Урок з біології 9 клас

Предмет: Биология
Категория материала: Презентации
Автор:

Урок біології

(9 клас)

 Серце – джерело життя, початок всього,

 сонце мікрокосмусу, від якого залежить

 вся сила і свіжість організму.

 Ніщо не може замінити серця

 і взяти на себе його функції… 

Вільям Гарвей, англійський фізіолог  ХVІІ ст..

 

Тема уроку:  Будова й функції  серця

 

Мета: обговорити значення кровообігу в життєдіяльності  організму людини; познайомити учнів з особливостями будови  серця та її зв'язок з  функціям, що виконуються;  ознайомити учнів з його основними механізмами, що регулюють роботу  серця; розвивати вміння аналізувати, критично мислити, робити висновки, пізнавальний інтерес в учнів; виховувати працелюбність, активність, формувати навички здорового способу життя.

Обладнання й матеріали:  розбірна модель серця, комп’ютер, екран, проектор, мультимедійні презентації,   фотографії,     схеми та плакати, що  дозволяють ілюструвати  будову й функції серця.

Основні терміни і  поняття:   кровообіг, серце, ендокард, міокард, епікард, перикард, передсердя і шлуночки, серцеві клапани,  камери серця, збудливість, провідність,  електрокардіограма,  автоматизм серця.

Тип уроку:            засвоєння нових знань

Методи, форми, прийоми навчання:    інтерактивні  методи і технології інформаційно-рецептивний,      словесний (розповідь, пояснення, бесіда)

План уроку:

№ п/п

Етап уроку

Час,хв..

Форми і методи діяльності вчителя

Результат

1

Організаційний момент, розминка

2

Інтерактивна вправа

«Впізнай себе»

Створення сприятливого психічного клімату на уроці

2

Актуалізація опорних знань і досвіду учнів

6

Інтерактивна  вправа

 «Вірю – не вірю»

Повторення раніше вивченого  матеріалу, налаштування на активну роботу на уроці

 

3

Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення  теми й завдання уроку.

3

Інтерактивний прийом

 «Зацікав» , «Мікрофон»

 

Зацікавлення учнів у вивченні нової теми.

4

Вивчення нового матеріалу

15

Пояснення учителя, робота в групах, робота з підручником і зошитом.

Проблемні завдання  для роботи в групах.

«Критичне мислення»

Ефективне засвоєння нового матеріалу, розвиток вміння аналізувати, критично мислити, робити висновки, розвиток пізнавального  інтересу. Виховання активності, працелюбності, любові до здорового способу життя.

5

Рефлексія

15

Інтерактивна  вправа

 «Доповни речення»

Закріплення вивченого матеріалу

6

Підсумки і узагальнення

3

Інтерактивний метод

  «Сенкан»,

 

Розвиток вміння узагальнювати і робити висновки, виховувати активність, розвивати вміння учнів висловлювати  власну думку.

7

Оцінювання

1

Оцінювання і само оцінювання учнів. Мотивація   оцінювання. «Відкритий мікрофон»

Усвідомлення учнями власного рівня знань. Мотивація учнів для навчальної діяльності.

8

Повідомлення  домашнього завдання

1

Диференційоване домашнє завдання

Краще засвоєння учнями з різним рівнем навчальних можливостей знань, розвиток пізнавального  інтересу в учнів.

 

Хід уроку.

 

І. Організаційний момент.

Розминка 
                 «Впізнай себе»

У кожного в класі є друг або людина з якою вам приємно спілкуватися.

 Погляньте на неї.     Посміхніться.     Нехай тепло ваших посмішок

 зігріє ваші серця.   Пронесіть позитивні емоції крізь весь наш урок і нехай вони допоможуть вам здобути нові знання.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань і досвіду учнів.

ГРА  «Вірю – не вірю»

(Інтерактивна технологія „Мозковий штурм”.)

На екрані комп’ютера запитання, на які учні відповідають словами “так” або “ні”.

 «+» Капіляри – це найтонші та найкоротші кровоносні судини?

«-»  Діаметр найбільших капіляр становить 30 мм?

«+» Вени тонкі, легко розтягуються, оскільки мають слабо розвинений

        м'язовий шар?

«-» Судини, по яких кров тече від серця до тканин  та органів, називається

       венами?

«-»  Будова артерій не відповідає їхнім функціям?

«+» Пройшовши через капіляри й збагатившись  СО2   та іншими

        продуктами життєдіяльності, кров потрапляє до  венул?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення  теми й завдання уроку.

Інтерактивний прийом  «Зацікав»  

Цікаво !

Кажуть, що у Наполеона  був пульс 40 ударів за хвилину. Такий  пульс навіть назвали «наполеонівським».

Серце (лат. соr, греч. cardia) - м'язовий порожнистий  орган конусоподібної форми.
Форма серця визначається:

 віком, статтю,  будовою тіла, здоров’ям, іншими факторами.

ГРА   “Мікрофон”

Передаючи уявний мікрофон, учні висловлюють свою думку,  даючи відповіді на запитання.

 

Питання до учнів?  

·        А в чому ж полягає незвичайність  цього пульсу? 

·         Що ви знаєте про серце?

 

Повідомлення  теми й завдання уроку.

Тема уроку: Будова й функції серця

Завдання уроку: 

1.     ознайомитися з будовою серця;

2.     визначити як будова серця пов'язана з його виконуваними  функціями;

3.     встановити які особливості  будови серцевого м'яза;

4.     встановити як регулюється робота серця.

Як працює серце людини? (перегляд відеофільму)

Запропонувати учням розв’язати задачу:

Відомо, що  серце людини скорочується в середньому  70 раз за 1 хв., при кожному скороченні виштовхується близько 50 мл. крові. Який  об’єм крові  перекачує ваше серце за 6 уроків?

Рішення

70 х 45 = 3150 раз скорочується за 1 урок.

3150 х50 = 157500 мл = 157,5 л. крові перекачується за 1 урок.

157,500 л. х 6 уроков = 945,000 л. крові перекачується за 6 уроків.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

Серце – це центральний орган кровообігу, розташований у грудній порожнині.

         Широка частина серця (основа) спрямована вгору й праворуч, вузька (верхівка) донизу й ліворуч.  

     2/3 серця розташовані в лівій частині грудної порожнини, 1/3 – у правій.

 

Маса  серця в середньому складає лише 5 % від маси   тіла людини (коливається в межах     250-360г.)

         Серце вкрите тонкою  й щільною оболонкою, яка утворює замкнутий мішок – навколосерцеву  сумку (перикард)

    Між серцем і навколосерцевою сумкою   міститься рідина, яка зволожує серце й зменшує тертя об стінки перикарда при його скороченні.

    Звичайно в нормі в перикардіальній сумці міститься близько     

     30 мл ексудату.

 

Будова   серця  (перегляд відеофільму).

Серце  складається з двох частин – правої і лівої.    Кожна частина має  камери: передсердя  і шлуночок.    Права частина серця направляє венозну кров з правого шлуночка через легеневу  артерію до легень, де вона збагачується киснем.

          Потім артеріальна кров насичена киснем надходить до лівої частини серця – лівого передсердя та лівого шлуночка, звідки вирушає до всіх тканин організму.

Клапани серця  (перегляд відеофільму).

Передсердя й шлуночки поєднуються  між собою отворами, на краях яких розташовані стулчасті клапани серця.

      Клапани відкриваються тільки в один бік  шлуночків і тому пропускають кров в одному напрямку: із передсердь до шлуночків. Відкриватися  в бік передсердя стулкам клапанів заважають сухожильні нитки, що відходять від країв клапанів і прикріплюються  до  м'язових виступів  шлуночків.

         У лівій частині серця  міститься  двостулковий клапан,

а в правій – тристулковий.

         У  місці виходу зі шлуночків легеневого стовбура й аорти розташовані серпасті клапани у вигляді трьох кишеньок, що перешкоджають рухові крові назад.

Робота учнів в групах.

Проблемні завдання над якими працюють  групи.

Користуючись підручником і зошитом зробити підписи.

Зробити висновки: Яку функцію виконує серце, маючи таку будову?

Анатомія серця людини

1 Праве передсердя

2 Ліве передсердя

3 Верхня порожниста вена

4 Аорта

5 Легеневі артерії

6 Легеневі вени

7 Двостулковий клапан

8 Аортальний клапан

9 Лівий шлуночок
10 Правий шлуночок
11 Нижня порожниста вена
12 Тристулковий клапан
13 Клапан легеневого стовбура

        Білі стрілки вказують нормальний потік крові.

Висновок: рух крові в серці відбувається тільки в одному напрямку, клапани перешкоджають зворотному руху крові.

 

 

 

 

 

 

Будова стінок серця

Стінки камер відрізняються за товщиною.

Товщина лівого шлуночка в 2,5  - 3 рази товще стінок правого.

Стінки  серця складаються з серцевий м'язових волокон : епікарду – зовнішнього  сполучнотканинного, вкритого одношаровим епітелієм;  міокарда - середнього, мязового;

ендокарда – внутрішнього епітеліального.

 

Ембріологія серця

Серцево-судинна система ембріона починає розвиватися в середині третього тижня внутрішньоутробного періоду.

         Свій початок серце бере з об'єднання двох зачатків, які утворюють серцеву трубку, в якій вже наявні характерні для серця тканини.

           Ендокард формується з мезенхіми, а міокард і епікард - із вісцеральних листків мезодерми.

 

Демонстрація розбірного муляжу серця людини.

Питання до учнів: 

Чому стінка лівого шлуночка товща від  стінки правого?

 ( Відповідь учнів: з лівого шлуночка серце виштовхує кров у велике коло кровообігу до всіх органів і тканин тіла людини. Виконує  більшу роботу з перекачування крові, тому має товщі стінки.)

«Критичне мислення»

Самостійна  обробка інформації з підручника § 23 с.73   підпункт «Властивості міокарда»   передбачає із  застосуванням методики  позначок.

 

(Біологія: Підручн. для 9 кл загальноосвіт. навч.закл. /Степанюк А.,Міщук Н.,Гладюк Т.,Жирська Г., Барна Л., - Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 288 с.:іл.. )

 

Позначки:

V–      інформація, яку  ви  знаєте;

 +  -    нова  інформація;

 ?!  -   інформація, яка  вас 

           здивувала і      зацікавила.

Які ж фізіологічні особливості має серцевий м’яз?

      Серцевому м’язу властиві такі фізіологічні особливості, як збудливість, скоротливість, провідність  і автоматизм.

      Збудливість – здатність серцевого м’яза збуджуватися від   різних подразників, що мають фізичну або хімічну природу. У нормальному стані серцевий м’яз збуджується під дією спеціалізованих клітин.

      Провідність – збудження, яке  виникло, поширюється по всьому серцевому м’язу.

      Скоротливість – це здатність скорочуватися, що притаманна всім типам м’язової тканини.

      Серце може мимовільно ритмічно скорочуватися.

Автоматія серця – це здатність  серця ритмічно скорочуватися без зовнішніх подразнень під впливом імпульсів, які виникають у ньому самому.

Автоматія серця(перегляд відеофільму).

      У серці людини джерелом автоматизму є особливі  м’язові клітини.  Вони розташовані у різних відділах серця. У здоровому серці людини головним центром зародження  автоматичних імпульсів  є м’язові клітини, розташовані  в правому передсерді.

      Серце, що працює автоматично, створює слабкі біоелектричні сигнали, які йдуть по всьому тілу. В 1903 році голландський фізіолог Ейнтховен  створив спеціальний пристрій для запису електричних сигналів у серці – електрокардіограф. Якщо зафіксувати  ці сигнали  від шкіри  рук і ніг,  а також від поверхні грудної клітки, то вийде електрокардіограма.  Електрокардіограма відображає стан  серцевого м’яза й служить важливим показником його діяльності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кровопостачання серця(перегляд відеофільму).

      Серце, забезпечує кров'ю весь організм людини, теж потребує постійного  надходження кисню та поживних речовин.

      Обмін речовин у міокарді  відбувається в 10-20 разів інтенсивніше, ніж  у будь-якому іншому органі людини.

      На живлення серця витрачається 20% енергетичних ресурсів. Кровопостачання серця  здійснюється коронарними, або вінцевими, артеріями.

      За добу по коронарних артеріях протікає в середньому 350 л крові.

 

V. Рефлексія.

Інтерактивна  вправа«Доповни речення»

         М'язовий порожнистий орган конусоподібної форми - …серце.

Серце міститься в…навколосерцевій сумці,  що утворена … сполучною тканиною. У праве … передсердя    по верхній і нижній … порожнистих           

Тип материала: Презентация Power Point (ppt)
Размер: 6.35 Mb
Количество скачиваний: 2
Просмотров: 108
