Сауат ашу

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Рабочие программы
Автор:
Сабақтың тақырыбы: «Һ«дыбысы мен әрпі   Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларғаҺ таңбасын таныстырып, Һ дыбысы мен әрпі туралы білім беру, сөз ішінен һ әрпін табу, олардың тілдік, сөздік қорларына мән беру мәнін ажырата білу; Дамытушылық: баланың тілін бейнелі тілмен дамыту, сауатты көркем жазу дағдыларын жетілдіру, ойлау қабілетін, қиялын дамыту; Тәрбиелік: ойындарды пайдаланып оқушыларды еңбектенуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, Көрнекілігі: сюжетті суреттер, сызбалар   Сабақтың барысы:         I.            Ұйымдастыру бөлімі: -         Балалар, бізге бүгін Қожанасыр аталарымыз қонаққа келді. Оның сіздерге арнап әкелген «Сыр сандығы» бар екен. Сол сандықты ашу үшін мына екі тапсырманы орындасақ сандықтың сыры ашылады. Ендеше, тапсырманы орындайық. -         Балалар, біз өткен сабақта қай әріппен танысып едік? -         «Сыр сандықтың» бірінші тапсырмасы: алдарыңа үлестіріліп берілген суреттерге мұқият қарап, атауында һ дыбысы бар бар суреттерді белгілеу керек.     -         «Сыр сандықтың» екінші тапсырмасы: берілген суреттерді атап, атауында «п» мен «б» дыбыстары бар суреттерді тиісті әріптер тұсына жинау керек.                                                                                                                -    Жарайсыңдар, балалар.  «Сыр сандықтың» сыры ашылды. Сандықта бүгінгі біз танысатын жаңа дыбыс, жаңа әріп бар екен. Олай болса тақтаға көңіл аударайық.    II.           Жаңа сабақ. -    Қазақтың көне жерінде,    Айдаһар өмір сүріпті.    Патша боп көп жыл тұрыпты,    Күшсізді талай жалмапты,    Тіссізді талай қандапты... -    Өлең не жайында? -    Өлең айдаһар жайында. -    Осы өлеңдегі сөздің ішіндегі бізге таныс емес дыбысты табайық.                                                                                             -         Ол «һ» дыбысы. Бірге айтайық. -         Һ – Һ – Һ -         Һ дауыссыз дыбыс. Дауыссыз дыбыстар қай үйде тұрады? -         Дұрыс. Әрине, дауыссыз дыбыстар көк үйде тұрады. III.           Тақтамен жұмыс. -         Кәне, балалар, тақтаға қарайық. Талдан иген ағаш ап, -Жүйрік болсын балам,-деп «һ»-ға ұқсаған көмекші – ат, Жасап берді Адамбек.   -         Орындыққа қарайық, Ұқсайды екен қай әріп?   -         Ізетті қыз Гүлімжан: -Отырған,-деп нұсқайды. Орындығы ұсынған, «һ» әрпіне ұқсайды. IV.           Сөздік жұмысы. -         Ендеше,  «Һ» дыбысы бар сөздерді мұқият тыңдап, есімізге сақтайық. -         Айдаһармен алысқан Талай-талай қаһарман. Жеңіспенен табысқан, Шыққан осы шаһардан.   -         Баһадүр, қаһарман, шаһар, гауһар, айдаһар, жиһаз, жиһан. -         Мына сөздерге алдымыздағы текшелер арқылы дыбыстық талдау жасайық.      V.           Дәптермен жұмыс. -         Қазақ тілінде «һ» дыбысынан басталатын сөз болмағандықтан, «һ» әрпінің бас әрпі жоқ. -         Ендеше «һ» дыбысының таңбасымен танысамыз. -         Үлкен жолдың ортасынан қаламымызды қойып, астыңғы сызыққа дейін түзу түсіріп, сол сызықты бастыра қайта жоғары көтереміз де, оңға қарай бұра үстіңгі сызыққа тигізе доға сызамыз да төмен түсіреміз. -         Алдымен ауада жазып көрелік. -         Енді, дәптерімізді ашып «һ» әрпін жазайық.                                      VI.           Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу. VII.           Сергіту сәті. «Буын жоғалттым» ойны. -         Алдымыздағы тапсырма бойынша жоғалтқан бундарды тауып, алдыңғы буынды толықтырып жазайық.     VIII.           Шығармашылық жұмыс. -         Алдарыңызға берілген гауһар тасты құрастырып, желіммен жапсырмалаймыз.                                            IX.           Сабақты қорытындылау. -         Алдымыздағы мына суретке мұқият қарап, атауында «һ» дыбысы бар сөздерді белгілейміз. -         Кітап, жиһаз, айдаһар, гаухар.                               X.           Бағалау, мадақтау. -         Балалар, бүгін сабаққа өте жақсы қатыстыңдар, бәріңде жарайсыңдар. Мұғалімнің айтқанын, Мықтап миға тоқимыз. Бар ынтамен тыңдасақ, Кілең  «5»-ке оқимыз. -         Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!
Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 5.8 Mb
Количество скачиваний: 18
Просмотров: 276
