План – конспект открытого урока в 7 классе по теме “ Путешествие… Что это?”

Предмет: Иностранные языки
Категория материала: Конспекты
Автор:

План – конспект открытого урока в 7 классе по теме “ Путешествие… Что это?” (урок с применением технологии развития критического мышления)

УМК:   О.В.Афанасьева ‘’ Новый курс  английского языка для российских школ ‘’: 3-й год обучения. 7 класс изд. “Дрофа”

 

Класс : 7

Тема: Урок-путешествие"Путешествие… Что это?"

Тип урока : закрепление

 

Цели:

 

Образовательные: совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком по теме урока по всем видам речевой деятельности: аудированию, говорению, чтению и письму.

 

Развивающие: развивать творческие способности школьников, умения анализировать, обобщать, делать выводы.

 

Воспитательные: формировать уважение к мнению другого человека; прививать интерес к изучению английского языка.

  1. Задачи : Развитие речевых навыков . Составление кластера. Развитие навыков аудирования . Закрепление грамматического материала. Просмотр презентации  и pабота над текстом. Работа над синквейном.
  2. Использованные источники :  учебник  О.В.Афанасьева ‘’ Новый курс  английского языка для российских школ ‘’: 3-й год обучения. 7 класс. Дрофа .2008 год , рабочая тетрадь О.В.Афанасьева ‘’ Новый курс  английского языка для российских школ ‘’: 3-й год обучения. 7 класс. Дрофа .2008 год

 

Оборудование: карточки с настроениями,, компьютер, экран, проектор, доска;

презентация “Лондон”, листы для заполнения таблицы и написания синквейна.

Ход урока

 

1.Организационный момент.

 

(Приветствие, диалог дежурного с классом , сообщение о теме  работы на данном уроке)

 

Teacher: Good morning, boys and girls. I’m glad to see you today.  Ann , how are you?

 

Pupil 1…..

 

Teacher:  Ann, you are on duty today.

 

P1 > Cl

1.      What season  is it now ?

2.      What is the weather like today?

3.      Do you like autumn ?

4.      What day is it today ?

5.      Who is away today ?

Teacher: On your desks you can see pictures of different moods. You can choose one which really shows how you are feeling at the moment. You can put a tick in front of it.

 

Today the theme of our lesson is “Travelling… what for?” It’s a revision lesson.

 

2.Warming up.

 

(Речевая  разминка.)

T.  Let’s speak about travelling .

Do you like travelling ?

What ways of travelling do you know ?

How do you like to travel ?

What country do you want to visit ?

3. Работа над английскими пословицами .

 

Teacher   Now let’s read and translate proverbs about travelling.  Work in pairs.

3.      There is no place , like home. ( Нет места, подобно дому.)

4.      Every country has its customs .( Каждая страна имеет свои обычаи .)

5.      East or West , home is best. ( Восток или запад ,  дома лучше всего.)

6.      Dry bread at home is better, than roast meat abroad. .( Сухой хлеб дома лучше чем жареное мясо за границей .)

 

4.Развитие речевых навыков .

 

Teacher:  Travelling in another country is pleasant if you know English . Tell me , please , why you learn English .

 

           

Ps. 1. It’s interesting.

       2. I want to play computer games.

        3. I want to listen to English songs.

        4. I want to travel abroad.       

 

Составление кластера.

          Why do people travel?

                              

7.      Развитие навыков аудирования .

 

Teacher: Now I want you to listen to small texts and decide why these people are going to London.

W. B. ex.2 p. 32- 33

 

8.      Закрепление грамматического материала (  употребление артикля с географическими названиями )

 

Teacher: What places can  people visit or see during their travelling ?

        W. B. ex. 23 p. 18 (  работа по рядам)

7.Relaxation ( Зарядка для глаз ).

 

Teacher: Now your eyes want  some rest .

Look left , look right

Look up , look down

Look around.

Look at your nose

Look at that rose.

Close your eyes

Open, wink and smile.

Your eyes are happy again.

 

7. Presentation “A tour of London”.  Просмотр презентации  и pабота над текстом. Заполнение таблицы.

 

Teacher: Now look at presentation and fill the parts of the table.

                         KWLChart

know

want

learn

 

 

 

 

 

Now read the text  “ The page of Yura’s diary” and fill the whole table.

                               Ex.6 p.55

9. Работа над синквейном ( групповая работа ).

 

Teacher:  As you remember the theme of our lesson is  travelling. Let’s make up cinquins about travelling. It’s a kind of poem. It consists of 5 lines.

1.      General word ( travelling )

2.      2 adj. ( pleasant , interesting )

3.      3 verbs on the topic ( to meet, to visit, to swim )

4.      The main idea of the poem ( e.g. one of the  proverbs )

5.      Synonym to the general word ( trip )

 

10 .  Conclusion( определение настроения в конце урока ).

T.  Take your pictures of different  moods  and choose one to show your mood at this moment . Isitdifferent?

11. Заключительная часть урока. Подведение итогов, домашнее задание.

 

Teacher: Now  I see that you like travelling and know a lot of interesting things about it. Our lesson is almost over.  Thank you for being active at the lesson.

Now, please write down your home task. Have you got any question?

    H/ W. ex. 8 p.56

 

The lesson is over. Good-bye.

Тип материала: Неизвестен (jpg)
Размер: 15.29 Kb
Количество скачиваний: 6
Просмотров: 127
