Презентация по гражданскому образованию на тему "Чи варто бути правдивим?"(4 класс)

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Презентации
Автор:

Тема. Чи варто бути правдивим?

Мета: продовжувати формувати уявлення про чесність, порядність, учити  оцінювати  свої вчинки і вчинки оточуючих з моральної точки зору; розвивати мовлення дітей, вміння висловлювати власну думку, творчість учнів; виховувати нетерпимість до будь- якого прояву зла і неправди в тому числі, дружнє ставлення до однокласників, повагу до батьків, дорослих; звернути увагу на руйнівну силу брехні.


Не бійтесь правди, любі діти,

До світла правди чесно йдіть.

Бо в світі чесним краще жити,

Тому ви з правдою дружіть.


Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

- Сьогодні на уроці ми повинні бути :

Уважними                        Розумними                        Організованими                        Кмітливими

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.


Дитина жити починає,

Іде в життя, у дивний світ.

В житті – усякого буває…

Дитині ж зовсім мало літ.

А тут нелегко все кладеться,

І покарання, мабуть ждуть.

Невже брехати доведеться ?

Ну, що робити ? Як же будь ?


(Міркування дітей з вживанням опорних слів «Я так думаю…», «Я вважаю …», «На мою думку … »).

(Я вважаю, що  потрібно казати  завжди  правду, тоді на душі буде легше, не буде кричати мама, тато, а навпаки мої рідні  будуть мені довіряти).

-          Отже, тема уроку « Чи варто бути правдивим?»

ІV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.

      Для того, щоб дати відповідь на поставлене запитання і дійти до спільної думки попрацюємо з підручником. Свою роботу побудуємо за методом «Читання в парах – узагальнення в парах ».

1.      Ознайомлення з текстом.

2.      Коротко повідомляю хід  роботи.

3.      Пояснюю, що в цьому методі є 2 головні ролі.

4.      Демонструю 1 абзац.

Читаю перший абзац.

Узагальнюю. Люди, які обманюють мають нечисту совість.

Запитання. Як живеться людям з нечистою совістю ?  ( На таких людей лягає похмура  тінь ).

-          Молодці. А зараз ми прочитаємо сценку – ситуацію в особах «Щоб не було й зерна неправди ».

(Додаток 1)

-Як ви оцінюєте поведінку дівчинки Ясі? (Мене засмутила поведінка Ясі, адже вона сказала неправду своїй подрузі).

-Виконаємо тестове завдання. Виберіть правильну відповідь.

Яка совість у людини, що живе за принципом: «Не обдуриш – не проживеш». а) нечиста; б) чиста.

1.Розділяємо текст на абзаци.

2. Кожна пара читає свій абзац.

3. Кожна пара вибирає хто буде узагальнювати, а хто запитувати.

-Слухаємо 1 пару (2 абзац).

Узагальнюю.Погані вчинки мають для людей і погані наслідки.

Запитання. Який результат має людина від поганих вчинків ?

(Робити погані вчинки стає її  звичкою; вона перестає розрізняти добро і зло; рано чи пізно  на неї чекає розплата, тобто  страждання ).

-          Прочитайте текст.  (Додаток 2)

-          Скажіть, чи повинен хлопчик сказати правду і чому ?

(Я вважаю, що Миколка повинен сказати правду, тому що мама Тарасика буде дуже переживати)

Виконайте тестове завдання.  Які результати отримує людина, що чинить недобре ?

а) її всі люблять і поважають;   б) робить погані справи стає його звичкою;

в) відчуває справжнє щастя;     г) перестає розрізняти добро і зло.

-Наступна 2 пара (3 абзац)

Узагальнення. Правдива людина – то щаслива людина.

Запитання. Що відчуває правдива людина ? Чому ?

(Правдива людина відчуває справжнє щастя, тому що вона робить хорошу справу).

-          Що ж таке правда ?

1 – й   Правда – це те, що відповідає дійсності, істина, впевненість.

2 – й   Здавна повелося на українській землі: проводжаючи сина в далеку дорогу, мати благословляла його і бажала здоров`я, щасливої дороги, пам`яті про рідний край і зичила ніколи не розминатися з правдою в житті.

3 – й Здоров`я, щастя, правда, любов до матерів, рідної країни – найсвятіші моральні істини для всіх людей на землі.

Вчитель. Якщо зазирнути в давнину, то можна побачити частину слова правда  (пра -), яка ще й досі зустрічається в слові прадід і вказує на давність будь – чого небудь.

Отже, недаремно живе прислів`я «Правда старша від нас ».

-          Слухаємо наступну 3 пару (4 абзац).

Узагальнення. Правдивість може бути різною – на благо людей і задля особистих інтересів.

Запитання. Яка  це правдивість вищого ґатунку ?   Чи може правда бути егоїстичною ?

(Правдивість  вищого ґатунку – це коли людина говорить правду, намагаючись діяти на благо інших. Правда може бути егоїстичною).

-          Розглянемо ситуацію за ролями « Подружка ».  ( Додаток 3 )

Запитання  до класу. -Чи права була Тетянка ? (Я думаю, що Тетянка була неправа).

 - Як буде себе відчувати Аня ? (Ані буде соромно )

Доповніть речення. Правдивість вищого ґатунку – це…

а) людина говорить правду, коли їй вигідно; б) людина говорить правду аби нашкодити іншому;

в) людина говорить правду, намагаючись діяти на благо інших.

-5 абзац продемонструє нам наступна пара.

Узагальнення. Люди, які обманюють викликають до себе неприємні почуття.

Запитання. Що може бути приводом для брехні ? (Часто приводом для  брехні стає небажання виконувати свої обов`язки ).

1.                  Ознайомлення з життєвою ситуацією.  ( Додаток 4 )

2.      Обговорення ситуації.

-Що сталося з Ганнусею ? (Ганнуся зламала ногу).

-Як ви оцінюєте вчинок друзів ? (Друзі вчинили добре, адже вони  відвідували  хвору  однокласницю ).

-Як оцінила свій вчинок Наталка ? (Вона зрозуміла, що вчинила неправильно ).

-Як ставились до дівчинки однокласники ? (Вони з нею не віталися ).

-Чи зрозуміла свою помилку Наталка ? (Наталка зрозуміла свою помилку ).

3. Запитання до класу. - З якою метою люди говорять неправду ?

(Люди говорять неправду з боягузтва, бо бояться наслідків. Обманюють прикрашаючи себе бо хотять  виглядати краще, ніж вони є насправді ).

-                     Чи завжди помітно, що людина обманює?  (Людина, яка обманює, в неї погляд блукає; людина уникає дивитися прямо в очі іншій людині).

-З приводу прочитаного хочуть висловити свої думки 5 пара (6 абзац).

Узагальнення. Щоб виховати в собі правдивість, треба добре ставитися до інших.

Запитання. Що руйнує правдивість ? (Насамперед, сварка, гнів. Під час сварки хочеться виправдати себе. У гніві неможливо сприймати іншого позитивно ).

1.      Підбір слів – синонімів.  -Підберіть слова – синоніми до слова

- правдивість - … (щирість, чесність, відкритість, відвертість );

-неправда - … (брехня, кривда, вигадка, плітки, наклеп )

-       Коли  людина вдається до неправди ? (Людина каже неправду, коли хоче виглядати краще, ніж вона є насправді ).

-          Кого, крім  інших, обманює людина ? (Той, хто обманює інших, обманює перш за все себе ).

-          Кому потрібна правда ?  (Правда насамперед треба для самого себе ).

2.      Позначте, те що  руйнує правдивість ?   а) сварка;  б) щирість;  в) гнів;   г) доброзичливість.

V. Узагальнення й систематизаціязнань.

1. Робота в парах.

1 – ша група.  Продовжити прислів`я.

Краще гірка правда, …     Умій вчасно сказати і …      Краще мовчати, аніж …

(Слова для довідки : … брехати; …і вчасно замовкнути; … ніж солодка брехня ).

2 – га група.

Частини правила записані на окремих аркушах, треба з`єднати ці частини.

Сказав –                                          чужу таємницю.

Говори те,                                       зроби.

Не видавай                                      що думаєш.

2.Виконаємо ще одне завдання напишемо твір « П`ятихвилинка ».

Зразок.

«Не обдуриш – не проживеш», - так часто можна зустріти. Але на таких людей лягає похмура тінь нечистої совісті. Правдива людина – це щаслива людина. Людина, яка чинить недобре, вона перестає  розрізняти добро і зло.

VІ. Підсумок уроку.

-       На яке питання в тексті не прозвучало відповіді ? (Не прозвучало відповіді на запитання «Чи варто бути правдивим ? »)

-Здавна на Землі люди цінували правдиве життя – чесне, щире, відкрите, правдиве.


Не бійтесь правди, любі діти,

До світла правди чесно йдіть

Бо в світі чесним краще жити,

Тому  ви з правдою дружіть.


-                      Я вам дякую за чудову співпрацю на уроці, за ваші мудрі відповіді, мудрі рішення і напам`ять вам дарую пам`ятку.

Пам`ятка

1.      Я чесний і правдивий у всьому.

2.      Не даю збрехати ні собі, ні своїм друзям чи рідним.

3.      Брехня – мій ворог.

VІІ.Домашнє завдання. С. 33 - 34

Додаток 1

Сценка – ситуація « Щоб не було й зерна неправди »

         Прийшла Оленка в гості до Ясі, а там вишиті рушники дуже гарні.

-

Тип материала: Презентация Power Point (pptx)
Размер: 614.15 Kb
Количество скачиваний: 18
Просмотров: 130
