Урок-исследование по украинской литературе 10 класс
Предмет: | Украинский язык |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Остапчук Лилия Павловна
|
Тема: ЛЕСЯ УКРАЇНКА – ЛЮДИНА, ЖІНКА, ПОЕТЕСА.
Мета:познайомити старшокласників із життям і творчістю Лесі Українки; допомогти їм скласти цілісне уявлення про неї як людину, митця, громадянина; виховувати в учнів шанобливе ставлення до справжнього мистецтва і видатних людей України; розвивати критичне мислення учнів, потяг до пошукової діяльності; виховувати учнів на шедеврах української класики гідними поваги людьми
Обладнання: портрет письменниці, портрети батьків відеолекція, ілюстрації до творів Лесі Українки, вислів О. Гончара.
Тип уроку: урок-дослідження.
ХІД УРОКУ
Епіграф:
Ні! Я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю, те що не вмирає…
Леся Українка
І. Установчо-мотиваційний блок
1. Психологічна настанова щодо вивчення теми. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів.
— Доброго дня, шановна громадо. Сьогодні у нас з вами непроста робота. Перш ніж розпочати її, ми маємо пам'ятати, що під час співпраці слід бути взаємо ввічливими, добрими, порядними. Подивіться одне на одного й посміхніться, пам'ятайте,
Що ти на землі - людина.
І хочеш того чи ні -
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя - єдина,
Очі твої одні.
Такою неповторною, як кожен із вас, є кожна особистість. А сьогодні ми будемо досліджувати життєвий і творчий шлях однієї з найвидатніших жіночих постатей української літератури, мужньої особистості — Лесі Українки.
2. Аутотренінг.
Перед вами аутотренінг. Нехай кожен подумки повторить його.
Я — людина.
Я — старшокласник.
Я — творча особистість, дослідник.
Я досліджую, думаю, замислююся.
Я буду працювати на уроці.
Я хочу знати.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Вчитель. Сьогодні ми здійснимо дослідження життя й творчості Лесі Українки, щоб більше дізнатися про неї як особистість, про її талант, волю, мужність, боротьбу, нескореність духу.
У попередніх класах ми з вами уже знайомилися із творами Лесі Українки, уже маємо уявлення про цю поетесу, тому посередині аркуша, який лежить у вас на парті, напишіть «Леся Українка» і підберіть до цієї персоналії асоціації, створіть асоціативне гроно.
1.Складання асоціативного грона. (Робота в парах)
- записування ідей на дошці; пояснення учнями їхніх записів.
- Як ви розумієте, хто може бути особистістю?
3. Словникова робота.
Пояснення слів, записаних на дошці: особистість, дослідження.
Вчитель. Отож, переходимо до наступного етапу уроку, нашого дослідження. Працюватимемо ми у групах, які вже отримали завдання. У нас - є група істориків, літературознавців, бібліографів.
Дослідження — наукова праця, і в якій аналізується будь-яке питання.
Особистість — людська індивідуальність, людина як втілення індивідуального начала в суспільстві гармонійний розвиток особи.
Вчитель. А тепер ми вже можемо розпочати роботу
III. Сприймання і й усвідомлення навчального матеріалу
Вчитель.Лариса Петрівна Косач (в одруженні Квітка, літературний псевдонім — Леся Українка) народилася 25 (13) лютого 1871 року в Новограді-Волинському, в сім'ї письменниці, відомої в літературі як Олена Пчілка, рідної сестри Михайла Драгоманова — Ольги Петрівни Драгоманової-Косач та Петра Антоновича Косача.
Історичну довідку про родину Драгоманових дає група істориків
УченьЛесин дід по матері — Яків Драгоманов був декабристом, а дядько — Михайло Драгоманов — відомим публіцистом, критиком, істориком, активним громадським діячем, якого переслідував уряд.
1859 року Михайло вступив на історико-філологічний факультет Київського університету, а під час навчання викладав у недільний школі на Подолі. Питанням освіти Драгоманов приділяв дуже багато уваги і в студентські, і в зрілі роки. Разом із колегами з київської та чернігівської «Громади» Драгоманов виступив на захист забороненої тоді в школах української мови і піддав критиці офіційного «законодателя» системи народної освіти князя Ширинського-Шаматова, що було розцінено як вияв сепаратизму, і за Драгомановим встановили негласний нагляд. 1864 року Драгоманов став приват-доцентом, а з 1870 року — доцентом Київського університету.
У 1873-1875 роках Драгоманов вважався найактивнішим учасником громадського життя України, а також продовжував і наукову роботу. Разом з В. Антоновичем видав працю «Исторические песни малорусского народа», «При українських козаків, татар і турків». Він відстоював думку про соборність України і чимало зусиль доклав до того, щоб налагодити зв'язки між українським рухом на Наддністрянщини з українським рухом на Наддніпрянщині. Підтримував стосунки з І. Франком, О. Терлецьким та іншими галицькими активістами. 1875 року, коли Драгоманова за неблагонадійність було звільнено з університету, він виїхав за кордон і в Женеві організував вільну друкарню, де виходили книги українською мовою. Підтримував стосунки з народницькими організаціями «Чорний переділ»: і «Народна воля».
Помер Драгоманов 2 червня 1895 р. у Софії.
Літературознавці дають довідку про Олену Пчілку
Олена Пчілка — мати Лесі Українки, рідна сестра М. Драгоманова «Ще зовсім юною Ольга Петрівна заприсягла своєю клятвою, що все, до чого придатною буде сама, що злеліє під материнським серцем, випестує своїм світлим духом,— служитиме Україні, народові українському передусім...»,— так писав про Ольгу Драгоманову Г. Аврахов. На Волині Ольга Петрівна захопилася вивченням народного побуту, записувала пісні, колекціонувала вишивки. 1876 року видала працю «Український орнамент», яка мала великий успіх, у Парижі з неї читали лекції для студентів. У Луцьку Олена Пчілка заснувала видавництво НГВ (невеличкий гурток волинський) і 1880 року видала «Співомовки» С. Руданського.
Ні смерть сина Михайла і чоловіка, ні смерть доньки Лесі Українки не здолали і не зламали сильної духом Олени Пчілки. «Ще давніше тяжке горе, смерть любого сина, так гірко загартувало моє серце, що вже розбити його не може ніщо...»,— пише вона до О. Кобилянської.
У 1883 році Олена Пчілка надрукувала свої поезії у львівській «Зорі», тут були оприлюднені і перші вірші Лесі Українки. У 1886 році у Львові вийшла збірка поезій Олени Пчілки «Думки-мережки».
Померла Олена Пчілка 4 жовтня 1930 року.
Вчитель. Лариса була другою дитиною у родині Косачів, росла хворобливою і тендітною дівчинкою.
Пропоную вашій увазі відео лекцію про дитячі роки Лесі Українки.
(перегляд відеолекції)
Сприятливе середовище з ранніх літ благотворно впливало на здібності дівчинки. «Мені легко було вийти на літературний шлях, бо я з літературної родини походжу, але від того не менш кололи мене поетичні терни»,— писала Леся Українка.
Виступ групи бібліографів.
Учень. Сім'я Косачів була великою і досить заможною. Матеріальна забезпеченість і стабільні прибутки давали можливість рятувати хвору дитину. Родина (батьки) займалися громадською діяльністю, їздили на всесвітню виставку в Париж, часто залишали дітей під опікою родичів. Лесі дуже подобалося жити в Олени Косач, тітки по батькові, яку 1879 року було заарештовано за революційну пропаганду. Перший Лесин вірш присвячений саме тітці Олені («Надія»).
Учениця. Літо сім'я Косачів завжди проводила на лоні природи. Олені Пчілці це було потрібно для етнографічних записів, а Михайлові та Лесі — для здоров'я. Родина розміщувалася в лісництві доброго дідуся Лева Скулинського, який зачаровував Лесю розповідями про «нечисту силу». Мати навчала Лесю французької та німецької мови, заохотила до творчості і саме вона підказала Лесі взяти псевдонім Українка.
За сприяння матері 1884 року восени у львівському журналі «Зоря» з'явилася перша Лесина публікація — вірш «Конвалія».
Виступ групи літературознавців
Учениця. У 1890 р. з-під пера Лесі Українки вийшли поезії «Contraspemspero», «Мій шлях», «Сім струн».
У Львові вийшла перша книга Лесі Українки «На крилах пісень», що отримала схвальні відгуки І. Франка та Осипа Маковея.
У 1899 р. з'явилася друком друга книга «Думи і мрії». 1902 року в Чернівцях опублікована книга поезій Лесі Українки «Відгуки».
Проте дедалі більше письменниця тяжіла до драматичного жанру, причому саме до драматичних поем, написаних віршованою мовою. До речі, в літературі Леся Українка цінна насамперед як драматург-новатор, а вже потім-лірик. Першою дуже вдалою й цікавою трагедією Лесі Українки стала «Касандра», яка принесла поетесі великий успіх. Окрилена ним, вона створила ще «Одержиму» та «Жертву», але під час другого видання збірки «На крилах пісень» ці драми були вилучені цензурою.
Виступ групи бібліографів
Учень. Першою юнацькою і, мабуть, єдиною справжньою на любов'ю все життя для Лесі Українки стало кохання до Сергія Мержинського. Але ця історія закінчилася трагічно, бо Сергій помер у досить молодому віці. Леся ж доглядала його до останньої хвилини життя, .будучи тяжкохворою, однак сповнена віри, що так вона допоможе коханому.
Вчитель. А коли поетеса оспівала у віршах своє трагічне кохання до Мержинського, її звинуватили у слабкодухості. А також почалися дорікання, що Леся Українка у своїх творах (драматичних) висвітлює різні епохи й показує представників різних націй, але нехтує українськими проблемами та українськими характерами. Лесю жорстоко ображали безпідставні дорікання критики. На звинувачення у занепадництві Леся дала гідну відповідь у вірші «Хто вам сказав, що я слабка?» У відповідь на звинувачення у відсутності патріотизму поетеса вирішила написати драму з української історії. Нею стала драма «Бояриня», про яку радянський читач не мав і гадки довгі роки, бо її заборонила радянська цензура.
Виступ бібліографів
Учень. 25 липня 1907 року Леся Українка і Климентій Квітка одружилися. Чоловік одержав посаду в Криму, і подружжя приїхало туди, а згодом вирушило до Ялти. Здоров'я поетеси погіршилося.
У 1911 р. сім'я Климентія та Лесі перебралася в Грузію й поселилася в Кутаїсі. Але ніщо не могло віддалити невблаганний трагічний кінець. Це відчувала і сама Леся. Вона переслала архів сестрі, за короткий час написала «Лісову пісню», «Камінний косподар», «Оргію» — шедеври нової української драматургії. До останніх своїх днів Леся не покидала творчу працю. Померла Леся Українка в Сурамі 19 липня 1913 р. її тіло перевезли в Україну і 26 липня цього ж року в Києві поховали на Байховому кладовищі.
IV. Узагальнення знань учнів
Вчитель. Олесь Гончар писав: «З творчістю Лесі Українки в нашу літературу входили цілі світи, незнані чи малознані раніше, відкривалися нові тематичні обшири... Небагато хто виходив на такі океанні простори, досягав таких масштабів художнього синтезу. Для її поетики характерна ясність форм, природність інтонацій, афористичність вислову...»
Прокоментуйте ці рядки.
1. Про що ви дізналися з у біографії Лесі Українки? Якою особистістю була поетеса?
2. Як формувався характер Лесі Українки? Яким був її характер?
3. Якою ви уявляєте Лесю?
Робота з епіграфом уроку.
Самостійна робота. Складання сенканів.
Перевірка самостійної роботи
V. Оцінювання в групах
VI. Підсумок уроку (заповнення рефлексійної анкети)
VII. Рефлексійна анкета
1. Чи сподобався тобі проведений урок?
а) Так, дуже;
б) не дуже;
в) НІ.
2. Якщо урок сподобався, спробуй визначити, чим саме. Підкресли 5 факторів, які обумовили твоєпозитивне ставлення:
а) я почувався впевнено й спокійно;
б) було цікаво;
в) ми вчилися самостійно здобувати й застосовувати знання;
г) ми оволодівали читацькими вміннями;
д) ми оволодівали вміннями ставити цілі, планувати діяльність та оцінювати свою роботу;
е)ми виробляли вміння працювати в групі;
ж) ми розвивали вміння захищати свою думку, аргументовано вести дискусію;
з)були відомі цілі, вимоги до оцінювання, тому учні могли визначити рівень домагань;
и) вивчався необхідний матеріал;
к) кожен розвивав власні здібності.
3. Які розумові рівні були актуалізовані під час уроку?
а) Аналітичний;
б) критичний;
в) синтез інформації.
4. Чи змінилося твоє уявлення про поетесу внаслідок отриманої інформації?
VII Домашнє завдання
Скласти хронологічнутаблицю дат життя і творчості письменниці.
Написати есе «Образ Лесі Українки у моєму баченні».
Тип материала: | Презентация Power Point (ppt) |
---|---|
Размер: | 3.58 Mb |
Количество скачиваний: | 3 |