Сабақтың тақырыбы: Хайуаннатар бағына саяхат.
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Молдыбаева Кульбан Карыбаевна
|
1-Сабақтың тақырыбы:Лексикалық тақырып : Хайуаннатар бағына саяхат.
Грамматикалық тақырып : Көптік жалғау.
Мақсаты: Жүйелі сөйлеуге, жазуға үйрену. Білімділік: Оқушылардың қазақ тіліндегі көптік жалғау туралы алған білімдерін пысықтау. Өтілген материалдарды қайталай отырып, аңдар тақырыбын кеңінен ашу. Ауызша, жазбаша сауаттылықтарын арттыру. Дамутышылық: Сөздік қорын байыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру, оқушыларды интелектуалдық ойындар мен тапсырмалар арқылы ұйымшылдыққа, топпен жұмыс жасауға машықтандырып , дүниетанымын кеңейту.
Тәрбиелік : Жануарларды сүйе білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Әдістері: диалог- сұрақ Көрнелік: оқулық, сурет.
Сабақтың барысы
Жұмыс түрі
Мұғалімнің қызметі
Оқушының қызметі
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу, оқу құралдырының дайындығын тексеру. Көңіл күйлерің қандай?
Сәлемдесіп, оқу құралдыры дайын -дығын көрсету. Жақсы
ІІ. Фонетикалық жаттығу.
-Алдымен балалар тілімізді жаттықтырайық. Берілген жаңылтпаштарды тез, дұрыс айтуға жаттығу.
1. Қапыда ит қапты, 2. Біл, бұл – піл, 3. Көп ешкі
Қатты қапты, Бұл- бір ірі піл. көк шөпті жейді,
Қапты қатты Көк шөпті көп ешкі жейді
III. Жаңа сабақ
«Бір айналым сөйлесу» стратегиясы
Жаңа сөздерді қолданып «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша сөз тіркесін құрастыру . Жазып болған соң тақтаға қарап, –Аңдар - Жабайы аңдар - Жыртқыш – Мекендейді, тіршілік етеді - Хайуанаттар бағы- Орман – Кірпі - Тиін - Керік - Қоректенеді - Күшті - Қорқақ - Қу, айлакер - Маймақ – косолапый орысша оқып қазақша аудармасын тексеремін.
• сөз тіркесін құрастырамыз
Жаңа сөзерді дәптерден хормен бір рет оқиды да, тақтада: - звери - дикие звери – хищник - живут, обитают - зоопарк –лес - еж - белка - жираф - питаются– сильный – трусливый - хитрая – косолапый - аудармаларын айтады, ал мен ауыстырып жазамын.
Дұрыс жауабы үшін өздері фишка алып отырады
«Грамма-
Тика»
3.Өз бетінше
меңгеру.
4.Оқыту ойындары.
IV.Ізденіс әдісі
ДАРЫНДЫ
БАЛАЛАР
V. Сергіту сәті
VI.Өзіндік жұмыс
ДАРЫНДЫ
БАЛАЛАР
1. Көптік жалғау.(Окончания множественности)
Соңғы дыбыс (Конечный звук)
Гласные и сонорные р, й, у бала- лар
Звонкие з, ж и сонорные л, м, н, ң -дар
Глухие и звонкие б, в, г, д тар
Алдыңғы буын (Передний слог)
Жуан (Твердый) -
* Аңдарды атау. Көптік жалғауды жалғаңдар
2. Мәтінмен жұмыс. «Хайуанаттар паркінде »
а) Мәтінді оқып отырып, тыңдау, аудару
ә) Мұғалім мәнерлеп оқиды
Біздің қалада өте үлкен хайуанаттар паркі бар. Паркті араласаң, қасқырдың бірнеше түрлерін, аюларды, қояндарды, сусиырды, пілді, түлкілерді, әр түрлі құстарды, оның ішінде тотықұстарды, балықтардың сан түрлерін, тағы басқа да хауанаттарды көруге болады.
Хайуанаттар паркінде дүние жүзінде аса сирек кездесетін қызыл қасқырды байқайсың . Ол біз білетін сұр қасқырдан кішірек, түсі қызыл-қоңыр.
Зоологтардың айтуынша, қызыл қасқыр Австралияның динго деп аталатын жабайы итіне ұқсас. Әсіресе, маған балықтар қатты ұнайды. Олардың түстері әр түрлі, кейбір балықтар үлкен, екіншілері ұсақ.
1-тапсырма Сөздерден сөйлем құра
1.Бүгін паркіне балалар барды хайуанаттар.
2. Олар құстарды тамашалады түрлі неше паркте.
3. Мұғалім сатып билет алды балаларға.
2- тапсырма Қалып қойған сөздерді орнына қойыңыз
1. Хайуанаттар ...... жолбарыс, ....., аю, маймыл ..... тордың ..... тұрады. 2. Ақ аю ..... жақта өмір сүреді. 3. Су сиыр .... жақсы көреді. 4. Піл .... үлкен болады. 5. Тотықұс .... түсті.
Оқушылар суретке қарап толықтырып айтады
Жалғап айтады
· Оқу
· Әр бала 1 сөйлемнен аударады
Жалғауларды табу
Ауызша орындау
сергіту жұмысын жасайды.
Оқушылар оқиды.
Дұрыс жауабы үшін өздері фишка алып отырады
VII. Үй жұмысы
Үлгі:Не? Аю
Қандай? Аю үлкен, қоңыр
Қайда? Аю орманда тұрады
Не жейді? Аю балды жақсы көреді
Оқушылар күнделігін береді, баға қойдырады
VIII.Бағалау
Фишкаларын санау
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 22.3 Kb |
Количество скачиваний: | 9 |