Урок з української мови в 4 класі Тема: Відмінювання прикметників жіночого роду. Родовий відмінок.

Предмет: Украинский язык
Категория материала: Конспекты
Автор:

Урок з української мови

в  4 класі

 

Тема: Відмінювання прикметників жіночого роду. Родовий відмінок.

Мета: Формувати вміння правильно вживати граматичні форми прикметників в усному мовленні і на письмі, удосконалювати орфографічну грамотність, виховувати любов до народної творчості.

Обладнання: малюнки дівчини – України, ведмедиці, книга “Первоцвіт”, запис пісні, схема закінчення прикм. ж. р.

 

Хід уроку

 

1. Сприйняття на слух. “Легенда про пісню”. ст. 171 кн. “Первоцвіт”

-         Якими талантами нагородив Бог дітей світу?

-         Кого побачив Господь у куточку?

-         Про що запитав він дівчину?

-         Який же неоціненний дарунок дав Бог дівчині – Україні?

 

 2.  Хвилина каліграфії. Запис в зошитах дати.

-         ня піс да ген ле 

-         Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину.

Діти складають слова, записують, складають речення із словом пісня; читають прислів’я, пояснюють його зміст.

-         Які народні пісні ви знаєте?

-          

3.  а) Слухання пісні “Ніч яка місячна”

-         Який характер у цієї пісні, яка вона?

(тиха, лагідна, сумна, спокійна, ніжна...)

     б) Запишіть словосполучення: пісня тиха, вечірня (ж.рід, одн.)

-         Визначте рід прикметників, число, закінчення.

-          

4. Новий матеріал

      а) Оголошення теми і мети уроку

-         Сьогодні ми вияснимо, яке закінчення мають прикметники ж.р. в Р.в., будемо знаходити їх, вчитися правильно вживати їх в реченнях, текстах.

-          

 б) Відмінювання прикм. за таблицею. Ст. 100 впр. 218. Учні вголос відмінюють словосполучення пісня тиха вечірня

-         Чому в слові вечірньої на письмі вживаємо Ь?

-         Яке ж закінчення мають прикм. ж.р. в Р.в.?

-          

 в) Порівняння рос. і укр. словосполучень

 

 

      

         рос.                             укр.

холодной зимы             холодної зими

ранней весны                ранньої весни

горячей поры                гарячої пори

-         Прочитайте рос. словосполучення, визначте відмінок прикм.

-         Прочитайте укр. словосполучення, визначте відмінок.

-         Порівняйте закінчення і зробіть висновок.

 

г) Схема на дошці :    прикм. ж.р.

                                        Р.в.    ої

 

5) Закріплення

а) Вчитель читає речення, учні виписують прикм. ж.р. в Р.в.

  Для рідної матусі вишию рушник.

  Цікаві зразки народної вишивки зібрала Олена Пчілка.

  З калинових вуст молодої дівчини злітає задушевна пісня.

  Прислухайся до дружньої поради.

  Дідусь випив джерельної води.

-         Що ви скажете про закінчення прикм. ж.р. в Р.в.?

-          

  б)  На дошці записані речення із прочитаних творів. Завдання : усно дописати закінчення, визначити, з яких творів ці речення.

-         Вийшли невільники з вежі холодн... (Маруся Богуславка. Р.Завадович)

-         Розказав він, як квіти рідн.. землі йому силу і відвагу дали. (Вишивані квіти . Л.Храплива)

-         Тоді вони схожі на жмутки ватки, в яку ввіткнули ягідку червон.. калини. (Снігобородьки. І Компанієць)

-         ...Не покине країни рідн..,

              Не боїться зими навісн.., 

              Жде, що знову прилине весна. ( Мамо, іде вже зима. Л Українка)

 

 в) Фізхвилина “Хто як спить?”

 

г)  - А чи знаєте ви, як спить ведмідь? А коли з’являються у ведмедиці ведмежата? Давайте про це дізнаємось, коли виконаємо вправу 220.

Після розбору дати записують самостійно. Перевірка. Висновок.

 

д)  Робота з прислів’ями. 

Сьогодні на уроці ми вже згадували такі види усної народної творчості, як казка, легенда, пісня. Існує ще один вид народної творчості – це прислів’я. На дошці записані прислів’я, ваше завдання – поставити прикметники в потрібному відмінку.

-         З (мала) хмари великий дощ буває.

-         Зі (зла) трави лихе сіно.

-         З (чорна) кішки (біла) не зробиш.

-         Дарма з (суха) криниці воду брати.

-         Із (маленька) іскра великий вогонь буває.

-         (Сьогоднішня) роботи не відкладай на завтра.

На вибір спишіть 3 прислів’я.

Висновок.

 

е) Усна робота із малюнками до казок.

-         З якої казки дід і рибка? (...із “Золотої рибки”)

-         З якої казки вовк? (...із “Червоної шапочки”)

-         З якої казки герої ? (...із “Снігової королеви”)

Висновок

 

   6) Підсумок уроку.

        Діти отримують картки з питаннями, на які дають відповідь.

-         Яку тему вивчали?

-         Які закінчення мають прикметники ж.р. в Р.в.?

-         Що треба запам’ятати про написання прикметників з основою на м’який приголосний?

-         До якої школи ви ходите? (середньої, спортивної, музичної, севастопольської)

-         З якої школи черговий витирає запис?

-         Від якої зими ховаються звірі, птахи?

 

7) Оцінювання

 

8) Д/З ст. 101 впр.222 (а)

 

 

 

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 40.5 Kb
Количество скачиваний: 19
Просмотров: 100
