Разработка уро ка по украинскому чтению на тему "Шевченко жити буде, поки житимуть люди" Робота над оповіданням О.Іваненко «Життя сироти».
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Пономарева Людмила Григорьевна
|
УРОК ЧИТАННЯ
Провела
вчитель 4 – А класу
Пономарьова Л.Г.
Мета: удосконалювати навички правильного, свідомого читання; вчити робити висновки, аналізувати прочитане; збагачувати словниковий запас учнів з теми, працювати над розвитком їх активного мовлення.
Розвивати акторські здібності в декламуванні віршів. Викликати у дітей читацькі інтереси.
Виховувати чуйність, любов і пошану до творця прекрасного і величного – Т.Г. Шевченка.
Обладнання: виставка книжок, таблиці для словникової роботи, роздатковий матеріал, грамзапис.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до роботи
- Подивиться мені в очі. Поглянемо один на одного, посміхнемося.
Девіз нашого уроку такий:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, міркувати
Дружно й плідно працювати.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Наше з вами завдання на уроці – вчитися правильно, свідомо, швидко читати, робити висновки, аналізувати, збагачувати словниковий запас.
Перед тим, як ми почнемо працювати, ми поділимось на групи. Але мені дуже хочеться пригадати такі рядки: «Все із доброго чи злого – починається з малого». Тому наші групи будуть називатися «Сонечко», «Промінець», «Зернинка», «Краплинка», «Пролісок». Також у нас буде експертна група, яка буде оцінювати, перевіряти правильність ваших відповідей.
(Кожна група займає своє робоче місце. Кожна група отримує картку оцінювання.)
III. Актуалізація знань.
1. Гра «Дешифрувальник»
- Сьогодні ми будемо працювати над творами відомого українського письменника. А щоб дізнатися про це, ми проведемо гру «Дешифрувальник».
За поданим кодом дізнайтесь, про кого буде йти мова.
8
2
1
8
2
5
5
6
Ш
е
в
ч
е
н
к
о
(Відкриваю дошку з зображенням Т.Г. Шевченка)
- Так, сьогодні ми повторимо творчість та життєвий шлях Великого Кобзаря.
Пригадайте слова,якими я закликала вас на початку уроку, прочитайте слова Т.Г.Шевченка. Вони теж закликають нас до праці, до навчання.
2. Робота в групах
Кожна група – майстерня, яка самостійно добирала необхідний цікавий матеріал про Т.Г.Шевченка. Давайте послухаємо їх уважно, а потім проведемо невеличкий бліц – турнір.
1 група – 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Київщині (тепер Черкащина) в сім’ї кріпака народився хлопчик, якого назвали Тарасом. Гірке дитинство випало на його долю.
2 група – прізвище Шевченко пов’язане із назвою професії швець. Шевцем був прадід по батьковій лінії. Син шевця – шевченко. Так і виникло прізвище – Шевченко.
3 група – коли Тарасику минав другій рік, переселились Шевченки з усією сім’єю до села Кирилівки. Сім’я була велика: батько Григорій, мати Катерина, Тарасик, три сестрички, два брати і дідусь.
4 група – коли Тарасові Було 9 років, померла його мати, а в 11 років від злиднів і важкої роботи помер батько. Залишився хлопчик сиротою.
(Підготовлений учень розповідає вірш «Не називаю її раєм…»)
От з яким гірким болем і з любов’ю до рідних пише Т.Г. Шевченко.
5 група – залишившись в 11 років сиротою, малий Тарас зазнав чимало горя. З дитинства він прагнув до знань. Але особлива любов була у Тараса до малювання.
(Перегляд картин Шевченка. Декламування вірша «І золотої, і дорогої»)
3. Бліц – турнір
1) Коли народився Т.Г. Шевченко?
2) В якому селі він народився?
3) Якою була сім’я?
4) В яке село переїхала родина?
5) Ким став Тарас в 11 років?
6) Що найбільш всього полюбляв Тарас?
ТАРАС ШЕВЧЕНКО
9 березня 1814
Сім’я була велика
Сирота
Кирилівка
Моринці
Малювати
IV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Словникова робота.
- А тепер ми переходимо до роботи над оповіданням О.Іваненко «Життя сироти».
Будемо продовжувати працювати в групах. Треба прочитати слова на таблицях, пояснити їх значення. Зверніть увагу на наголос.
Ма ляр дя ком
Най мит ляпа си
Нещад но прислуж ник
- Як ви розумієте слово «сирота»
2. Робота з міні частинами тексту.
А тепер ми будемо працювати в групах з міні частинами, на які розділене оповідання.
Прочитайте їх напівголосно і підготуйтесь розповісти.
- Яка група прочитала першою? Другою?...
- Поки групи будуть розповідати, всі уважно слухайте, щоб потім встановити послідовність тексту.
- Яка група розповідала початок оповідання? 2 частину? 3 частину? 4 частину?
- Яка група розповідала кінцівку?
- Що скаже експертна група?
3. Перевірка сприймання оповідання учнями.
- Про кого розповідалось у тексті?
- Ким найбільш хотів стати Тарас?
4. Гра «Доповни речення»
1. Завжди голодний, …
2. Заробить якусь…
3. Нічого з тебе …
5. Робота з прислів’ями.
1) Шевченко Тарас наче сонце для нас.
2) Шевченкові твори сяють мов зорі.
3) Шевченків Кобзар – то народу великий дар.
4) Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем.
5) Шевченкове перо панів по серцю шкребло.
V. Підсумок уроку.
1. Стратегія «Мозковий штурм»
- Про кого ми говорили на уроці?
- Про які роки?
- Як ми можемо інакше його назвати? (Малий Тарас)
- Отже головним словосполученням у нас буде «Малий Тарас».
Зараз треба вибрати слова, які б характеризували малого Тараса. Хто він був?
Наймит
сирота
Прислужник
Хлопець
Маляр
Невільник
Мрійник
Малий Тарас
- Назвіть серед поданих слів синоніми.
А тепер кожній команді треба вибрати обличчя, яке б відповідало оповіданню О. Іваненко «Життя сироти». Чому?
2. Прослуховування грамзапису.
Чуєте, мелодія звучить. (Звучить запис пісні «Реве та стогн
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 109.86 Kb |
Количество скачиваний: | 5 |