Сценарій та презентація виховного заходу "Ми тебе не забули,Тарасе!"
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Презентации |
Автор: |
Яремчук Екатерина Васильевна
|
Виховний захід
«МИ ТЕБЕ НЕ ЗАБУЛИ, ТАРАСЕ!»
Мета: глибше ознайомити дітей із життям і творчістю великого поета;
Розповісти про нелегке дитинство Тараса; продовжити роботу над виразністю читання напам*ять; виховувати любов і повагу до спадщини,
яку нам залишив Т.Г.Шевченко.
Обладнання: вишитий портрет Т.Г.Шевченка у рушнику, на скатертині-«Кобзар», свічка у свічнику, гусяче перо; книжкова виставка; крилаті вислови про творчість Т.Шевченка; записи народних пісень на слова Т.Г.Шевченка; епіграф ; презентація
Хід заходу
У Ч И Т Е Л Ь: Ось уже майже два століття 9 березня кожного року є особливою датою в нашій краіні.
У цей день Україна вшановує свого великого сина Тараса Григоровича Шевченка. У цьому році минає 200 років від дня його народження.
1-й учень
Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті засяє веселка,
Повні сил і живої снаги,
Ми вшановуєм пам*ять Шевченка.
2-й учень
Благословен той день і час,
Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами,
Земля, яку скропив Тарас
Дрібними росами-сльозами.
3-й учень
У старій хатині
В кріпака колись
В тихий день весняний
Хлопчик народивсь.
1-й ведучий
Так, 9 березня 1814 року темноі ночі перед світом у селі Моринцях, що на Звенигородщині, в хаті кріпака Григорія Шевченка блиснув на все село вогник і народилась нова панові кріпацька душа, а Україні- її великий поет і художник - Тарас Григорович Шевченко.
4-й учень
Не на шовкових подушках,
Не у величному палаці,
В хатині бідній він родивсь,
Серед неволі, тьми і праці.
5-й учень
Він народився в неволі ,
Виріс борцем проти гніту,
Бився за щастя народу,
Бивсь проти царського гніту.
6-й учень
І не здолали поета
Царська тюрма і кайдани,
І не збороли Тараса
Царські сатрапи-тирани.
1-й учень
Пісня його невмируща,
Рідного слова окраса,
Слухайте, слухайте голос,
Голос безсмертний Тараса.
(Звучить пісня «Реве та стогне Дніпр широкий»)
2-й ведучий
Молилась мати над Тарасом, бо розуміла і боялась тієї долі, яка чекала іі сина-кріпака.
1-й ведучий
Тарас ріс мовчазним, замисленим. Хлопчикові хотілось знати, чому дерева на осінь листя скидають, звідки птахи прилітають, чого сонце лягає спати і багато-багато іншого.
2-й ведучий
Не раз задумувавсь Тарас над тим , чи є край землі і чи далеко
до нього. Від діда він чув, що там , де сонце лягає спати, небо підпирають стовпи. «Де ж вони?»- міркував.
Інсценізація
(Заходить жінка, одягнена у селянський одяг, несе запалену свічку, ставить на стіл біля портрета Т.Г.Шевченка. До неї підходить хлопчик)
Хлопчик : Матусю, а правда , що небо на залізних стовпах тримається?
Мати : Так, мій синочку, правда.
(Сідають на лаву, хлопчик кладе матері на коліна голівку, звучить колискова.)
Хлопчик: А чому так багато зірок на небі?
Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре то свічечка згасне , зірочка падає. Бачив ?
Хлопчик: Бачив, матусю, бачив… Матусечко, а чого одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно ?
Мати: Коли людина зла, заздрісна, іі свічечка ледь-ледь горить. А коли добра, любить людей, робить ім. добро, тоді свічечка світить ясно.
Хлопчик: Матусю, я буду добрим, Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
Мати: Старайся, мій хлопчику. (Гладить його по голові. Мати виходить, хлопчик сидить на стільчику і замріяно дивиться на небо.)
1-ведучий: Коли Тарасу йшов 10-й рік, померла від важкої праці мати. Після смерті матері батько залишився з п*ятьма дітьми.
2-й ведучий: Дуже важко жилося Тарасикові. Багато часу він проводив у бур*янах, де міг займатися своїми справами. Тут він і мріяв, і малювати почав.
1-й ведучий : Незадовго після смерті матері в 1825р. раптово, простудившись у дорозі , помер батько. Одинадцятирічний хлопчик залишився сиротою, беззахисним і недоглянутим.
2-й ведучий: Тарас наймитує в школі, а потім пасе громадську череду.
2-й учень
У тяжкій неволі ріс малий Тарас.
Він не вчився в школі, він ягнята пас.
Вмерли мама й тато - сирота в дяка.
Тут була в хлоп*яти грамота така.
3-й учень
Нишком він малює статуї в саду,
Вночі пише вірші про людську біду.
1-й ведучий: Доля посміхнулась Тарасові. Земляк-художник Сошенко і його друзі за 2500 карбованців викупили його з неволі. Шевченкові було 24 роки.
2-й ведучий : У вікні – любисток,
На підлозі - м*ята,
У простій оправі -
Книга серед книг.
Наче щедре сонце оселилось в хаті,
Як велике щастя, стало на поріг!
Мудра, світла книга -
То «Кобзар» Шевченка.
На столі, як свято, білий Коровай.
І пішло повір*я прадідського часу:
Як «Кобзар» у хаті - буде щастя, знай!
1-й ведучий: У цій книзі переплетена доля селянки-кріпачки з долею всієї неньки- України, боротьба гайдамаків та козаків з боротьбою народу за щастя і волю.
4-й учень
Коло хліба на столі,
На самотній скатертині
Лежала книга, як святиня…
То був «Кобзар».
Його не міг
Ніхто, не вмивши рук , узяти,
--Бо він - святий, - казала мати,-
Він смерть народу переміг.
Його, мов хліба в чорний час,
Просили в позички сусіди,
Зціляючи серця завжди
Тим словом, що прорік Тарас.
5-й учень
Пожовклі сторінки гортаю,
Святої книги -«Кобзаря».
В ній вітер з гаєм розмовляє
В ній чути спів плугатаря…
У книзі цій - велика мудрість.
Вона розкаже про усе -
Про наймичку і титарівну,
І як Тарас ягнят пасе.
2-й ведучий : За бунтарські вірші 33-річного Тараса забрали у солдати.
6-й учень
Та малює й пише
Він таємно там.
Гнівні його вірші
Страх несли панам.
1-й ведучий : Незважаючи на заборону, Тарас писав вірші й ховав іх за халявою чобота.
Шевченко тужив за рідною Україною.
Звучить пісня : «Думи мої, думи мої!...»
2-й ведучий : Шевченко закликає український народ до боротьби за волю, за кращу долю:
І на оновленій землі
Врага не буде супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люди на землі.
1-й ведучий : Заслання підірвали здоров*я Шевченка. 10 березня 1861р.перестало битися серце великого митця. Його було поховано н
Тип материала: | Презентация Power Point (ppt) |
---|---|
Размер: | 16.61 Mb |
Количество скачиваний: | 4 |