Урок абагульнення і паўтарэння па тэме”Складаныя сказы:складаназлучаныя, складаназалежныя, бяззлучнікавыя”

Предмет: Другое
Категория материала: Презентации
Автор:

Тэма: Урок абагульнення і паўтарэння па тэме”Складаныя                     сказы:складаназлучаныя, складаназалежныя, бяззлучнікавыя”

 

Мэты: абагульніць і сістэматызаваць веды па тэме”Складаныя сказы: складаназлучаныя, складаназалежныя, бяззлучнікавыя”;

            удасканаліць уменне вызначаць віды складаных сказаў,

            расстаўляць знакі прыпынку, выконваць сінтаксічны разбор                                                   складаных сказаў; ужываць складаныя сказы ў вусным і пісьмовым маўленні;

           выхоўваць культуру мовы, любоў і павагу да роднага краю, да гісторыі Беларусі.

 

Абсталяванне: камп”ютары, карткі, лісты самакантролю, выстава кніг пра Смаргоншчыну і Гродзеншчыну.

 

                                    Ход урока

 

1.    Уводзіны ў тэму.

1.     Слова настаўніка.

“ Дзе б я ні быў, куды б ні закінуў мяне лёс, сэрца заўсёды рвецца дамоў, у родную вёску. І шчыра прызнаюся, што няма для мяне найшчаслівейшых хвілін, як ехаць дамоў, да маці, да сваіх землякоў, дзе кожная пядзя зямлі сходжана тваімі нагамі, дзе з маленства знаёмыя кожнае дрэўца ў лесе, кожны сіні васілёк і белы рамонак пры дарозе.”( В. Дайліда.Сэрца рвецца дамоў.) Так адчувае прыцягненне роднай зямелькі В. Дайліда.

-         А як вы адчуваеце сябе на радзіме, у сваёй вёсачцы?(Разважанні вучняў).

Многія беларускія пісьменнікі ў сваёй творчасці звяртаюцца да тэмы радзімы, Бацькаўшчыны.Сёння ў якасці эпіграфа мы возьмем словы  Г.Бураўкіна з верша”Я не ганю землі чужыя”. (Слайд 1)

-         На вашу думку, што хацеў сказаць гэтымі радкамі пісьменнік? (Разважанні вучняў).

-         Як вы здагадаліся, напэўна, на працягу ўсяго сённяшняга ўрока будзе гучаць тэма роднага краю, бацькаўшчыны, Радзімы. ( Слайд 2 ) Слова “Радзімы” я паставіла апошнім у сваім запісе  і напісала з вялікай літары. Чаму? (Разважанні вучняў). Сёння мы ад паняцця “”малая радзіма” паспрабуем прыйсці да разумення  выраза “Радзіма – краіна”.

2.     ( Слайд 3 ).Асноўная тэма: Урок абагульнення і паўтарэння па тэме “Складаныя сказы: складаназлучаныя, складаназалежныя, бяззлучнікавыя.”

3.     ( Слайд 4 ). План работы.

  1)Вызначэнне мэт урока.

2) Паўтарэнне.

3) Камп”ютарныя тэсты.

4) Тэкст з лінгвістычнымі заданнямі.

5) Выступленне “ Краін шмат - Радзіма адна”.

4. Пастаноўка вучнямі мэт урока.( Праверка па слайду 5).

2. Трэніровачныя практыкаванні.

1.Паўтарэнне. Вуснае паведамленне “ Складаныя сказы “ ( Слайд 6) (Дадатак 1)

2. Камп”ютарныя тэсты.

1) Слайд 7. ( Работа ў парах. Праверка- слайд 8.) (Дадатак 2)

 Зварот да 7 слайда.- Да якіх відаў адносяцца 2, 3, 5 сказы?

2) Слайд 9. ( Праверка-слайд 10.Правяраюць самі вучні, адказы заносяць у ліст самакантролю.) ( Дадатак 3 ) Праверка настаўнікам 6 сказа.

ЗАРАДКА ДЛЯ ВАЧЭЙ!

3) Слайд 11.” Тыпы падпарадкавання складаназалежнага сказа.Т-2. “ (Вылічальна-аналітычны цэнтр Міністэрства адукацыі РБ) ( Ліст самакантролю).

 

3.Праца па картках.

1) Тэкст з лінгвістычнымі заданнямі. ( Дадатак 4 )

4.Выступленне “ Краін шмат-Радзіма адна”(дамашняя падрыхтоўка.Патрабаванні: публіцыстычны стыль, ужыць складаныя сказы).

5. Падвядзенне вынікаў. Аналіз адказаў.Здача лістоў самакантролю.(Дадатак 5)

 

6. Рэфлексія “ Правер сябе “. Выбар дамашняга задання. ( Дадатак 6 ).

Тип материала: Архив RAR (rar)
Размер: 4.02 Mb
Количество скачиваний: 15
Просмотров: 295
