Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романындағы кейіпкерлер
Предмет: | Иностранные языки |
---|---|
Категория материала: | Конспекты |
Автор: |
Бижанов Сенбай Нагашибаевич
|
Күні: 09.04.2014 ж.
Пәні Қазақ әдебиеті
Сыныбы 11а
Сабақтың тақырыбы
Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романындағы кейіпкерлер
Мақсаты
Оқушыларға Қабдеш Жұмаділовтің өмірі мен шығармашылық жолын бейнефильм арқылы ұғындыру, шығарма мазмұнына қысқаша тоқталу арқылы меңгерту. Отанға деген сүйіспеншілігін ояту.
Оқыту нәтижесі
Жазушының өмір жолы арқылы өз пікірін сенімді әрі дәлелді,тұжырымды жеткізе білуге үйренеді. Ізденістерге негізделген жұмыс түрлерін өз бетімен, жаңа технологиялық үрдістерге сай орындай білуге дағдыланады.
Түйінді идеясы
Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді. Оқушылар тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды және өздіктерінен шешім қабылдайды.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар Қабдеш Жұмаділовтің өмірі мен шығармашылық жолындағы мағынасына мән беріп ажыратады. Өз пікірін дәлелді қорғап, топта бірлесе жұмыс жасауға үйренеді, топта өзара бағалау жүргізіп, бағалаудың мәнісін түсінеді, сыни тұрғыдан ойланып, ой-пікірін жүйелі айтады, АКТ-мен жұмыс жасауға дағдыланады.
Әдіс-тәсілдер
Диалог, топтық жұмыс, «ЖИГСО» әдісі. Зерттеу.
Пәнаралық байланыс
Тарих, қазақ тілі
Уа-қы-ты
Ресурстар
Сабақтың мазмұны
2 минут
Слайд
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
1.Амандасу. «Құрметті Сара ханым!» Оқушыларды шеңберге тұрғызу арқылы амандастыру.
Оқушылар бір-біріне тістерін көрсетпей амандасады.
Үш шапалақ
30 минут
Таяқ, күйші, ақын-жазушы-лардың кескінде-рі бейнелен-ген суреттер,бейнетас-па, маркер, постер, тест, Қабдеш Жұмаді-ловтің «Тағдыр» романы кітабы
2.Оқушылар күйші, ақын-жазушылардың бейнесін құрастыру арқылы топқа бөлініп, сол ақын-жазушылар туралы қысқаша мағлұмат беруін сұрау.
Топқа бөлу. 1-топ: «Ақындар»
2-топ: «Жазушылар»
3-топ: «Күйшілер»
3.Үй тапсырмасы. «Сиқырлы таяқ» ойыны бойынша Қабдеш Жұмаділовтің өмір жолынан тест арқылы пысықтау.
4.Жаңа сабақ. Бейнетаспадан Қабдеш Жұмаділов туралы көрсетілім көрсету.
Әр топқа жеребе тастау арқылы Қабдеш Жұмаділовтің өмірі, шығармашылығы, «Тағдыр» романындағы кейіпкерлер жөнінде постер қорғату.
1.Оқушылар өздеріне берілген күйші, ақын-жазушылардың кескіндері бейнеленген суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
2.Қабдеш Жұмаділовтің өмір жолынан «Сиқырлы таяқ» ойыны арқылы оқушылар тест шешеді.
3.Қабдеш Жұмаділовтің өмірі, шығармашылығын бейнетаспадан тыңдау арқылы және жеребе бойынша Қабдеш Жұмаділовтің өмір жолын 1-топ, шығармашылығын 2-топ, «Тағдыр» романындағы кейіпкерлер жөнінде 3-топ постер арқылы қорғайды. Зерттеу жұмыстарын дәлелдеп түсіндіреді.
Үш шапалақ
Екі жұлдыз, бір тілек
2 минут
Слайд
5.Сергіту сәті.
«Бұғы бағу» тренингі арқылы оқушылардың өмірге деген құштарлығын ояту.
Оқушылар «Бұғы бағу» тренингін көріп, өмірге деген құштарлығы оянады.
3 минут
Смайлик-тер
6.Кері байланыс. Смайликтер арқылы жүзеге асырамын.
Оқушылар өздерінің сабақтан
алған әсерлерін өздері таңдаған смайликтер арқылы көрсетеді.
Қосымша тапсырма
Үйге тапсырма
(2 минут)
7.1.Қабдеш Жұмаділов туралы мәнжазба жазу.
7.2.Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романын оқу.
Қорытындылау
(3 минут)
8.«Сіз білесіз бе?...» ойыны арқылы 1-топ 2-топқа, 2-топ 3-топқа, 3-топ 1-топқа Қабдеш Жұмаділовтің өмірі, шығармашылығынан сұрақтар қою арқылы қорытындылайды.
Үш шапалақ
3 минут
Өзін-өзі бағалау парағы
9.Топ басшыларының бағалауын сұраймын.
Топ басшысының ашық журнал бойынша бағалауы
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасын орындауы
Постер қор-ғауға атсалыс-уы
Сабақ-қа белсе-не
қатыс-уы
Қорытын-ды бағалауы
1
2
3
4
5
Шартты белгілер: - өте жоғары,
- жақсы,
- орташа, - төмен
Әр топтан бөлінген топ басшылары өзідерінің тобындағы оқушыларды шартты белгі бойынша бағалайды.
Топ басшысы қорытып бағалайды.
Не сәтті өтті?
Оқушылардың «Сиқырлы таяқ» ойыны арқылы тестке жауап бергендері, жазушының өмірі, шығармашылығы, романдағы кейіпкерлер жөнінде топтасып жұмыс істей білуі. Қорытындылауда «Сіз білесіз бе?...» ойыны арқылы бір-біріне сұрақтар қойғандары. Үндемейтін оқушылардың қызығушылығы арта түсуі.
Не сәтсіз өтті?
Постер қорғауда оқушылардың көп ойланып отыруы.
Нені дамыта аласыз?
Нені өзгерткіңіз келеді?
1.Оқушыларды топқа бөліп, постер қорғауда өздерін еркін ұстай отырып, еркін сөйлеулері.
2.Әлі де үндемейтін оқушылардың ойын еркін жеткізуіне көп көңіл бөлуін.
Тип материала: | Документ Microsoft Word (docx) |
---|---|
Размер: | 186.73 Kb |
Количество скачиваний: | 330 |