Қазақ тілі 6 а сыныбы
Сабақтың тақырыбы:
Ауа райы.Жалқы және жалпы зат есім.
Сілтеме:
Оқулық, инсерт кестесі,бағалау парақшасы,кеспе қағаздар.
Мақсаттары:
Білімділік: Жыл мезгілдеріне байланысты тапсыпмаларды орындау арқылы білімдерін пысықтау,зат есім түрлеріне тоқталу.
Дамытушылық: Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру, сөздік қорларын молайту, ой- өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Табиғаттың әсемдігін бақылай білуге үйрету, табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі:
Мұғалім оқушының іс-әрекетін, ойына, пікіріне, сөйлеу мәнеріне, көңіл бөлу.
Түйінді идеялар:
Ауа райы,жалқы және жалпы зат есім туралы ой қалыптастырады.
ыт
Страте
Гиялар
Ресурс
тар
Сабақтыңмазмұны:
Мұғалімдердің іс-әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Баға
лау
Сабақтың барысы:
3 минут
1. Оқушылардың, сабаққа қатысымын тексеру;
2. Сыныпты 4 топқа бөлу(Желтоқсан,қаңтар,ақпан айлары)
3.Бағалау парақшасы таратылады
4.Оқушылардың көңіл-күйін анықтауға смайликтермен жұмыс жасайды.
Мұғалімнің айтқан тапсырмасын ұғып, сабаққа кірісу
Оқушылар осы айлар бойынша топтасып,олардың ерекшеліктеріне біледі.
Критерий бойынша бағалайды
Смайликтер арқылы өз көңіл-күйлерін білдіреді
4 минут
1.Зат есім тудырушы жұрнақтарды табыңыз.
A)-қар,-көр. B)-сын,-сін.
C)-лық,-лік. D)-та,-те.
E)-дан,-ден.
2.Негізгі зат есімді табыңыз.
A) Көмекші. B) Тарсыл.
C) Білім. D) Мәдениетті.
E) Қалам.
3.Зат есімді көрсетіңіз.
A) Көмектесу.
B) Басшы.
C) Қалың.
D) Нешінші.
E) Қарсы алу.
4.Негізгі зат есімді табыңыз.
A) Күздік. B) Көмекші.
C) Кітап. D) Өнерпаз. E) Әнші.
5.Етістіктен жасалған зат есімді белгілеңіз.
A) Дәріхана. B) Жақсылық.
C) Қапшық.D) Бөлме.E) Достық.
6.Сын есімнен жасалған зат есімді белгілеңіз.
A) Жақсылық.B) Шебер.
C) Етікші.D) Дүкенші.
E) Қонақ.
7.Туынды сөзді табыңыз.
A) Кітапхана.
B) Жол.
C) Өлең.
D) Күй.
E) Жаз.
: С
Е
В
С
D
А
А
Әр дұрысжауап 1 ұпаймен есептелінеді
5 минут
Тақырыпты ашу
Қысқы ауа райы туралы слайд көрсетіледі
Оқушылар ой қалыптастырады. Өз бетімен жұмыстар орындайды.
10+10=20 минут
Шығармашылық жұмыс
Қажетті оқу құралдары
Негізгі бөлім
Оқушыларға мұғалім баяндамасынан кейін және оқулық мәтінімен толық танысып болған соң тапсырма орындау арқылы ойын жинақтап, сыныптастарымен бөліседі.
Оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді. Әр топ өз-өзін бағалайды, екі жұлдыз, бір ұсынысын айтады.
Тапсырма:
1.Ауа райы туралы диалог құрастыру.
2Жалқы есімді бір көрші елдің табиғаты,халқы,шаруашылығымен ... салыстырып Венн диаграммасын құру
3. «Көршіоблыстың ауа райы...» ойтолғау
4.5-тапсырма.Морфологиялық талдау.
5.2-тапсырма Синтаксистік талдау
6.Қарлы,боран,ақпан сөздеріне фонетикалық талдау жүргізу.
2 минут
Тренинг (сергіту)
смайликтер
Топтағы оқушылар смайликтердің бірін таңдап, көңіл күйін анықтау. Бірін-бірі көріп, көңілі көтеріледі.
Топтаңдаған смайликтері бойынша ақылдасып, не себепті таңдағанын айтып, барлығы бірдей көрсетеді.
Үш шапалақ
5 минут
Картамен жұмыс
Қазақстанның физикалық картасы
Үш топ 5 тест сұрағын дайындап,бір-біріне таратады.
Әр топ тест орындап, бір-бірін тексеріп бағалайды.
- Заттың атын білдіретін сөз табы- Зат есім
- Зат есім сұрақтары-кім?кімдер? не? нелер?
- Жалқы есімді көрсетіңіз.
А) сөйлем В) тәуелсіздік С) бұлбұл Д) ел Е) көкшіл - Деректі зат есімді анықтаңыз.
А) азап В) шабуыл С) дәулет Д) тас Е) ар-ұят - Дерексіз зат есімді белгілеңіз.
А) алтыбақан В) жер С) даңқ Д) дария Е) жусан - Туынды зат есімді анықтаңыз.
А) он бес В) он С) адалдың Д) жұт Е) бірлік
3минут
Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын тыңдау арқылы сыни ойлауын дамыту. Оқушыларға ойлануға 1 минут, ойын айтуға 1 минут, жалпы 2 минут
Бүгінгі сабақ бойынша нені білдім? неге қызықтым? нені үйрендім? деген сұрақтарға дәптерге жауап жазып, ауызша оқиды.
Қысқы ауа райы,ерекшеклігін білемін
Сөйлемдерге кешенді талдау жасай ламын
Жалқы,жалпы зат есімді ажырата аламын
Зат есім түрлерін білдім
Сабақ ұнады
Өзімді ... бағалаймын
2минут
Үйге тапсырма:
107,108 беттер
Қосымша іздену
4-тапсырма
Оқушылар берілген тапсырманы үйден орындап келеді.
Ой толғау жазу
Тақырыбы: Ауа райы.Жалқы және жалпы зат есім.
5. Кері байланыс:
Ауа райы суық болса да, біздің көңіл күйіміз еш қашан суымасын. Бүгінгі сабақта алған көңіл күйлеріңізді мына флетчартқа жазыңыздар.
6. Үйге тапсырма:
Өзіңнің қалаған бір жыл мезгіліне өлең жаттап келу.
Оқушылар күнделіктеріне жазады.