Қай сәт бейнеленген? »
1.Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымда орнымнан сүйретіліп түрегеле бердім. Маңдайымнан суық терім шығып кетті. « Ох, шіркін – ай!»
( Орыс әдебиетінен Анфиса Михайловна Пушкиннің «Қысқы кеш» өлеңін жатқа сұрағанда )
2. « Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді, қыбырлаған бірдеңеге ұқсар деймін»
( Бақа оқиғасынан кейін апасына кездесер сәт )
Топтастыру: Интерактивті тақтадан орындайды.
Ой толғаныс:
« Білген сайын келеді біле бергім... » ( Оқушыларға кеспе карточкалар үлестіріледі )
1.Лагерьге жолдама бермегені үшін Майқанова апайды ренжіткен Қожаның ісіне қалай қарайсың?
2. Оқулық алу үшін мұғалімді алдағаны дұрыс па?
3. « Қысқы кешті » жаттамаған Қожа қандай күйде болды?
4. « Қысқы кешті » жаттамаған Жантас не істеді?
Венн диаграммасы бойынша Қожа мен Жантасты салыстыру
( интерактивті тақтадан орындайды )
« Сергіту сәті » Сөзжұмбақ шешу (интерактивті тақтаданорындайды.)
Тест тапсырмаларын орындау: Әр оқушы орындарында отырыпорындайды.
VII: Сабақты қорытындылау: Балалар бүгін сабақта не істедік?
Қандай повесть туралы әңгімеледік?
Повесть кім туралы?
VIII. Бағалау
ІХ. Үйге тапсырма: «Теріп алу» стратегиясы бойынша Қожаның мінезіне сай келетін сөздерді теріп жазу: алғыр, пысық, өтірікші, ақылды, сотқар, тентек, мейірімді, қу, зымиян, шыдамсыз, тиянақсыз, тапқыр, қателіктерін тез түсіне біледі, жағымпаз.
Тип материала: | Архив RAR (rar) |
---|---|
Размер: | 11.85 Kb |
Количество скачиваний: | 8 |