"Өтірік өлең" Әдебиеттік оқу (2 сынып)

Предмет: Начальные классы
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

Қарағанды қаласы №65 ЖББОМ ҚММ

Бастауыш сынып мұғалімі Оспанова Айжан Токтагуловна

 

Пәні: Әдебиеттік оқу               

Тақырыбы: Өтірік өлең                   

Мақсаты: Өтірік өлеңнің мазмұнын түсіну, шығармашылық жұмыстар арқылы оқушының ой- қиялын дамыту.

Міндеттер: Өтірік сөзінің адам өміріне пайдалы және зиянды жақтарын түсіну,бар ақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, бір – бірлерін тыңдауға ,критерийлерді пайдалана отырып, дұрыс бағалау.

Ресурс: 2-сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу оқулығы ,интербелсенді тақта, тапсырма жазылған таратпа қағаз, түрлі-түсті стикерлер, маркерлер, көңіл-күйді білдіретін стикер.

 

Модуль:Білім беруде АКТ-ны пайдалану, « Білім берудегі басқару және көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», « Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту».

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар: «Миға шабуыл» стратегиясы, «Болжау» стратегиясы, «Қызығушылықты  ояту», «Ойлан, Бірік, Бөліс» стратегиясы , «Венн» диограммасы, «5 жолды өлең», Сергіту сәті, Рефлексия «+, -, ?» , Формативті бағалау, өзін – өзі бағалау, топ басшысының бағалауы

 

Уақыты

Сабақ кезеңдері

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс – әрекеті

Оқушы іс – әректі

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

3 минут

Психологиялық ахуал

Оқушылардың топқа бөлінуі

Оқушылар топқа карта түстерімен бөліну

1-     топ Түйе (жүрек)

2-      топ Қарға

3-     топ Шыбын (крест)

4-     топ Қиық (Буби)

Өте жақсы!

Карталар

Тұсаукесер бөлімі

8 минут

 

 

 

 

Өткен сабаққа шолу

«Асыл сөз қайда?»

«Қызығушылықты ояту»

1 – 2 топ Еңбекке байланысты ма-қал- мәтел айту .

3 – топ Әңгімені оқып қандай ой түйгенін айту.

 

 

4 – топ рөлге бөліп оқу.

 

1 – 2 топ: -Еңбек бәрін де жеңбек.

-Еңбектің наны тәтті,

  Жалқаудың жаны тәтті.

3 – топ: Осы әңгімеден еңбек ету керектігін және кейбір өсімдіктерді қысқа жауып дайындайтынын білдім. Сөздің асылын көретін көз, еститін құлақ болу керек екенін түсіндім.

4 –топ: Әек мен бала болып диалогті рөлдерге  бөліп оқу.

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер,  Әдебиеттік оқулық, смайлик

2 минут

Сергіту сәті

Екі қол

Оқушылар көріп тұрған қимыл қозғалыстарын қайталайды.

Жарайсыңдар!

Итантербел-сенді тақта

Негізгі бөлім

13 минут

«Миға шабуыл»

стратегиясы

 

«Болжау»

стратегиясы

 

 

 

Мұғалімнің сұрағы:

Ашық сұрақ.

-Өтірік айтып көрдің бе?

Слайдпен жұмыс

Суреттегі кісі кім?

Бүгінгі өтетін тақырыбымызды кім айтады?

Оқушының жауабы:

 

Оқушы пікірін тыңдау

 

 

Алдар көсе.

Тазша бала.

«Өтірік өлең»

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

5 минут

Оқулықпен жұмыс

 

Сөздікпен жұмыс

«Өтірік өлең» өлеңін ызыңдап оқу.

Сендерге осы өлеңде қиын сөз кездесті ме? Ол қандай сөз?

Оқушылардың өлеңді  қатесіз оқуы.

 

 

Сырық – ұзын таяқ.

Дәптерлеріне жазу

 

Әдебиеттік оқу оқулығы, дәптер

5 минут

Білімді бекіту

«Ойлан, Бірік, Бөліс» стратегиясы,

 

 

 

«Венн» диограммасы,

 

 

 

 

5 жолды өлең

1 – топқа Өлеңдегі  жоғалған сөздерді табу.

 

 

 

 

2 – топқа өтірік сөзінің жағымды, жағымсыз жақтарын жазыңдар.Венн диограммасы

3-4 топқа 5 жолды өлең құрастырыңдар.

 

1-топ:

Арқан естім ..... ,

Қайық ойдым ..... .

Шегірткенің сирағын

Ескек етіп ..... мен.

 

2-топ:

          Жақсы       жаман

 


 

 

 

 

 


3-топ:

Отыр едім сабақта,

Қоян келіп шақырды.

Апарып бау – бақшаға,

Қарнымды аштырды.

4-топ:

Құмырсқа кір болыпты,

Суға барып түсіпті.

Жағаға шығып

Құмға қыздырыныпты.

 

 

 

 

 

 


Жасыл, сары, қызыл түспен

 

Әдебиеттік оқу оқулығы,

Флипчарт, маркер, Венн диаграммасы

Рефлексия

4 минут

 

 

 

 

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (docx)
Размер: 65.97 Kb
Количество скачиваний: 62
Просмотров: 237
