Открытый урок на тему "Рационал сандарды көбейту" ( 6 класс)
Предмет: | Математика |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Джумагалиева Гулбеке Батырбековна
|
Сабақ жоспары
Күні:27.11.2014ж
Сыныбы: 6 «ә»
Пәні: Математика
Мұғалімі: Джумагалиева Г
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Рационал сандарды көбейту, ережелерін әр түрлі есептерде пайдалану, тақырыпты оқушы санасына бекіту.
Дамытушылық: Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, тез ойлап дәл жауап беруге қалыптастыру, теориялық білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:Оқушыларды өз ойларын ашық айтуға, өз бетімен жұмыс істеуге, математикалық сөйлеу тілін, шығармашылық ойлауын дамытып, есеп шығару кезінде оқушыларды ұқыптыққа, тазалыққа, іскерлікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, есептер шығару.
Сабақтың типі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайдтар, парақшалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
а) Оқушыларды түгендеу
б) Сабаққа назар аударту
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№ 517
Жауабы: А. 26см
№520
Жауабы: 6
ІІІ. Ой қозғау(Өткен тақырыпты еске түсіру)
1. Екі теріс санды қалай қосамыз?
2. Екі теріс санның қосындысы қандай сан?
3. Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін?
4. Қарама – қарсы екі санның қосындысы ... тең?
5. Рационал сандарды азайту формуласы?
6. Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін...?
IV. Анаграмма
нРаицоладрадснаыбөткеуй (Рационал сандарды көбейту)
V. Білгенге маржан (жаңа сабақ)
а) электрондық оқулық
Жаңа сабақты меңгерту
І.Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні теріс сан.
(–) ∙ (+) = (–)
(+) ∙ (–) = (–)
Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін:
1) осы сандардың модульдерін көбейту керек;
2) көбейтіндінің мәнінің алдына “–” таңбасын қою керек.
Мысалы:
ІІ.Таңбалары бірдей екі санды көбейту.
Таңбалары бірдейекі санның көбейтіндісі – оң сан.
(–) ∙ (–) = (+)
(+) ∙ (+) = (+)
Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:
1) осы сандардың модульдерін көбейту керек;
2) көбейтіндінің мәнінің алдына “+” таңбасын қою керек.
Мысалы:
Егеркөбейткіштердіңкеміндебіреуінөлгетеңболса, ондакөбейтіндіденөлгетеңболады
а∙ 0 = 00∙а= 0
Мысалы: (- 2) ∙ 0= 0
Кезкелгенсанды 1 - гекөбейткенде, көбейтіндісолсанныңөзінетеңболады.
а∙ 1 = а1∙ а = а.
Мысалы: (- 2, 5) ∙ 1= - 2, 5
Кезкелгенсанды - 1 - гекөбейткенде, көбейтіндісолсанғақарама - қарсысанғатең.
а∙ (- 1) = - а- а∙ (- 1) = а.
Мысалы: 7, 4 ∙ (- 1) = - 7, 4;
- 9 ∙ (- 1) = 9.
Рационал сандарды көбейтудеде көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.
VI.Қызықты ежелгі ережелер
VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Оң және теріс сандарды қосу ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз».
ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕР
Менің досымның досы-менің досым (+Х)∙(+Х)=(+Х)
Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным (-Х)∙(+Х)=(-Х)
Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)
Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)
VIІ. Есептер шығару
ә) Тақтамен жұмыс
б) Топтық есеп№ 526 Өрнектін мәнін табыңдар:
ІІ топ
2.
5.
8.
ІІI топ
3.
6.
9.
в) Парақшамен жұмыс
1)
2)
3)
4)
5)
6)
VIІІ.Сематикалық карта
№ 527 Салыстырыңдар:
ІX. Ойлан тап
X. Қорытынды
а)автотест
ә)БҮҮ статегиясы
XI. Үйге тапсырма
№524, №528
XII. Бағалау
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 32.66 Kb |
Количество скачиваний: | 28 |