'' British Royal Family"

Предмет: Иностранные языки
Категория материала: Рабочие программы
Автор:

10 сынып ж/м 19. 12.2014

Сабақтың тақырыбы: The members of the British Royal Family

Сабақтың мақсаты: 1) Ұлыбритания жайлы толық мәлімет беру, корольдік жанұя мүшелері

мен патша тағында отырған елбасшысы Елизавета ІІ жайлы түсінік

қалыптастыру. Тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен сөз

тіркестерін таныстыру, қолданысқа енгізу. Өткен шақты еске түсіру

(Past Simple Tense)

2) Ауызекі сөйлеу, түсінік айту, аудару қабілеттерін дамыту.

3) Ұлыбритания халқының салт дәстүрлері мен мәдениетіне деген

қызығушылығын арттыру, құрметтеуге шақыру.

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, әңгіме

Сабақ типі: аралас

Көрнекілігі: қима қағаздар, Ұлыбританиялық корольдік жанұя мүшелерінің

суреттері (слайдта)

Пән аралық байланыс: тарих,құқықтану

Сабақ барысы:

1)Ұйымдастыру кезеңі

2)Сұрақ-жауап арқылы өткенді еске түсіру (Quiz, questions)

3)Жаңа сөздермен таныстыру (Vocabulary and pronunciation)

4)Презентация (слайд шоу )

5)Тақырыпты бекіту, жаттығулар орындау

6)Қайталау сұрақтары

7)Мини диктант

8) Сабақты қорыту, оқушыларды бағалау.

9)Үй тапсырмасын белгілеу, түсіндіру

1)Good morning! How are you? Who is absent today?

Let’s begin our lesson. The theme of our lesson is “ The members of the British Royal Family”. I want you to demonstrate your knowledge in geography and history and of course, in English.

The aim of our today’s lesson is to know more about the country, which is called Great Britain. To learn more about it’s customs and traditions and to speak about this country.

2.First of all, to check your knowledge, your home task I want you to answer the questions of the quiz “What do you know about Great Britain?”

1)Where is the UK situated?

2)How many parts are there in the United Kingdom?

3)Name the capitals of each country!

4)The population of the country.

5)What is the official language of the UK?

6)The name of the flag of the UK is called …

7)Who rules the UK?

8)Who is the Queen of the UK?

9)When did the Queen become the Queen of the UK?

10)What does the word “monarch” mean?

11)What is the role of monarch?

12)Who can say about the unwritten law in Britain?

13)The full title of the queen is…

14)What do you know about the Parliament of the UK?

15) How do they come to their seats?

16)When was the Parliament of the UK founded?

17) At what age may citizens vote in the UK?

18)What can you say about the Parliament of the Republic of Kazakhstan?

3. Thank you for your answers. You showed yourselves from your best sides. And now we shall begin to speak on our today’s theme. But at first let’s learn the new words and how to understand their meanings.

1.majesty – a) royal power (қолда корольдік билігі бар адам)

в) forming part of several titles ( лауазымы жоғары адамдарға бағытталып

айтылатын мадақтау сөз)

2.sovereign – monarch ( монарх, бұйырушы)

3.christen- ат қою, ат беру ( шіркеуде), шоқындыру

4.chapel- шіркеу жанындағы мінәжат ететін орын, немесе мінәжат ету

5.heir- мұрагер

6.broadcast- радиодан, теледидардан сөйлеу

7.counselor-кеңесші

8.engagement-атастыру

4. Reading the text by the slides . Early public life.

5. Doing the exercises on book. Exercise 4. p. 78

Comprehension check. Below a table showing important events in Elizabeth’s career. Complete the chart with information from the text. Your sentences must be in the Past Simple Tense.

1926 –She was born

1936- After her father succeeded to the throne she became heir presumptive .

1940- She broadcast for the first time.

1944 – She was appointed a Counsellor

1947- Her engagement with prince Philip was announced, and their wedding ceremony.

1952- She came to the throne on 6 February 1952 following the death of her father.

1953- Her coronation took place in Westminster Abbey on June 2, 1953

2002-The 50th anniversary of her Majesty the Queen’s accession to the throne.

6. And now I want you to look at the blackboard and check yourselves by answering the questions. Look at these sentences. Are they TRUE, FALSE or YOU DON”T KNOW?

7. Now , open your notebooks and close your books. We shall write a mini dictation about this text.

Sovereign, heir presumptive, education, majesty, chapel, christen, title, monarchy, broadcast.

Show your dictation to your neighbour, and mark each other. After I will mark your works.

8. That is all for today. I thank you for your works on our lesson . You did your best. You have worked well and hard today. I am going to give you only good marks.

9. Your home task for the next time will be exercises 6 and 10, 11 pages 79-80.

Our lesson is over, GOOD BYE!!! See you next time.

Тип материала: Документ Microsoft Word (doc)
Размер: 40 Kb
Количество скачиваний: 21
Просмотров: 181
