Тақырыбы: "Халық кегінің күйшісі" әдебиеттік оқу пәні
Предмет: | Начальные классы |
---|---|
Категория материала: | Другие методич. материалы |
Автор: |
Қалжанова Айсұлу Садыққызы
|
Сабақтың тақырыбы: Халық кегінің күйшісі. Әбу Сәрсенбаев.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға артына өсиет мұра қалдырған Құрманғазы туралы, мәтін авторы Әбу Сәрсенбаев туралы мағлұмат беру, мәтінді түсініп оқуға машықтандыру.
Дамытушылық: олардың өмірін, халқына жасаған еңбегін үлгі ете отырып, ой - өрісін тіл байлығын, сөздік қорын, сауатты оқуын дамыту.
Тәрбиелік: халық күйшілері, ақындарының өмірін біле отырып, құрметтеуге, ұрпақтан - ұрпаққа жалғастыруға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: топпен жұмыс
Сабақтың әдістері: Джиксо, бес жолды өлең, топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі: күйшілер, Әбу Сәрсенбаев, Махамбет Өтемісұлы портреттері
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды 3 топқа бөлу, топ жетекшілерін сайлау.
ІІ.Үй жұмысын сұрау.
1 - топ. С. Бердіқұлов зерттеу.
2 - топ. Мәтін мазмұнын айту.
3 - топ. Ғ. Қосанов туралы айту.
- С. Бердіқұлов, Ғ. Қосанов жайлы толығырақ мәліметтер біліп келу.
- Мәтін түсінігін айту.
- Олай болса, біз әр тапсырманы әр топтан сұраймын.
- Ғ. Қосанов кім екен?
спортпен шұғылданған атын әлемге әйгілі еткен спортшы екен.
- Тағы қандай мамандық түрлерін білесіңдер?
Шахтер, күйші, жазушы, спортшы, дәрігер, мұғалім, әнші
Біз мамандық түрлерін атадық. Сонымен күйші деген кім?
- Қандай күйшілерді білеміз?
- Құрманғазы, Дина, Асылбек Еңсепов, Сәкен Тұрсынбеков т. б.
Олай, болса бүгін күйші Құрманғазы Сағырбайұлы туралы өтеміз.
«Халық кегінің күйшісі» Әбу Сәрсенбаевтің мәтінімен танысамыз.
ІІІ.Мағынаны тану.
Сәрсенбаев Әбу (Әбуғали) (1905 – 1995) – қазақ ақыны, жазушысы. Атырау облысы, Құрманғазы ауданында, Ботахан, қазiргi Мақаш ауылында дүниеге келген. Қазақстанның халық жазушысы.
1.Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді «Джигсо» әдісімен оқып шығымыз.
1 - топ. Қой баққан бала
2 - топ. Махамбет пен Құрманғазының кездесуі
3 - топ. Махамбетпен қоштасуы
- Махамбет Өтемісұлы кім? Оқушылардан сұрау.
Мәтін түсінігін сұрап, бөлімге ат қоюы.
- Мәтін бойынша әр топқа тапсырма беру.
1 - топ. Әңгімедегі табиғатты суреттеген жерді тауып оқы.
2 - топ. Махамбет пен Құрманғазының кездескен жерін тауып оқы.
3 - топ. Махамбет пен Құрманғазы мен қоштасуын тауып оқы.
Құрманғазы Сағырбайұлы - Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген. Кедей отбасында дүниеге келген. Құрманғазы қазақ халқының ұлы сазгері. Ұстазы Ұзақ күйші. Құрманғазы күйлерін 30 - жылдардағы ұлт - азаттық көтеріліске арнаған. ʺТүрмеден қашқанʺ, ʺАдайʺ, ʺКішкентайʺ, ʺАқсақ киікʺ. т. б
2.Дәптермен жұмыс. Сөздік жұмысын жүргізу.
Сылти басып -ақсаңдап
Қабырғаң әлі қатпаған, томағаң әлі толмаған - әлі жассың
Құрманғазының күйлерін жазу.
IV.Бекіту.
- Мәтіндегі баланың ағаш тамырынан жасағаны не?
- Құрманғазы кіммен кездесті?
-Құрманғазы Махамбетке қандай өтініш айтты?
-Махамбет Құрманғазыға не деп жауап берді?
-Құрманғазы домбыраны не үшін жасамақшы болды?
-Бала неге батырмен кетіп қалғысы келді?
V.Сабақты қорытындылау.
1 - топ. Құрманғазы туралы бес жолды өлең топтастыру
2 - топ. Әбу Сәрсенбаевқа бес жолды өлең құрастыр.
3 - топ. Махамбетке бес жолды өлең.
Мәтіндегі негізгі ойды анықта.
VI.Бағалау. Текшелер арқылы бағалау.
VII.Үйге тапсырма. Мәтінді мазмұндау. Құрманғазы туралы мәлімет жинау.
bo$-iu X0w black 1.0pt;mso-border-right-themecolor:text1;mso-border-top-alt: solid black .5pt;mso-border-top-themecolor:text1;mso-border-left-alt:solid black .5pt; mso-border-left-themecolor:text1;mso-border-alt:solid black .5pt;mso-border-themecolor: text1;padding:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt'>
.
3. Ойтолғау.
а)Шал мен кемпір балаларының қайсысының мінез-құлқы ұнады?
-Балалар есімдерінің солай аталуының себебін шалдың ойын болжау арқылы түсіндір.
-Кейіпкерлер арқылы ертегінің түрлерін ажырат.
; «Мен тағы не білдім?» деген бағанды толтырып, оқулықтағы мақалдармен жұмыс арқылы сабақты қорытындылау.
ә) Білгенім - бір тоғыз,
Білмегенім - тоқсан тоғыз немесе
«Мен білгім келеді» деген тақырыпта әссе жаздыру.
Үйге: «Желтоқсан батыр»мазмұндау
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 15.95 Kb |
Количество скачиваний: | 14 |