"Табиғатты қорғайық" 2 сынып
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Смагулова Куляим Габдувалиевна
|
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғайық
Мақсаты:
1. Табиғаты қорғаудағы маңызын түсіну, прогрестің дамуына байланысты проблемаларды зерттеу.
2. Танымдық қабілеттерін дамыту.
3. Табиғатты қорғауға өз үлестерін қосуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бейнефильмдер, сөздіктер, қима қағаздар.
Әдіс-тәслі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топтастыру, ой қозғау, зерттеу, венн диаграммасы, инсерт.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
1. Псих-қ дайындық
2.Топқа бөлу (топ жетекшілерін тағ)
3.Смайликтер тарату
4.Бағалау парағы
5.Таза беттер тарату
II.Мотив-қ кезең
1.Үй тап. тексеру (конкрус түрінде 1,2,3 топ)
2. R: оқушыларды бағалау
III.Операц-қ кезең
1.Жаңа сабаққа шығу (видио)
- Жан-жағымызды қорщаған не ?
- Ата-бабамыздан қалған жер байлығын, аманатын не істеу керек ?
- Табиғатты қорғау, аялау, бүлдірмеу (мәндес сөздер)
Тақырыбы: Табиғатты бүлдірмейік
2.Оқулықпен жұмыс
а) мұғ оқуы
ә) іштей оқу
б) жаппай оқу
в) тізбектей оқу
3.Сөздік жұмысы
Саф ауа – таза ауа
Азон – ауа қабаты
Ғаріп – ауру, мүгедек
4.Дәптермен жұмыс
5.Ой қозғау
(1 тап)
1 топ– Мәтінмен жұмыс, негізгісін бөлу.
Құс қырылды, азайып барады, ауа бұзылды. (Неге?) проб сұрақ
Себебі: Машина, зауыт, газ, көмір ауаны ластайды.
Шығу жолы: Қызыл кітапқа енгізілді
Дүние тану: беті –
2 топ Теңізді былғадық, ядролық бомба жарылды
Проб сұрақ – ҚР қандай теңізі туралы айтылған?
- Абайдын туған жері?
Қазақстан географиясы беті –
Арал теңізінің проблемасы
3 топ Табиғатқа жасап жатқан қастандық, заманыма ренжимін, келер күнге сенемін.
Семей полигоны
Павлодар обл географиясы беті –
R: 1989 ж О. СҮлейменовтың басшылығымен «Семей-Невада» қозғалысы болды
(видио) Полигон зардабы
Сал ауруы
Демікпе
Обо
Өкпе
Таза болса табиғат - аман болар адамзат
6.Денсаулық кідірісі
R: Тас төбеден қара бұлтты төндірмей,
Жер-Ананың байлығы мол, тең бірдей.
Осы байлық баршамызға жетеді,
Пайдалансақ табиғатты бүлдірмей.
Табиғаттан, Жер-Анадан нәр аламыз, асырайды.
а) - Егер табиғатты қорғамасақ не болады?
(Құстар, аңдар жойылады, сулар тартылыды, адамдар ауруға ұшырайды, қоқыстар көбейеді т.б.)
ә) – Қазақстанда экологиясы ластанған жерлерді ата.
Павлодар қаласы индустриялы қала, зауыттар көп, ГРЭС бар, көмір,
Май ауданы полигон
R: Бағалау
(2 тап) Карточка тарату
Прогрестің дамуына байланысты проблемалар
- Табиғаттың бүлінуіне нелер әсер етті?
1 топ
2топ - оқу, талдау
3топ
(видио)
Ойлан тап
R: Проблема Шығу
Қондырғы орнату Қондарғы орнату Қондырғы орнату
Қоқыс өңдеу
зауытын ашу
Бір тал кессен он
Тал ек
Қазіргі ең үлкен проблема : Арал теңізі – дүние жүзін аландатты. Оның қайта қалпына келтіру мүмкіндігі жоқтың қасы.
Арал тағдыры (Фотолар)
R: Табиғатсыз адамның күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.
Табиғатты қорғауға өз үлесімізді қосуымыз керек (Қандай?)
Ағаш отырғызу, орманды өрттен қорғау, қоқыстарды жинау, құстарға қамқорлық көрсету.
Бағалау
R: Не білем? Не білдім? Не білгім келеді?
«Қызыл кітап» Арал теңізінің жойылуы Өз қаламыздың экологиясы
Табиғат туралы Полигон
IV.Үйге тапсырма: 1)Фото сурет жинау
Зауыттар туралы мәліметтер жинау
Альбом жасау
2) Мәнерлеп оқу
V. Қорытындылау:
Сабағымыздың мақсаты не еді?
Табиғатты қорғау, аялау, проблемалардан шығу әдістерін талдау, өз үлесімізді қосу.
Тамаша ғой
Бүгін сен
Табиғатқа жүгінсің,
Құлақ түріп,
Көз тігіп,
Төңірекке үңілсең.
Ескерту: Табиғат аясын ластама,. Ағаш, гүл отырғыз және оны күт.
Видио - «Өз елім» Муз Арт .
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 19.7 Kb |
Количество скачиваний: | 99 |