Сыныптан тыс ашық сабақ үлгісі
Предмет: | Музыка |
---|---|
Категория материала: | Презентации |
Автор: |
Асылбекова Назигуль Кырыкбаевна
|
Сыныптан тыс ашық сабақ үлгісі.
Жүргізуші: К.Макпалеев атындағы №4 ЖОМ мемлекеттік тілде білім алатын сыныптары 2007-2008 оқу жылынан бастап республикалық “Мұрагер” бағдарламасымен оқытылады, бүгінгі таңда «Мұрагер» бағдарламасы – ұлттық өнерді насихаттаудың басты құралы» болып табылмақ.
Екі шектің бірін қатты,
Бірін сәл-сәл кем бұра.
Нағыз қазақ қазақ емес,
Нағыз қазақ – домбыра.
(Құрманғазының күйі «Балбырауын») 4 мин
1.Слайд. "Мұрагер"бағдарламасы - ұлттық өнерді насихаттаудың басты құралы» (Мақсат,міндеттері, авторлар фота суреті , өткен ашық сабақтар)
Тақырыбы: Қазанғаптың күйі «Құс қайтару» 24мин
Мақсаты: Оқушының шығармашылық ойнау қабілетін жетілдіріп,домбыраға деген оқушының рухани байлығын арттыру. «Құс қайтару» нақышына келтіріп ойнау.
Міндеті: Ұлттық аспаптың сауатын арттыру,аспапта ойнау,шеберліктерін шыңдау есте сақтау,ырғақ,есту қабілеті,зейн түйсіну т.б.
Біліктілік:Домбыра аспабының құрылысын,дыбыс бояуын түсіндіру,шығармалармен күйдің түрлерімен таныстыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды ұлттық өнерді сүйюге,ұлттық аспаптарды қадірлеуге үйрету,ұлттық өнерге бейімдеу.
Дамытушылық:Музыкалық шығармалар,күйлер арқылы оқушының күй ой өрісін дамыту.Домбыра тарихын білуге деген қызығушылығын ояту,техникасын меңгеру.
Күтілетін нәтиже: Дұрыс бағытта оқытылып үйренген оқушы.
Сабақтың типі: Күйдің жаңа бөлімін меңгерту.
Сабақтың көрнекілігі: Домбыра,суреттер,карточкалар.
Сабақ барысы:
1-Ұйымдастыру
2-Үй тапсырмасын тексеру
3-«Құс қайтару» күйінің жалғасын үйрену
4-Бекіту
5-Қортындылау
1Сәлемдесу: М: Ассалаумағалейкум, ұландарым!
Биікке самғап ұшар қырандарым.
О: Иіліп сәлем берді ұландарың,
Биікке самғап ұшар қырандарың.
Әрдайым домбыраны қолға алып,
Тербетер ән мен жырға ұл-қыздарың.
2.Үй тапсырмасы: Күйдің шығу тарихы туралы түсінік, қағысты меңгеру, күйдің динамикалық белгілері
3. «Құс қайтару» күйінің жалғасын үйрену (үйренген жерімізге дейін ойнап, жалғасын үйрену)
1. жұппен
2. топпен (шығарманы бірге ойнау)
3. музыкалық шығарманы талдау процесіне мынадай жүйені ұсынамын:
1 тапсырма: Шығарма аты
Екпіні
Сипаты
Бояуы
Қорытынды:
Сабақты бекіту( не білемін, не білдім, не білгім келеді)
5. Бағалау
Үй тапсырмасы: Қазанғаптың күйі «Құс қайтару» шығармасын жатқа ойнау.(Музыка ойнайды)
Жүргізуші: Домбыра, жүрегіммен үндес едің,
Сенімен сырласымдай тілдесемін.
Бабамнан қалған мұра сен болмасаң,
Өнердің не екенін білмес едім. ( « Келіншек» күйі) 4 мин ( Қазанғаптың күйі «Шынаяқ тастар») 3 мин
Жүргізуші: Ұйықтап жатқан жүректі ән оятар,
Үннің тәті бұралған мәні оятар.
Кейі зауық, кейі мұң, дертін қозғар,
Жас балаша көңіліңді жақсы уатар.
(Обылыстық деңгейде 2011ж « Ертіс дарыны» байқауының 3 орын жүлдегері, 2011 ж Абай оқулар сайысы 3 орын жүлдегері, 2012ж «Балауса» байқауларының лауреаты Әлімхан Дінмұхамет «Қазақ жастары» әнімен ) 3 мин
Жүргізуші: Ер жігіттің ерлігі жасымаған
Пернесінде сөйлейді жасыл далам.
Құрманғазы, Тәттімбет, Диналардың
Өзі болып күй шертер ғасыр маған.
(«Балауса -2013ж»,2014ж «Халық мұрасы» атты облыстық конкурстың лауреаттары Халық күйі «Кербез қыз», Абдулхамит Райымбергеновтың күйі «Секіртпе») 7мин
Ж. Бүгінгі сабағымыз аяқталды сау болыңыздар.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 15.66 Kb |
Количество скачиваний: | 29 |