Қазақ әдебиеті
10 «д» сынып
Сабақтың тақырыбы
Еңлік – Кебек поэмасы
Мақсаты
Поэманың мазмұнын меңгерту, әдеби теориялық талдау жасау. Шығармашылық жұмыстар арқылы танымдық дербестігін арттыру, өз бетімен білім алуға жағдай жасау;
Жұмыс нәтижесі
Поэманың мазмұнын меңгере алады, әдеби теориялық талдау жасайды. Шығармашылық жұмыстар арқылы танымдық дербестігін арттырады, өзін және өзгені бағалайды
Әдістер мен тәсілдер
Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; АКТ-ны қолдану; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Ресурстар
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
Сабақ жоспары
- 1.Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
- 2.Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
- 3.Рефлексия
- 4.Үйге тапсырма
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
Мақсат
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
Нәтиже
Бағалау
Білу
Жаңа сабаққа қызығушылы-ғын ояту.
Миға шабуыл.
1.Қазақ әдебиеті тарихында Абайдан кейінгі тұлғалы ақын атанған Шәкәрім қашан, қай жерде дүниеге келді?
2.Шәкәрім қандай ортада өсіп,
кімнен үлгі алды?
3. Шәкәрім қандай ортада өсіп,
кімнен үлгі алды?
4. Ақынның ел арасындағы алауыздықты бейнелейтін өлеңдері
5. Махаббат тақырыбындағы өлеңдері
6. Ақынның жазған поэмаларын ата?
Әңгіме түрі арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.
Білім көлемін зерделеу
Түсіну
Жаңа тақырыптың негізгі идеясын игереді
Түрткі сұрақтар арқылы тақырыпқа шығу;
Мағынаны тану.
- 1.Әңгіме алдында айтылған сөз
- 2.Он бесінде Кебектің аты шықты
- 3.Алғашқы кездесу
- 4.Берілген уәде
- 5.Елден кеткен Еңлік пен Кебек.
Жаңа тақырыптың негізгі идеясын игереді
Тақырыптың басты идеясын табу
Қолдану
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын дамыту.
Топтарда жұмыс істеу:
Оқиға желісі
Экспозиция
Оқиғаның басталуы
Оқиғаның дамуы
Оқиғаның шиеленісуі
Оқиғаның шарықтау шегі
Оқиғаның шешімі
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
Тапсыр-мада қолдана алу дағдысын анықтау
Талдау
Негізгі кейіпкерлерге мінездеме беру
Венн диаграммасы арқылы «Еңлік – Кебек» пен «Қалқаман- Мамыр» поэмаларын салыстыру.
Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.
Пікірта-ласқа түсу
Жинақтау
Алған білімдерін жинақтау.
Кестелі тілде кемел ой
Поэманы рөлге еніп, мәнерлеп оқу
Екеуінің өліміне кім (не) кінәлі?
І топ Поэманың идеясы
Сен Кеңгірбай болсаң,
қандай билік айтар едің?
ІІ топ Осы тақырыптас қандай поэмаларды білесің?
Поэманы қалай аяқтар едің?
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
Тәжірибеден алған білімін жинақтау
Бағалау
Алған білімінің құндылығын бағалау
Менің сабақтан түйгенім...
1.Поэманы М. Әуезовтің “Еңлік – Кебек” пьесасымен салыстыру
2. “Махаббат – ұлы сезім” тақырыбына эссе жазу
Алған білімінің құндылығы бағаланады
Логика-лық ойын көру