Шоқан Уәлиханов
Предмет:
|
Иностранные языки
|
Категория материала:
|
Конспекты
|
Автор:
|
Шипин Мухаметкали Мырзагалиевич
|
Здесь была ссылка на работу Шоқан Уәлиханов автора Шипин Мухаметкали Мырзагалиевич.
Ссылка на нее удалена по требованию посредника Инфоурок.
Если вы являетесь автором этой работы и хотите подтвердить её публикацию на этом сайте,
.
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлиханов. Сабақтың ұраны:«Шоқанның іші-алтын, сырты-күміс.» Сабақтың мақсаты:1.Балалардың Шоқан Уәлиханов жайында алған білімдерін тексере отырып, сабақтың тақырыбы бойынша қорытып, бекіту. 2.Сөздер,диалог,әңгіме,аударма арқылы балалардың сөздік ,сөйлеу тілін жетілдіру , грамматикалық тақырып бойынша сауатты лығын арттыру. 3.Балаларға Шоқан Уәлиханов қазақ халқының ұлы ғалымы екенін тамашалату , ғылым саласында қосқан үлесін үлгі ету, өнер адамдарына де- ген сүйіспеншілігін арттыру , басқа ұлт өкілдерімен осы ұлы ғалыммен , оның өнері мен таныстырып , құрметтеу , сыйлау сезімдерін ояту. Көрнекілігі: карта,портрет,суреттер,«қоржын», карточкалар, мәтін, сөзжұмбақ, тірек схема. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі:Сәлеметсіздер ме!Отырыңыздар! Бүгін сабақта кім кезекші?Сыныпта кім кезекші?Бүгін кім жоқ?Бүгін нешесі ? Аптаның қай күні ?Қазір жылдың қай мезгілі?Күз айларын ата.Бүгінгі ауа-райы қандай? Сабақтың мақсаттарымен таныстыру: Бүгін біз,балалар,сөздерді «қоржын» ойыны бойынша тексереміз, аударамыз, синоним,антонимдерді қайталаймыз.Карточкалар бойынша сөз тіркестерін,сөйлемдер құрастырамыз,диалог,сұрақтарға жауап береміз, әңгімелейміз,мәтінмен жұмыс жүргіземіз,тапсырмаларды орындаймыз ,«Ол қандай мамандық?«деген сөзжұмбақты шешеміз,Шоқан Уәлиханов«Сегіз қырлы-бір сырлы» дегенге әр әдістер бойынша келу. Кіріспе әңгіме:Балалар,Шоқан Уәлиханов 1835 жылы Қостанай облысында Құсмұрын деген жерде туған.Ол ғалым,суретші,қазақ тарихын және өнер зерттеушісі,этнограф, географ,тарихшы,саяхатшы,жазушы,ақын.Осы көрмеде Шоқанның суреттері бар. Шоқан қазақ халқының тарихын ғана емес, басқа –қытай , қырғыз , дұнған , ұйғыр халықтары- ның тарихын зерттеген. Сабақтың ұраны : Енді ,балалар, сабақтың ұранымен танысамыз . Қазір мен оқимын , сосын қайталап аударамыз.«Шоқанның іші алтын-сырты күміс.«Осыны аударғаннан кейін балалардан ұранның мағынасын қалай түсінетіндіктерін сұраймын. Мақал- мәтелдер: Балалар , өнерлі адамдар туралы қандай мақал-мәтелдерді білесің дер? «Өнерліге өлім жоқ», «Өнерлінің өрісі ұзақ», «Ер есімі – ел есінде «,«Ер ісімен , құс қанатымен «,»Әр заманда – бір көреген». Шоқан – өте білімді , оқымысты адам. Ол ғылымның әр саласына үлес қосқан. Осы сөз Шоқанның сөз асылын білгенін көрсетеді.Ол қазақ ауыз әдебиетіне қосқан 300 жуық мақал-мәтел;200 –ден астам сөз тіркесін жазған. Суретшілік өнер, тарихшы , географ , саяхатшы- Шоқанның сегіз қырының бірі ғана . Шоқан өте сымбатты , кескінді , кішіпейіл , мейірімді адам болған . Ең жақын достары орыс ғалымдары Достоевский мен Семенов Тянь- Шанский.Дәптермен жұмыс : Енді жұмыс дәптерлеріңді ашып , бүгінгі күнді , сабақтың тақыры Бын, ұранын көшіріп жазыңдар .Сөздермен жұмыс : Біз алдында қазақ халқының мақал – мәтелдерін еске түсірдік ,енді қазір қазақтың қол – өнер затымен танысып , «Қоржын « ойынын ойнаймыз . Асықтар орнына асықтарлық суреттеріне сөздер жазылған .«Қоржын» ойыны : Сөздерді оқып аудару , синоним және антонимдерді табу , ажыра ту . Ғалым – оқымысты-ученый Қайталанбас – неповторимый Белгілі – әйгілі – атақты – ұлы Тұлға – бейне – образ Тұңғыш – алғаш – бірінші Зерек – алғыр –способный Ілім – білім – знание Шын – рас – правда Айрықша – ерекше – особенно Памятник – мүсін – ескерткіш овременник – замандас Пик – шоқы – төбе –шыңрау Всесторонний – сегіз қырлы – жан жақты Басы – аяғы –начало – конец Дос – жау – друг – враг Алғашқы – соңғы – начало – конец Биік – аласа – высокий – низкий Байқатады – көрсетеді – показывает Ауылдарға бөлу : Балалар,мен сендерді 4 ауылға бөлемін.1ауыл – Шоқан Уәлихановтың ауылы 2ауыл – Ұлы жүз – Төле би ауылы 3ауыл – Орта жүз –Қазыбек би ауылы 4ауыл – Кіші жүз –Әйтеке би ауылы Карточкалармен жұмыс : топпен жұмыс,әр топқа тапсырма беріледі. 1.Осы тірек сөздерді пайдаланып , сөз тіркестерін құрастыру. Суретші - саяхатшы - фольклорист Географ - ШОҚАН - зерттеуші Ғалым - этнограф - жазушы 2.Сөйлемдерді дұрыс құрастыру. Құсмұрын деген бұлағы , көлі бар Ол Құсмұрын атанған Шоқан Уәлиханов мүлде өзгеше Құсмұрынның қазақ халқының ұлы ғалымы Бұл өлке Қостанай облысында Құсмұрын табиғаты жердің аты 3.Мәтін бойынша диалог құрастыру.Пармен жұмыс , тақырып бойынша ір оқушы сұрақ қойып , екіншісі – жауап береді. 4.Берілген тақырыптарға әңгіме құрастыру. 1.Шоқан Уәлиханов – ғалым. 2.Шоқан – суретші. 3.Шоқан - қазақ өнерінің зерттеушісі. Ескерту диктанты : Балалар,соңғы сабақта біз Шоқан Уәлихановтың сөзін жаттадық, Қазір мен бір рет оқимын , сосын оқушы оқиды , сосын ескерту диктант жазамыз . Сергіту сәті : «Ол қандай мамандық ?» ойыны.
Тип материала:
|
Документ Microsoft Word (docx)
|
Размер:
|
606.39 Kb
|
Количество скачиваний:
|
15
|
Просмотров: 139