Поурочное планирование по новой технологии (Казахский язык в 6 классе)
Предмет: | Иностранные языки |
---|---|
Категория материала: | Рабочие программы |
Автор: |
Дильдаимова Жанар Кудайбергеновна
|
«№9 орта мектеп» ҚММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі:
Сабақтың қысқа мерзімдік жоспары
Пән
Қазақ тілі
Сынып
6
Өтілетін мерзім:
Тақырыбы
Астана қаласы – оның көрікті жерлері
Мақсаты
Астана тақырыбы бойынша мазмұндай алу, сөз тіркестерінен сөйлемдерді құрастыра білу және көмекші есімдерді сөйлемдерде қолдану.
Күтілетін нәтиже:
1 Астана қаласы жайлы өз ойын айта алады.
2 Көмекші есімдерді сөйлемдерде қолдана алады.
3Топта, жұпта, еркін пікір алмасады
4Мәселе төңірегінде талқылауға, зерттеуге, дәлелдеуге үйренеді.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топтық жұмыс, постер, бірлесе жұмыс жасау, пікір алмасу,ыстық орындық, сұрақ-жауап,жадыны дамытуға арналған ойын, Жигсо әдісі
Қолданылған модульдер:
1 Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;
2 Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
3 Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;
4 Оқыту мен оқуда АКТ- пайдалану;
5 Талантты және дарынды балаларды оқыту;
6 Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;
Сабақтың кезеңдері:
Тапсырмалар мен сұрақтар
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау түрі
Кіріспе Тренинг
Балалармен сәлемдесу, оқушылардың зейінін сабаққа аударту, жылы атмосфера орнату
Оқушылармен амандасып,тексеріп, бір-біріне тілек айтқыза отыра оқушылар арасында жылы атмосфера
Мұғаліммен амандасады, бір –біріне тілектер айтады.
Сыныппен
«Сиқырлы шеңбер» тренингі. Шеңберде сыртқы шеңбер бір орында тұрады, ішкі шеңбер орыннан қозғалады.
Мақсаты: мұғалім мен оқушы арасында психологиялық жайлы атмосфера қалыптастыру, талдау,өзіндік сыни көз қарас,диалогтік оқытумен қатар оқушылар еркіндікті дамытады.
Оқушылармен бірге орындыққа отырып шеңбер құрып,тренингті өткізуге жағдай жасап бағыт-бағдар беруші болу.
өзара жылы қарым қатынас орната отырып, тренингке қатысу,бір-біріне жақсы қарым қатынас орнату, ынталандыру.
Топқа бөлу
-Астана
-Петропавл
-Алматы
Үй жұмысын тексеру
Жаңа сабақ
Жеке жұмыс,
Бірлескен жұмыс
«Жигсо» әдісі
Топпен жұмыс, жеке жұмыс, бірлескен жұмыс
Ережемен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
Сабақты қорытындылау
Үй тапсырмасы
Кері байланыс
Бағалау
1.Топқа бөлу: суреттерді бір-бірден алып, оқушылар өздері ойланып, үш топқа бөлінеді
2 Топ ережелерін еске түсіреді
Мақсаты: үлгерімі жақсы және орташа оқушыларды, өзара аз қарым қатынас жасайтын балаларды ортақ жұмыс жасауға бағыттау, сыни ойлау қабілеттері артады.
Оқушылардан үйге берілген тапсырмаларды сұрау
- Қазақстан туралы өлең, туған жер туралы мақал мәтелдер жаттау, шағын шығарма жазып келу, таныстырылым жасау.
Тақтаға тақырып бойынша таныстырылым көрсетіледі. Осы таныстырылым бойынша туған жер,елім жайлы мақал-мәтелдер,өлең шумақ жолдары, астана жайлы әндер
мақсаты:
Оқушылар сабақты өздігінен анықтауда АКТ-ны пайдалану арқылы қызығушылықтарын арттыру
«Астана»
Тәуелсіз Қазақстанның бас қаласы- Астана. Ол Есіл өзенінің бойында Сарыарқа жерінде орналасқан.
Аз уақыттың ішінде қала танымастай өзгерді. Есіл өзенінің бойында Елбасы Резиденциясы, Парламент үйі, «Интерконтиненталь» қонақ үйі, Жастар сарайы, көп қабатты тұрғын үйлер бой көтерді. Парламент үйінің алдында Төле би,Қазыбек би, Әйтеке бидің ескерткіштері қойылған. Қаланың ортасында 5 жұлдызды «Алатау» қонақ үйі салынды.
Астана қаласында 100-ден астам ұлт өкілдері тұрады. Қала тұрғындарының саны 518 мың адам.
Астана – болашағы үлкен қала.
Мақсаты: оқушылардың жеке жұмыс жасауда мәтінді, ережені, өздігінен аударуға бағыттау, топта сыныптастарының көмегіне жүгінуге бір-бірінің пікірлерін тыңдауға дағдыландырады.
Күтілетін нәтиже:
«мұғалім-оқушы»
«оқушы-оқушы»
Жағдайында қарым-қатынас жасау арқылы бірлесе жаңа тақырыпты меңгереді.
Астана қаласы қандай?
Деген сұраққа жауап іздеу ұсынылады
«Астана қаласының көрікті жерлері» тақырыбына каллаж жасау (ортақ тапсырма)
Мақсаты. Тақырып төңірегінде сыни ойларын шығармашылық түрде бейнелеуге бағыттау, өз көзқарастарын зерттеуге, дәлелдеуге, қорытынды жасауға үйрету.
Күтілетін нәтиже: топ ішінде тақырып бойынша шығармашыл ойларын дамытады, қорғайды, дәлелдейді.
Ыстық орындық әдісі
«Астана –………….» тақырыбына ой бөлісу.
Мақсаты: мәселені шешуде өз жауапкершілігін түсіну арқылы топ арсында дәйекті ой бөлісуге ынтадландыру
Көмекші есімдер. Кеспе таратылады.
72 бетте 4-тапсырма.Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауды қосып,жазу керек.
Сұрақ-жауап
-Балалар, бүгін,біз қандай тақырыпты қарастырдық?
-Көмекші есімдерді атаңдаршы?Оларды пайдаланып мысал келтіріңдерші?
-Сендердің ойларыңша, астана қаласы қандай қала?
-Қаланың мақтанышы не?
-Қалада нелер бар?
Ережені жаттау.72-73 Астана туралы эссе жазу.
«Алты қалпақ» әдісі
Сары қалпақ (сурет арқылы)
Көк қалпақ (+-алдағы уақытта не істеу керек)
Жасыл қалпақ (Идея салу)
«Өмір ағашы» толтырады
Мақсаты: тақырыпқа, сыныптағыөзара қарым-қатынасқа қатысты әр оқушының пікірін анықтау.
Оқушылардың бір-бірін бағалау критерийлері негізінде бағалаған бағалау парақтарын негізге ала отырып, жиынтық баға қайылады
Шеңберде тұрған оқушыларға қалалардың суреттері таратылады.
Балалардың назарын тақтаға аудартып, оқушылардың жасап келген таныстырылымдарын көріп, шығармаларын тыңдайды
Интерактивті тақтаға назар аудартып, таныстырылымның тақырыбын анықтауға түрткі сұрақтар қояды. Сабақтың мақсатын түсіндіреді.
Тақтада «Астана» мәтіні беріледі. Мұғалім мәтінді оқиды. Мәтінде не баяндалғаны туралы сұрайды. Жигсо әдәсән пайдаланып жұмыс жүреді. Мұғалім көмекші есімнің ережесі жазылған кеспелер таратады.Ережені жеке оқуды және мәтіннен көмекші есімдерді анықтап, түсіндіру ұсынылды.
Мұғалім ватмон таратып, каллаж жасауға барлық мүмкіндіктер орындайды
Мұғалім әдістің мақсатын түіндіріп өзі Астана жайлы өз ойн айтып содан кейін ортадағы орындыққа отырғызып, «Астана қаласы...» тақырыбында ой бөлісулерін ұсынады.(әр топтан 1 оқушыдан)
Ережені оқып, кеспе арқылы топтарға таратамын, оқушылар өздері оны оқып, мұғалім бағыт-бағдар береді.
Мұғалім тапсырманы түсіндіреді, бірінші сөйлемді үлгі ретінде өзі жазады
Әдісті жүзеге асыру үшін ат салысады,стикерлер таратылып, сұрақтарға жауап беруді сұрайды, өмір ағашына жабыстырады.
Оқушылар сәйкес келген суреттерді тауып, өз таптарын анықтайды.
Оқушылар өздерінің білімдерін тексереді, Қазақстан туралы алған білімдерін толықтырады.
Оқушылар бірнеше минут ой толғаныс жасап, тез арада туындаған сұрақтарға жауап беріп, білген мақал-мәтелдерді айтып шығармашыл балалар белсенділік танытады.
Мәтінді тізбектеп оқып шығады, мазмұнын ашады. Оқушылар топта өзара пікір алмаса отырып, жигсо әдісін пайдаланады, мәтіннен көмекші есімдерді анықтайды. Топ ішінде әр қайсы жеке оқып, ортаға салады. Топтар бір-біріне көмекші есімдерді қолдану реті бойынша мысал келтіріп, түсіндіреді,дәптерлеріне жазады.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (doc) |
---|---|
Размер: | 484 Kb |
Количество скачиваний: | 9 |