Урок музыкального искуства 6 класс (на украинском языке)

Предмет: Музыка
Категория материала: Конспекты
Автор:

Урок музичного мистецтва у 6 класі, ІІ семестр,

тема «Жанри камерно-інструментальної музики. Варіації»

Мета: 1) формувати систему художніх знань, яка відображає цілісність та специфіку жанру варіації, прослідкувавши за змінами у варіаціях, що розглядаються на уроці;

2) розвивати емоційно-почуттєву сферу учнів, їх художні здібності та мислення, здатність активно сприймати, розуміти та інтерпретувати твори музики, розвивати вокально-хорові навички та творчі здібності учнів;

3) виховувати емоційно-ціннісне ставлення до мистецтва, стимулювати зацікавленість творами музичного мистецтва і потреби у спілкуванні з ним.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: ІКТ (комп’ютер, мультимедійний проектор та екран), mp-3 і диск, фортепіано, підручник «Музичне мистецтво» 6 клас (Л.Аристова, Л.Масол, видавництво «Сиция», Харків, 2014)

Методи і технології, які застосовані на уроці: репродуктивно-ілюстративний метод, емоційно-смисловий підхід, метод музичного узагальнення, інтонаційно-стильове осягнення музики, метод порівняння і зіставлення, емоційна драматургія, діалог культур

Очікуваний результат: удосконалення знань про варіації як жанр камерно-інструментальної музики. Розвиток здібностей аналізувати почуту музику, емоційне виконання пісень

Хід уроку

1.Організаційний етап.

Привітання.

Учитель: – Над якою темою ми працюємо у 2 семестрі? («Жанри камерно-інструментальної музики»)

– Визначимо, які з названих жанрів є камерно-інструментальними (колективні відповіді – «так» або «ні»)

прелюдія * кантата скерцо * концерт

балада ноктюрн * рапсодія * ораторія

етюд * реквієм елегія * соната *

літургія варіації * серенада гімн

2. Мотиваційний етап.

Вступне слово вчителя:

Є такі жанри камерно-інструментальної музики, такі музичні форми, в яких писали свої твори видатні і маловідомі композитори, ті. Які починали свій творчий шлях, і вже досвідчені автори численних робіт. Їх назва – варіації.

На сьогоднішньому уроці ми з вами з’ясуємо, що таке варіації, якими вони бувають, у яких видах мистецтва зустрічаються. Ми попрацюємо колективно і у групах.

З. Етап засвоєння нових знань.

Варіації – жанр камерно-інструментальної музики,у якому основна тема повторюється декілька разів у зміненому вигляді. Твори у формі варіацій належать до найбільш стародавніх музичних жанрів.

Визначимо, як музиканти називають першу – головну мелодію. Нам треба дати відповіді на наступні запитання:

vЯк називається музичний інструмент мідно-духової групи, на якому грають за допомогою куліси (частини, що висовується для видобування звуку)? (ТРОМБОН)

vГоловний інструмент у рок-музиці (ЕЛЕКТРОГІТАРА)

vМузичний жанр, мелодія, що має енергійний, чіткий ритм і такт, призначений для супроводження пересування людей в чіткому, синхронному темпі (МАРШ)

vмузичний інструмент, ручна гармоніка, клавішний родич баяна.

(АКОРДЕОН)

Так, ТЕМА – це головна мелодія у варіаціях. Кожного разу композитор у ній змінює будь-що. Наприклад, в одній – ритм, у другій – гармонію, у третій – динаміку чи темп, у четвертій – лад або фактуру. Але в кожній варіації завжди можна впізнати головну тему, як би її не змінили.

Композитори створюють варіації на народні мелодії, на власні теми, а також на теми інших авторів.

Давайте проаналізуємо варіації О.Дюбюка на тему російської народної пісні «Вдоль по улице метелица метёт». Я робитиму паузу після кожної варіації, щоб ми зразу на практиці з’ясували, які зміни відбуваються у кожній з них.

Сприймання музики: О.Дюбюк, варіації на тему російської народної пісні «Вдоль по улице метелица метёт»

Аналізування почутого музичного твору.

Варіації можна зустріти не тільки в музиці, а і у живопису. Наприклад, австралійська художниця Джилл Кирстейн створює картини, які називає «Квітковими варіаціями». (Обговорення щодо різниці у картинах)

Кожна група отримала завдання зобразити варіації 1) очима модельєра; 2) очима журналіста. 1 – варіанти моделі сорочки – зміни у довжині рукава, застібках, комірцях, аксесуарах і т.п. 2 – тема: надзвичайні музичні інструменти.

Учень 1. ТЕМА:

Музыкальный мир не ограничивается одними гитарами и фортепьяно. За длительную историю существования музыки люди постоянно пытались изобрести что-то новое. Иногда у них получались действительно интересные и небанальные экземпляры.

Варіації: Учень 2 Терменвоксбыл изобретен в России в прошлом столетии. А точнее, в 1919 году. Такое название инструмент получил от фамилии своего создателя — Льва Сергеевича Термена. Этот необычный инструмент является первым в истории электромузыкальным инструментом. Звуки извлекаются, казалось бы, нехитрым движением рук: знай себе перемещай руки в радиусе электромагнитного поля рядом с металлической антенной. Левая рука обычно регулирует громкость, а правая – ответственна за высоту звука. Вот только научиться пользоваться двумя руками при игре на этом инструменте не так-то и просто!

Учень 3: Стеклянная гармоникавнешне слегка напоминает ткацкий станок и состоит из стеклянных полусфер различного размера. Сферы нанизаны на металлический стержень, который в свою очередь закрепляется в некий ящик-резонатор с водой и уксусом, но так, чтоб сферы погружались в него только наполовину. Усовершенствовав простую игру на мокрых стаканах в 18 веке изобретательный ирландец покорил мир новым инструментом. Им восхищались великие композиторы и писатели того времени, но тем не менее, кто-то пустил слух о том, что стеклянная гармоника – промыслы дьявольских прихвостней: вызывает преждевременные роды у женщин, крайне неудовлетворительно действует на душевное состояние людей и пугает животных. Инструмент был забыт до наших времен, пока в 20 веке композиторы не решили вернуть инструменту отобранный «голос».

Учень 4: Гуи́ро (исп. güiro) — латиноамериканский музыкальный инструмент, первоначально изготовлявшийся из плодов горлянкового дерева, известного на Кубе и в Пуэрто-Рико под названием «игуэ́ро» (исп. higüero, лат. Crescentiacujete), с нанесёнными на поверхность засечками. Современные гуиро часто имеют вид металлической трубки с насечками либо деревянной рифлёной дощечки. Играющий на гуиро музыкант (обычно — певец) водит по нему скребком пуа (pua), извлекая характерный стрекочущий звук. Слово «гуиро» происходит из языка индейцев таино, населявших Антильские острова до европейской колонизации. Современные гуиро изготавливаются из разнообразных материалов: плодов игуэро, дерева, пластмассы и металла.

Учень 5:Бугай (бербеница) — акомпанирующий фрикционный ударный музыкальный инструмент, звучанием напоминающий рёв бугая. Бугай представляет собой деревянный цилиндр, верхнее отверстие которого обтянуто шкурой. К шкуре в центре прикреплён пучок конских волос. Используется как басовый инструмент. Музыкант увлажнёнными в квасе руками дёргает за волосы. В зависимости от места соприкосновения меняется высота звука. Бугай широко распространён в странах, которые входили в состав Австро-Венгрии. В этих странах игра на бугае являлась важной частью рождественских и новогодних праздников.

Учень 6:Бонанг— музыкальный привет из Индонезии. Инструмент этот состоит из набора маленьких бронзовых гонгов, которые размещаются на деревянной подставке и скреплены между собой шнурами. Посередине каждого гонга имеется небольшая выпуклость, ударив по которой специальной деревянной палочкой, получается мягкий звук. Палочку обматывают либо веревкой, либо х/б тканью для придания большей глубины звуку. Различают мужской – с более высокими деревянными бортиками и выпуклыми гонгами – бонанг и женский – с наоборот, более низкими бортиками и плоскими гонгами.

Учень 7: К сожалению, названия у этого инструмента пока нет. Может, вы как-нибудь назовёте его. Мексиканский художник Педро Рейес создаёт музыкальные инструменты необычным способом и из не менее удивительного материала… Из оружия! Один из его последних проектов – это 50 музыкальных инструментов, винтовок и других видов огнестрельного оружия. Вот так благодаря умелым рукам мастера оружие получило новую – мирную жизнь.

Сприймання музики: Р.Гриньків, варіації на тему української народної пісні «Йшли корови із діброви» і робота у групах: зобразити лінією, штрихом або фігурою кожну варіацію, яка прозвучить.

Аналізування прослуханої музики:

- характер тембрової окраси (у якому виконанні звучав твір?)

- як змінювалась музика (які були варіації?)

4. Етап закріплення засвоєних знань. (Гра «Переставні літери)

Велика кількість талановитих композиторів створювала музику в камерно-інструментальних жанрах. Це – Л.Бетховен, І.С.Бах, М.В.Лисенко, С.В.Рахманінов… Я прошу вас продовжити цей ряд прізвищ: по 4 учасники кожної групи візьмуть по 4 відкладені літери, далі стануть у такому порядку. Щоб вийшло прізвище композитора. Мінятись літерами заборонено, можна мінятись місцями учасникам (команда не може підказувати) (Л І С Т, Г Р І Г)

- до кожної команди додається ще по 2 учасники, беруть по комплекту літер (С К О Р И К, М О Ц А Р Т)

- Окрім варіацій до камерно-інструментальної музики належать інші жанри: прелюдія, рапсодія,етюд. Пропоную вийти іншим 6-м учасникам і взяти наступний набір літер, скласти жанри камерно-інструментальної музики (С К Е Р Ц О, Е Л Е Г І Я )

- До кожної команди додається ще по одному учаснику (7 літер) (Н О К Т Ю Р Н)

5. Етап вокально-хорової роботи.

Домашнім завданням кожній групі було підготувати будь-яку народну пісню з елементами варіацій.

Виконання:

1 група (хлопці): російська народна пісня «Выйду на улицу»;

2 група (дівчата): українська народна пісня «Хлопці кучеряві, не ходіть до нас»

- гра «Пісня пантомімою» - окремий учасник групи показує пісню, інші учні відгадують.

- Виконання пісень М.Мінков «Дорога добра»; В.Шаїнський «По секрету всьому світу», І.Кириліна «Будинок під блакитним дахом» 6. Етап підсумків і висновків.

Варіації – один з жанрів камерно-інструментальної музики, співзвучний з словом «варіант», у якому є тема, котра демонструє свої зміни.

Закінчуємо заповнення листка самооцінки

Підведення підсумків уроку, оцінювання.

7.Рефлексія («Мікрофон»)

- чи була складною для сприймання тема «варіації»?

- чи допомогла графічна схема у розумінні варіаційної форми?

- які композитори працювали в жанрі варіацій?

- в яких видах мистецтва, окрім музичного, зустрічаються варіації?

- чим відрізняються сонатна форма і варіації?

- у якого з цих жанрів більше простору для фантазії?

Этап урока

Максимальний бал

Мой бал

1.блиц-опрос

1

2.анализ вариаций

2

3.графическая схема (рисунок) вариаций

3

4.«Перестановка букв», пантомима

3

5.Вокальная работа

2

6.Мои выводы

1

7.Домашние (дополнительные) задания

+

Тип материала: Неизвестен (pdf)
Размер: 1.08 Mb
Количество скачиваний: 24
Просмотров: 154
