Презентация по английскому языку по теме Одежда

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Презентации
Автор:

Цели урока:

- введение новой лексики по теме: «Одежда».

- актуализация навыков чтения.

- Совершенствование навыков аудирования.

Оборудование: Картинки сказочных героев, презентация по теме «Одежда» (компьютор).

Ход урока:

1.Организационный момент. Приветствие. Сообщениецелейурока.

     -Good morning, children!

-                     I am glad to see you.

How are you today?

     (I am fine thank you).

    What day of week is it today?

    What date is it today?

    Who is absent today?

2. Активизация навыков аудирования

I shall describe one of the fairy-tale characters and the task for youis to guess whom I described.

Вывешивается на доске картинки различных сказочных героев и зачитываюся рассказы. Ученики должны угадать, кого описывает учитель.

Sheisniceandclever. She can count well. She is kind. The girl has a friend. Her friend is a dog.(Мальвина)

This man is not kind. He is cruel. He has a lot of dolls. He lives in the theatre. (Карабас-Барабас)

She is kind. This girl has no mother. She is nice. She is not cruel. She is not timid. She lives in a poor house.(Золушка)

He is very brave. He is not very clever. This boy has a lot of friends. He is nice. Не has a long nose.(Буратино)

3.Фонетическаязарядка.

  She sells sea shells on the sea shore. I am sure!

4. Введение новой лексики по теме: «Одежда»

Our guests will help us to learn the new words on the topic «Clothes».

Look at the blackboard and read the new words. (cлайд 1-4)

5. Тренировка навыков чтения и произношения

Open your books, page 72, ex. 2. Let’s learn to read and pronounce the new words/ Look at the picture of exercise 1. What clothes can you name?

Выполнениезаданий 1-3.

6.Физкультминутка.

    I am a little teapot

    Short and stout.

    This is my handle,

    This is my spout.

    When tea is ready

    Give me a shout,

    Then tip me up

    And pour me out.

7. Активизация введенной лексики.

(слайд 5-14)

8. Актуализациянавыковчтения.

Let's read the dialogue in the shop. Ex 4 p.73-74. Who wants to read?

Ученики читают и переводят диалог. Учитель обращает внимание на речевые клише.

Work in pairs and read the dialogue. Then we shall listen to your reading and choose the best readers.

Чтение диалога, а затем конкурс на лучшее чтение диалога.

9. Итогурока. Оценивание

Our lesson is over. Good-bye

10. Домашнее задание.

Упр. 1,с. 81

 

 

 

 

 

 

 

 

Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 403 Kb
Количество скачиваний: 6
Просмотров: 87
